Garaż z wiatą: wybieramy dobry projekt
Jeśli nie chcesz budować domu z garażem w bryle, wybierz garaż jako oddzielny budynek. Wygodnym i tanim rozwiązaniem jest garaż z wiatą, szczególnie gdy używamy dwóch samochodów.
Garaż przylegający do budynku zdecydowanie zwiększa bryłę, co nie zawsze jest dla niej dobre ze względów estetycznych. Zwłaszcza gdy jest on na dwa samochody, a takie są obecnie coraz popularniejsze. Wzniesienie domu z garażem w bryle może też być niemożliwe chociażby ze względu na wymagane przepisami odległości.
Jednak auto stale stojące na podjeździe nie stanowi ozdoby domu. Karoseria latem na słońcu się nagrzewa, więc wsiadanie do takiego samochodu nie jest przyjemne. Możliwość zamknięcia samochodu w pomieszczeniu albo chociaż osłonięcia go przed czynnikami atmosferycznymi wpłynie korzystnie na jego wygląd i trwałość, a także poprawi nasz komfort podczas korzystania z niego. Dlatego auto często bywa przechowywane w garażu wolnostojącym albo pod wiatą. Ponieważ w wielu rodzinach korzysta się z kilku samochodów, popularnym i tanim rozwiązaniem jest garaż z wiatą.
GALERIA: zobacz projekty garaży z wiatą
Autor: MGProjekt, muratorprojekty.pl
Projekt MGBG08 Garaż BG08, autor MGProjekt. Garaż jednostanowiskowy z pomieszczeniem gospodarczym z tyłu oraz z wiatą od frontu pełniącą funkcję dodatkowego stanowiska parkingowego. Zobacz ten projekt
Garaż z wiatą: zalety
Nieduży garaż poszerzony o wiatę to sposób na wygodne przechowywanie samochodów. W mniejszym jedno auto wstawiamy do środka pomieszczenia, a drugim wjeżdżamy pod wiatę. Gdy zbudujemy nieco większy garaż, możemy zmieścić w nim 2 pojazdy. Tym sposobem w garażu z wiatą znajdzie się miejsce na 3 samochody.
Przeczytaj też:
Jak zbudować wiatę na drewno opałowe?
Często taki garaż z wiatą jest powiększony jeszcze o dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, taras albo drugą wiatę wykorzystywaną np. jako miejsce rekreacyjne lub do przechowywania opału do kominka.
Garaż z wiatą: tanie rozwiązanie
Niewątpliwą zaletą osobnego garażu z wiatą jest to, że powierzchnię potrzebną jako stanowisko dla samochodu możemy zbudować taniej. Taki garaż z wiatą nie musi być ocieplony, a nawet jeśli chcielibyśmy zrobić termoizolację, nie mus być ona taka jak w domu mieszkalnym - wystarczy np. 5-10 cm styropianu o przeciętnym współczynniku lambda.
Przeczytaj też:
Czy ogrzewanie garażu jest potrzebne?
Jako strop można wykorzystać dolne belki wiązarów dachowych. Pod wiatą można, ale nie trzeba robić nawierzchni betonowej, wystarczy wyrównać grunt.
Garaż z wiatą: estetyka
Przyjmuje się, że budynek gospodarczy, a takim jest garaż na samochód, powinien pasować do domu mieszkalnego. To wprowadza ład i harmonię na posesji. Dlatego najlepiej wybrać projekt garażu z wiatą, w którym zastosowano zbliżone rozwiązania konstrukcyjne, np. podobny kształt i kąt nachylenia dachu, oraz wykończeniowe.
Jeśli chcesz zbudować garaż z wiatą, dowiedz się jakich należy dopełnić formalności:
- Wiata garażowa bez pozwolenia na budowę
- Budowa garażu i wiaty garażowej - wyjaśniamy formalności budowlane
- Miejsce postojowe: jakich formalności wymaga miejsce parkingowe obok domu?
Jeśli na elewacji domu mieszkalnego jest połączony biały tynk z oblicówką z drewna, poszukajmy garażu z wiatą tak samo wykończonego.
Garaż z wiatą: projekty gotowe z Kolekcji Muratora
Przedstawiamy wybrane projekty garażu z wiatą. To budynki w różnej technologii: murowane z ceramiki lub betonu komórkowego albo szkieletowe. Z garażem na 1 lub 2 samochody. Zaprojektowane w różnym stylu, jako nowoczesne i tradycyjne, nadające się na miejską działkę lub nawiązujące do budownictwa wiejskiego.
