Odwodnienie budynku - kiedy i do czego jest potrzebne
Wokół domów mamy coraz mniej naturalnych terenów zielonych, a coraz więcej powierzchni, przez które woda z trudem przedostaje się do gruntu. Trzeba jej więc w tym jakoś pomóc. W takich sytuacjach doskonale sprawdzi się system odwodnień liniowych.
Autor: Piotr Mastalerz
Murator 8/2014
Jeśli działka znajduje się na terenie nieskanalizowanym, wody opadowe należy zagospodarowywać w jej obrębie.
W idealnych warunkach, na działkach o gruntach przepuszczalnych (piaskowo-żwirowych) i o niskim poziomie wód gruntowych, deszcz spadający na budynki i powierzchnię działki wokół nich spływa do gruntu i zasila wody powierzchniowe. Jednak im większa część terenu jest zabudowana lub pokryta nawierzchnią nieprzepuszczającą wody, tym więcej wody spływa na pozostały nieutwardzony teren.
Dlatego obfite albo długotrwałe opady na wielu posesjach pozostawiają po sobie ślady w postaci kałuż i błota, które nieraz jeszcze przez kilka dni po deszczu dają się mieszkańcom we znaki. Woda, która nie ma dokąd odpłynąć, zalewa piwnice, garaże i inne nisko położone części domu. Jeżeli długo utrzymuje się tuż pod powierzchnią terenu, zawilgaca fundamenty domu i stykające się z nimi części ścian albo wymywa spod nich grunt, co może powodować pękanie ścian i naruszenie konstrukcji budynku...
Cały artykuł na temat odwodnienia domu znajdziesz w miesięczniku Murator 8/2014