Czym szalować strop? Jakie płyty się nadają? Czy koniecznie trzeba je kupować?

2025-02-20 12:20

Podobno do szalowania stropu najczęściej stosuje się płyty OSB, można też wypożyczyć specjalne płyty. Co radzicie? - pyta nasz Czytelnik. Podpowiadają członkowie społeczności facebookowej grupy „Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową” oraz nasz ekspert.

Strop gęstożebrowy
Autor: WIENERBERGER <p>Czyszczenie i zwilżanie</p> <p>Przed betonowaniem strop trzeba oczyścić z ewentualnych śmieci i zwilżyć wszystkie jego elementy wodą</p>

Spis treści

  1. Sklejka, deski, płyty OSB niekoniecznie do wyrzucenia
  2. Elementy szalunkowe warto wypożyczyć
  3. Płyty OSB tak, ale nie mogą chłonąć wody

Pan Marcin zapytał na grupie Muratora: czym szalować strop? Na razie wiem tyle, że najczęściej stosuje się płyty OSB, które są potem praktycznie do wyrzucenia. Podobno można też wypożyczyć specjalne płyty, ale z tym też wcale nie jest tak kolorowo.

Społeczność facebookowej grupy „Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową” odpowiada:

Sklejka, deski, płyty OSB niekoniecznie do wyrzucenia

  • U nas była sklejka wodoodporna czarna, ale to firma miała na stanie (bądź wypożyczała). Może gdzieś jest jakaś wypożyczalnia sprzętu budowlanego z takim asortymentem i będzie się opłacało.
  • Ja miałem z desek i stempli drewnianych. Deski po szalunkach po wyschnięciu poszły na dach.
  • Ja miałem deski, które potem odsprzedałem, bo nadawały się na kolejny szalunek.
  • Można użyć desek drewnianych i drewnianych pali. Często ktoś sprzedaje po budowie, nadal się stosuje tę metodę dość często. Cenowo wyjdzie najlepiej. Można też kupić używane płyty szalunkowe.
  • Pożyczenie szalunków kosztuje porównywalnie z zakupem OSB. Płyty OSB to dobry materiał przez całą budowę. Kupiłem 150 m2 i nie żałuję. Z tego co zostało zrobiłem konstrukcje tarasu.
  • Kiedyś się deskowało calowymi dechami + stemple drewniane, dziś wynajmuje się szalunki systemowe. OSB to bardzo słaba płyta.
  • Z własnego 15-letniego doświadczenia wiem, że OSB jest super do szalunków. Szalowałem tym fundamenty, stropy po 100 m2. Sporadyczny deszcz czy wilgoć niewiele degradują płytę. OSB na stropy jest super, bo daje szczepną, chropowatą powierzchnię.
  • OSB nie wyrzucasz, tylko smarujesz olejem szalunkowym, a po robocie obracasz na drugą stronę i układasz z nich podłogę na poddaszu.
  • Najtaniej wyjdzie wziąć ekipę, która ma swoje szalunki i dogadać się od całości.

Co o wyborze tynku wewnętrznego sądzi ekspert Muratora?

Elementy szalunkowe warto wypożyczyć

Deskowanie stropu robi się zwykle tylko raz, dlatego kupowanie gotowych elementów szalunkowych nie ma sensu. Wygodne jest ich wypożyczenie. Można wypożyczyć komplet, czyli płyty, dźwigary i podpory, albo tylko same stemple. Ponieważ wiązanie betonu trwa 28 dni, trzeba je wypożyczyć przynajmniej na miesiąc.

Do szalowania stropu wykorzystuje się najczęściej sklejkę szalunkową, która jest wodoodporna i można jej używać wielokrotnie. Popularne jest też używanie desek drewnianych, ale te wymagają większej liczby podpór.

Płyty OSB tak, ale nie mogą chłonąć wody

Płyty OSB również nadają się do szalowania stropu, z tym że powinny to być płyty odporne na wilgoć, a więc OSB 3, albo jeszcze wytrzymalsze OSB 4, najlepiej o grubości 22 mm (minimum 18 mm), aby się nie odkształcały pod ciężarem betonu. Mimo odporności na wilgoć płyty OSB mogą chłonąć wodę, dlatego zalecane jest zabezpieczenie ich folią budowlaną lub odpowiednim preparatem, na przykład impregnatem na bazie oleju.

Murowane starcie
Dach - płaski czy skośny. MUROWANE STARCIE

Dołącz do grupy "Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową" i zadaj swoje pytanie lub podziel się opinią.

Murator Google News
Autor:
Pogadane.Zbudowane 4.04.24
Materiał sponsorowany
Pozostałe podkategorie