Polecany artykuł:
APG6A - Garaż/Budynek gospodarczy
Autor arch. Dominik A. Łukawski
- Powierzchnia netto 56,0 m2
- Powierzchnia użytkowa 36,0 m2
- Powierzchnia zabudowy 62,8 m2
- Kubatura (brutto) 94,0 m3
- Garaż/wiata (stanowiska) 2/1
- Wymiary budynku 9,7 x 6,5 m
Niewielki budynek garażu APG6A w technologii murowej z garażem o powierzchni 36,0 m² i wiatą o powierzchni 20 m². W garażu jest miejsce na 2 samochody. Pod wiatę jest bezpośrednie przejście przez drzwi.
Zobacz więcej szczegółów projektu>>>APG6A
GC78 - Garaż z wiatą garażową i wiatą rekreacyjną
Autor inż. Ryszard Fabrowski
- Powierzchnia netto 33,5 m2
- Powierzchnia użytkowa 33,5 m2
- Powierzchnia zabudowy 80,0 m2
- Kubatura (brutto) 308,1 m3
- Garaż/wiata (stanowiska) 2/1
- Wymiary budynku 12,3 x 6,5 m
Projekt garażu GC78 w technologii murowej obejmuje garaż z wiatą powiększony z drugiej strony o dodatkową wiatę rekreacyjną i wiatę na opał lub sprzęty ogrodowe. Powierzchnia użytkowa garażu to 33,5 m2. Jest przeznaczona na 2 samochody. Wiata na samochód ma powierzchnię 22,1 m2. W części rekreacyjnej zaprojektowano grill lub kominek.
Zobacz więcej szczegółów projektu>>>GC78
GC94 - Garaż z pomieszczeniem gospodarczym, schowkiem i wiatą garażową
Autor arch. Marek Dąbrowski
- Powierzchnia netto 61,6 m2
- Powierzchnia użytkowa 61,6 m2
- Powierzchnia zabudowy 68,9 m2
- Kubatura (brutto) 254,1 m3
- Garaż/wiata (stanowiska) 1/1
- Wymiary budynku 8,0 x 8,6 m
Nieduży murowany budynek garażu GC94, w którym znajduje się miejsce postojowe dla samochodu o powierzchni 21, m2. Z tyłu garażu jest pomieszczenie gospodarcze, z którego można wyjść pod wiatą. Jej powierzchnia to 33,3 m3. Zaprojektowano drewniany strop, który po wykończeniu płytami drewnopochodnymi może pełnić funkcję schowka.
Zobacz więcej szczegółów projektu>>>GC94
HKG01 - Garaż HomeKONCEPT-G01
Autor HomeKONCEPT
- Powierzchnia netto 39,1 m2
- Powierzchnia użytkowa 39,1 m2
- Powierzchnia zabudowy 51,2 m2
- Kubatura (brutto) 217,0 m3
- Garaż/wiata (stanowiska) 2/1
- Wymiary budynku 11,4 x 7,5 m
Projekt garażu HKGO1 to budynek murowany w technologii dwuwarstwowej. W garażu o powierzchni 39,1 m² można trzymać 2 samochodu. Pod wiatą garażową (25,9 m2) zmieści się trzecie auto. W głębi garażu jest przejście pod wiatę.
Zobacz więcej szczegółów projektu>>>HKG01
G57a - Garaż z pomieszczeniem gospodarczym i wiatą garażową
Autor arch. Ewa Dziewiątkowska
- Powierzchnia netto 60,1 m2
- Powierzchnia użytkowa 32,9 m2
- Powierzchnia zabudowy 69,2 m2
- Kubatura (brutto) 154,2 m3
- Garaż/wiata (stanowiska) 1/1
- Wymiary budynku 10,3 x 6,8 m
Wewnątrz budynku o powierzchni 21,6 m2 znajduje się 1 miejsce postojowe. Wiata na drugi samochód ma 21,2 m2 powierzchni. Z boku garażu G57a umieszczono pomieszczenie gospodarcze, przez które można wyjść na zewnątrz. Z przodu budynku obok bramy garażowej jest nieduża wiata np. na opał.
Zobacz więcej szczegółów projektu>>>G57a
ANG1672S - Garaż 36 z wiatą
Autor Archeton, arch. Ryszard Czapla
- Powierzchnia netto 37,0 m2
- Powierzchnia użytkowa 37,0 m2
- Powierzchnia zabudowy 63,9 m2
- Kubatura (brutto) 365,1 m3
- Garaż/wiata (stanowiska) 2/1
- Wymiary budynku 9,8 x 8,7 m
Projekt domu garażu z wiatą drewniany. W garażu ANG1672S zaprojektowanym w technologii szkieletowej, którego powierzchnia wynosi 37 m2 można parkować 2 auta. Pod wiatą z boku - trzecie. Z tyłu budynku jest szeroka druga wiata, pod którą można np. organizować spotkania przy grillu lub ognisku. Pod tę wiatę prowadzą drzwi z garażu.
Zobacz więcej szczegółów projektu>>>ANG1672S