Chemia budowlana - od zapraw murarskich po systemowego ocieplenie

2024-03-11 10:35 Materiał sponsorowany
Budowa z betonu komórkowego
Autor: SOLBET

W skład systemu SOLBET, oprócz materiałów murowych, wchodzą również odpowiednio dobrane produkty chemii budowlanej, które umożliwiają murowanie ciepłych i trwałych ścian z betonu komórkowego, jak również wykończenie budynku - zarówno z zewnętrza, jak i od środka.

Zaprawa murarska do ścian energooszczędnych

Aby dom spełniał wymogi energooszczędności musi mieć ciepłe ściany. Wg przepisów ich współczynnik przenikania ciepła U nie może przekraczać 0,2 W/(m2·K). Stosując powszechnie dostępne materiały budowlane bez problemu można wznieść ściany o tak niskim współczynniku. Są rozwiązania, w których na izolacyjność cieplną ścian wpływają nie tylko elementy murowe, ale również zaprawa murarska. Jaką zaprawę murarską wybrać do ścian z ociepleniem, a jaką do murów bez ocieplenia?

  • Zaprawa murarska do ścian z ociepleniem

Ściany energooszczędne najłatwiej jest wymurować jako dwuwarstwowe, a więc takie, w których mur osłania warstwa termoizolacji. Zastosowanie warstwy ocieplenia o odpowiedniej grubości jest najprostszym sposobem uzyskania oczekiwanego współczynnika przenikania ciepła U. W przypadku ścian warstwowych to właśnie ocieplenie w największym stopniu odpowiada za izolacyjność termiczną przegrody. Z tego względu elementy murowe ścian warstwowych mogą być murowane praktycznie na każdej zaprawie murarskiej. Może to być zaprawa murarska do cienkich spoin SOLBET 0.1, SOLBET 0.2 lub zaprawa tradycyjna SOLBET 0.5 – bez obawy o znaczne pogorszenie termoizolacyjności ściany.

  • Zaprawa murarska do ciepłych ścian jednowarstwowych

Ściany energooszczędne można też wybudować jako jednowarstwowe. Ponieważ w tego typu przegrodach mur pełni funkcję zarówno konstrukcyjną i termoizolacyjną, do jego budowy należy wybrać zaprawę do cienkich spoin SOLBET 0.1 lub 0.2. Jeśli mury wykonywane są w temperaturach około 0 stopni, to powinno się zastosować zaprawę zimową SOLBET 0.7. Spoiny wypełnione zaprawą o grubości do 3 mm nie będą tworzyć siatki mostków termicznych, którymi ciepło ucieka na zewnątrz budynku. Tak wykonane mury są jednorodne termicznie.

Do budowy ścian energooszczędnych należy wybrać bloczki SOLBET Ideal z powierzchniami czołowymi wyprofilowanymi na pióra i wpusty. Wówczas nie ma potrzeby wypełniania spoin pionowych zaprawą. Należy wypełniać zaprawą spoiny pionowe, w których nie ma połączenia na pióra i wpusty, a więc w narożach muru lub w miejscach, w których wmurowuje się bloczek docięty. Takie rozwiązanie sprawia, że udział zaprawy w powierzchni muru jest jeszcze mniejszy. Zmniejsza się też ryzyko wystąpienia miejsc, w których mogą powstawać mostki termiczne.

Więcej na: https://www.solbet.pl/cieple-i-solidne-murowanie-zaprawa-murarska-solbet/

Budowa z betonu komórkowego
Autor: SOLBET

Ocieplenie ścian – tylko systemowo!

Aby uzyskać wymagany współczynnik U ścian zewnętrznych, mury najczęściej ociepla się stosując tzw. system ETICS. Jednym z warunków trwałości tak wykonanej termoizolacji jest użycie kompletnego systemu ociepleń.

Budowa z betonu komórkowego
Autor: SOLBET

Termoizolacja z systemem ociepleń

W naszym kraju największą popularnością cieszy się ocieplenie ścian z użyciem płyt styropianowych. System ociepleń SOLBET Termo to zestaw produktów niezbędnych do wykonania trwałej termoizolacji z płytami styropianowymi ogólnodostępnymi na rynku. Dzięki temu inwestor może zdecydować, czy ociepla ściany z użyciem styropianu białego czy grafitowego.

