Porządek w garażu - jak odpowiednio zagospodarować ograniczoną przestrzeń w garażu
Idealny garaż to garaż przestronny. Oprócz samochodu lub samochodów dobrze, gdy zmieszczą się w nim również motocykl, rowery, hulajnogi, deskorolki, opony czy narzędzia przydatne w każdym domu. Trzeba to wszystko rozplanować tak, by nie stał się graciarnią.
Garaż bardzo często oprócz swojego podstawowego przeznaczenia pełni również funkcję przydomowego magazynu. Warto zatem przed jego budową przemyśleć, co będziemy w nim przechowywać i jeśli tylko nie ograniczają nas wymiary działki, zaplanować jego odpowiednio duże wnętrze. Tak, aby dzieci, nie uszkadzając samochodów, same mogły wyjechać rowerem czy hulajnogą.Dobrze byłoby również mieć gdzie trzymać opony i środki do pielęgnacji samochodu. Jak przyjdzie nam ochota pomajsterkować, potrzebne będzie miejsce na stół roboczy i narzędzia. Kosiarka i inne ogrodowe urządzenia też mogą znaleźć w nim swoje miejsce. To bardzo wiele funkcji jak na jedno pomieszczenie i tym samym sporo pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć przy jego urządzaniu. Dodatkowych kilkadziesiąt centymetrów szerokości lub długości garażu nie będą miały znaczącego wpływu na koszt jego budowy, ale na komfort użytkowania jak najbardziej tak.
Jak duży powinien być garaż?
Według przepisów określonych w Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie miejsce postojowe na jeden samochód powinno mieć co najmniej 2,5 m szerokości i 5 m długości. Jeśli do tego doliczymy po 30 cm odległości do ścian bocznych, to minimalna wewnętrzna szerokość garażu wyniesie 3,1 m (dwustanowiskowego – 5,6 m).
Minimalna długość to z kolei 5,5 m. Są to jednak naprawdę minimalistyczne założenia, które pozwalają na otwarcie drzwi wystarczające jedynie na wyjście z samochodu, ale nie zapewniają miejsca na przechowywanie. Jeśli nie chcemy przeciskać się do samochodu jak na miejscu postojowym przed supermarketem i zależy nam an swobodnym otwarciu drzwi wewnątrz garażu, warto jego szerokość powiększyć jeszcze o 50 cm.
Jeśli na ścianie garażu wzdłuż samochodu planujemy półki lub wieszaki, zajmą one około 40 cm, ale musimy jeszcze pamiętać o swobodnym przejściu pomiędzy nimi a samochodem. Minimalny wymiar takiego przejścia to 60 cm, ale wygodniejszy będzie, jeśli zaplanujemy szersze przejście między 70 a 90 cm. To poszerza nam garaż o kolejne 1-1,3 m. Dobrze jest też wygospodarować przestrzeń w głębi garażu, zwykle na krótszej ścianie, tak żeby można było z niej korzystać, nawet gdy samochód będzie stał w garażu. Jeśli zaplanujemy tu pełnowymiarowe szafki, do minimalnej długości garażu musimy dodać 120-150 cm, a jeśli chcemy ustawić stojak na rowery - co najmniej 260 cm.
Wysokość garażu
Powinna wynosić co najmniej 2,2 m, a wysokość wjazdu - 2 m. Jednak budowanie tak niskiego garażu jest dość krótkowzroczne i mało praktyczne. W garażu, który stanowi jedna bryłę z domem, sufit zwykle wykonuje się na tej samej wysokości co w części mieszkalnej domu, żeby nie komplikować jego konstrukcji i nie różnicować wysokości stropów. Garaż ma wtedy 2,5-3 m wysokości, a przestrzeń pod sufitem można wykorzystać jako miejsce do przechowywania. W wyższym garażu, nawet po uwzględnieniu niezbędnej przestrzeni na zwykle dość wysokie nadproże nad otworem - również brama może być wyższa niż 2 m.
Żeby móc w garażu zamontować na dachu SUV-a duży bagażnik, tak zwany box, i swobodnie nim wyjechać, brama musi mieć 220-230 cm wysokości. Warto zwrócić uwagę na taki szczegół, jak poziom górnej krawędzi otworu na bramę i drzwi wejściowe lub podcienia z tymi drzwiami. Często w projekcie stanowią one jedną linię i zmiana tego niekorzystnie wpływa na wygląd elewacji frontowej. Konieczne tez jest uwzględnienie grubości ocieplenia. Decydując o wysokości bramy, warto też wcześniej wybrać konkretny model i sprawdzić, jakie są jego standardowe wysokości, żeby potem nie zapłacić więcej za niestandardową.
Nie to miejsce nie tylko dla samochodu
Garaż, szczególnie w niewielkim domu. czasem pełni też funkcję kotłowni. Tu montuje się również falownik instalacji fotowoltaicznej, odkurzacz centralny, filtry do wody czy sterowanie podlewania ogrodowego. Do tego garaż to miejsce do przechowywania rowerów, narzędzi lub mebli ogrodowych. Przydałaby się w nim również chociaż niewielka przestrzeń do majsterkowania. To całkiem sporo funkcji jak na pomieszczenie kojarzone głównie jako dom dla samochodu.
Żeby w garażu nie powstał bałagan, który stanie się tematem rodzinnych sporów, warto zadbać o wyposażenie, dzięki któremu każdy przedmiot znajdzie swoje miejsce i łatwo będzie można go w razie potrzeby znaleźć, a potem odłożyć na miejsce.
Dobrym pomysłem na wnętrze garażu jest zamontowanie na ścianach, a nawet suficie garażu specjalnych wieszaków na rowery, opony oraz narzędzia. Na rynku są dostępne meble – wolno stojące lub mocowane na szynach, dzięki którym idealnie nadają się do garażu o odpowiednio zaplanowanej wysokości.Garaż to także dobre miejsce do przechowywania rowerów. Wygodnym rozwiązaniem są stojaki mocowane do ściany. W głębi garażu będziemy potrzebować jednak dodatkowych dwóch metrów oraz co najmniej 60 cm na swobodne przejście między rowerami a samochodem. Nieco mniej miejsca zajmie rower ustawiony na stojaku w pionie, ale dzieci mogą mieć już problem z jego zdjęciem. Poza sezonem rower można przechować pod sufitem garażu. Na zawieszenie go na bocznej ścianie potrzeba 30-40 cm – nie licząc przestrzeni na przejście.