Rodzaj i wymiary bramy do garażu. Wybieramy najwygodniejszą bramę garażową

2013-03-25 15:41

Wymiary bramy garażowej oraz jej rodzaj to najważniejsze parametry, jakie musisz podać wybierając bramę do garażu. Do wyboru masz bramy segmentowe, rolowane czy bramy uchylne. Jest więc w czym wybierać. Sprawdź zatem, na co musisz zwrócić uwagę.

Brama garażowa rozwieralna
Autor: Wiktor Greg Brama dwuskrzydłowa potrzebuje do otwarcia dużo miejsca

Od czego zależą wymiary bramy garażowej?

Aby wjazd do garażu nie sprawiał kłopotu, otwór powinien mieć co najmniej 2,3 m szerokości i 2 m wysokości. W przypadku garażu dwustanowiskowego szerokość powinna wynosić 5-6 m.

Na zamówienie można mieć bramę garażową o niemal dowolnych rozmiarach, ograniczenia dotyczą jedynie kosztów oraz komfortu użytkowania dużej i ciężkiej bramy.

Nieco tańszym rozwiązaniem jest zakup bramy o standardowych wymiarach, które są odmienne w przypadku różnych typów bram.

  • Bramy rozwieralne (dwuskrzydłowe) mają najczęściej skrzydła szerokie na 1-1,5 m i wysokie na 2-2,2 m.
  • Szerokość bram uchylnych nie przekracza zwykle 3 m, a wysokość – 2,3 m.
  • Bramy segmentowe występują w szerokościach 2-5,5 m i mają 1,9-3 m wysokości.
  • Bramy rolowane mogą mieć nawet 11 m szerokości i do 9 m wysokości.
Brama garażowa - wymiary bramy garażowej
Autor: Wiktor Greg Bramy segmentowe mają 2-5,5 m szerokości i 1,9-3 m wysokości

Czy brama garażowa potrzebuje dużo miejsca do otwierania?

Najwięcej miejsca wymaga brama rozwieralna dwuskrzydłowa. Sprawdzi się tylko na dużych działkach z długim podjazdem, na którym samochód będzie się mógł zatrzymać w odległości minimum 1 m od garażu.

Nieco mniej przestrzeni potrzebuje brama uchylna, której skrzydło podczas otwierania unosi się do góry i chowa wewnątrz garażu, zajmując około 50 cm. Przed taką bramą samochód musi się zatrzymać w odległości co najmniej 0,5 m.

Z kolei bramy segmentowa i rolowana są najbardziej wygodne w użytkowaniu, gdyż nie zajmują w ogóle miejsca na podjeździe i mogą być montowane nawet w garażach stojących w linii ogrodzenia.

Po co ocieplana brama garażowa?

Ocieplaną bramę garażową zaleca się montować nie tylko w garażach z ogrzewaniem, ale również w tych nieogrzewanych, ale sąsiadujących z pomieszczeniami mieszkalnymi. W wolno stojących nieogrzewanych budynkach garażowych można z niej zrezygnować.

Termoizolacja nie tylko zapobiega stratom energii, ale też zwiększa sztywność konstrukcji oraz izoluje akustycznie. Różne rodzaje bram są ocieplane w odmienny sposób, ale najpopularniejszym materiałem są styropian oraz pianka poliuretanowa grubości 2-4,5 cm.  Na izolację mają też wpływ gumowe uszczelki, które chronią przed wilgocią i zimnym powietrzem.

Bramy do garażu, podobnie jak okna i drzwi, powinny spełniać wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej. Jeśli w garażu panuje temperatura powyżej 16°C, współczynnik przenikania ciepła U bramy nie powinien przekraczać 1,4 W/(m2K), a jeśli jest tam 8-16°C, U nie może być wyższe niż 3 W/(m2K).

Wszelkiego typu przeszklenia oraz przezroczyste elementy umieszczane w bramie zmniejszają jej izolacyjność termiczną. Aby ograniczyć ucieczkę ciepła, powinny być one montowane w izolowanych termicznie ramkach.

Brama garażowa z przeszkleniami
Autor: HÖRMANN Brama segmentowa z przetłoczeniami i niewielkimi przeszkleniami. Fot. HÖRMANN

Garaż dwustanowiskowy - jedna duża brama, czy dwie małe?

Osoby ceniące sobie wygodę mogą się zdecydować na jedną większą bramę, gdyż dzięki dużej szerokości łatwiej jest wjeżdżać do garażu i z niego wyjeżdżać.

Taka brama jest też zazwyczaj tańsza niż dwie mniejsze, ale z drugiej strony jest również cięższa, a więc wymaga lepszego napędu i mocnej konstrukcji ścian garażu.

Jednak w przypadku bram uchylnych sytuacja wygląda inaczej – dwie mniejsze bramy są tańsze niż jedna większa. Poza tym, jeśli garaż jest ogrzewany, otwieranie dwóch osobnych bram przy wyjeździe każdego samochodu sprawi, że mniej ciepła będzie uciekać na zewnątrz.

Brama garażowa - dwustanowiskowy garaż
Autor: HÖRMANN Jedna duża brama jest wygodniejsza niż dwie mniejsze. Fot. HÖRMANN
Pozostałe podkategorie