Na system ociepleń SOLBET Termo składają się:

  • zaprawa klejąca do styropianu SOLBET Gabit TERMO 1.6,

  • zaprawa klejąca do ociepleń SOLBET Gabit TERMO PLUS na cemencie białym 1.4,

  • zaprawa klejąca do ociepleń SOLBET Gabit TERMO PLUS na cemencie szarym 1.5,

  • tynk zewnętrzny silikonowo-silikatowy 3.1

  • tynk zewnętrzny silikonowy 3.3

  • farba silikonowa 3.6

  • środek gruntujący SOLBET SOLPLAST PLUS 10.2,

  • siatki z włókna szklanego wymienione w Krajowej Ocenie Technicznej nr ICiMB-KOT-2021/0111 wydanie 2,

  • płyty styropianowe wymienione w Krajowej Ocenie Technicznej nr ICiMB-KOT-2021/0111 wydanie 2,

  • łączniki mechaniczne – dopuszczone do obrotu.

Dlaczego tak ważne jest ocieplenie systemowe?

  • Mimo, że każdy z tych produktów pełni inną funkcję, wszystkie muszą być do siebie dopasowane pod względem właściwości. Produkty wchodzące w skład systemu ociepleń tworzą odpowiednio zestawioną, wspólnie przebadaną grupę materiałów, dzięki czemu gwarantują trwałość termoizolacji przez wiele lat.
  • Stosując system ociepleń SOLBET Termo, wykonawca ma pewność, że jego pracy nie zniweczy niewłaściwy dobór materiałów, a inwestor unika ryzyka, że na skutek zastosowania przypadkowych produktów elewacja będzie wymagała remontu już po kilku latach od jej wykonania.
  • Zastosowanie kompletnego – skomponowanego w oparciu o testy i badania – systemu ociepleń SOLBET Termo w połączeniu z fachowym wykonaniem daje gwarancję trwałej elewacji i jest zdecydowanie bardziej uzasadnione ekonomicznie niż termoizolacja wykonana przy użyciu przypadkowych materiałów o nieznanych parametrach.

Więcej na: http://zaprawy-kleje.pl/ocieplenie-scian-systemowo/

Wykończenie wnętrz z SOLBET

W skład systemu SOLBET, oprócz materiałów murowych, wchodzą również odpowiednio dobrane produkty umożliwiające wykończenie budynku zarówno z zewnętrza, jak i od środka.

Tynki wewnętrzne i gładzie

W skład systemu SOLBET Perfekt wchodzą również zaprawy tynkarskie oraz gładź do wykańczania ścian od wewnątrz budynku. Należą do nich:

  • obrzutka tynkarska 5.0
  • zaprawa tynkarska cementowo-wapienne 5.1
  • tynk maszynowy cementowo-wapienny wewnętrzny 5.2
  • tynk maszynowy cementowo-wapienny lekki 5.3
  • gładź mokra Royal Finish 14.1.

Do zastosowania na zewnątrz służą:

  • obrzutka tynkarska 5.0
  • zaprawa tynkarska cementowo-wapienne 5.1
  • tynk zewnętrzny silikonowo-silikatowy 3.1
  • tynk zewnętrzny silikonowy 3.3
  • farba silikonowa 3.6.

Wylewki podłogowe

Zastosowanie gotowych podkładów podłogowych SOLBET, czyli odpowiednio skomponowanych suchych mieszanek rozrabianych wodą, pozwala wyeliminować wiele błędów na etapie przygotowania zaprawy. Wykonanie wylewki z gotowej mieszanki SOLBET (Posadzka cementowa 8.1 lub Zaprawa cementowa Betonit B25 8.6) daje pewność, że rozrobiony według wskazówek producenta produkt będzie charakteryzował się odpowiednią wytrzymałością i innymi parametrami deklarowanymi w karcie technicznej. Przygotowanie podkładu podłogowego z gotowej mieszanki zajmuje też mniej czasu niż podkładu rozrabianego na budowie z poszczególnych produktów. Obarczone jest też mniejszym ryzykiem błędu. Nie wymaga bowiem precyzyjnego dozowania kilku składników, a jedynie wody w proporcji wskazanej na opakowaniu produktu.

Więcej na: http://zaprawy-kleje.pl/podklady-podlogowe-ukladania-recznego-maszynowego/

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają