Ocieplanie styropianem ścian i fundamentu. Poradnik inwestora
Dzięki dobrym właściwościom ciepłochronnym i niskiej cenie styropian jest najchętniej wykorzystywanym materiałem do termoizolacji nowych i remontowanych budynków. Radzimy, jak dobrać odpowiedni styropian do ocieplania domu w kluczowych miejscach, czyli na fundamencie i ścianach zewnętrznych.
Autor: archiwum muratordom
Styropian dobrze nadaje się do ocieplania trójwarstwowych ścian piwnicznych i fundamentowych
Styropian do ocieplania ścian
Do ocieplania styropianem ścian najczęściej wybiera się zwykły, tani styropian. Najlżejsze i zarazem najmiększe płyty EPS 50-042 (najbardziej narażone na uszkodzenia) polecane są do ścian trójwarstwowych i ocieplanych metodą lekką suchą.
Do ścian dwuwarstwowych ocieplanych metodą lekką mokrą zalecany jest styropian o większej gęstości. Polecamy tu płyty EPS 70-040 i EPS 80-036.
W sprzedaży są też płyty, które mają na powierzchni wytłoczoną fakturę (na przykład rowki tworzące sieć kwadratów) poprawiającą przyczepność kleju lub tynku. Jeśli komuś zależy na lepszej izolacyjności termicznej ścian, powinien sięgnąć po styropian grafitowy. Jeżeli zaś chcemy, żeby ściana – mimo że ocieplona styropianem – miała możliwość oddychania, użyjmy płyt perforowanych.
Autor: archiwum muratordom
Styropian dobrze nadaje się do ocieplania trójwarstwowych ścian piwnicznych i fundamentowych
Styropian do ocieplania fundamentu i piwnicy
Ściany fundamentowe lub piwniczne, które mają konstrukcję trójwarstwową, ociepla się zazwyczaj zwykłym styropianem o niedużej gęstości. Dobrze, żeby krawędzie takich płyt umożliwiały łącznie na zakład lub wpust i wypust. Warstwa termoizolacyjna będzie wówczas jednorodna, a między płytami nie pojawią się z czasem szpary.
Do ocieplenia ścian od zewnątrz i osłaniania izolacji wodochronnej fundamentu potrzebny jest twardy styropian, który wytrzyma napór gruntu i nie zniszczy się w wyniku oddziaływania wilgoci. Najlepsze tu będą zwykłe płyty – EPS 100-038, a jeszcze lepsze ryflowane płyty wodoodporne o takim samym oznaczeniu. Na rynku dostępne są również ryflowane płyty styropianowe laminowane geowłókniną – tkaniną, która działa jak filtr i nie dopuszcza do zatkania się rowków grudkami ziemi i kamykami. Płyty ryflowane układa się rowkami w kierunku gruntu. Stosuje się je szczególnie wówczas, gdy w projekcie przewidziano drenaż opaskowy wokół fundamentów. Rowki usprawnią spływanie wody do rur drenarskich.
Do takiego zastosowania nadają się również płyty wykończone papą. Warstwa papy nie pełni tu funkcji hydroizolacji, lecz stanowi dodatkową osłonę przed uszkodzeniami mogącymi nastąpić podczas zasypywania wykopów.
Podłogę na gruncie izoluje się najczęściej tradycyjnymi płytami ze styropianu o dużej gęstości – EPS 70-040 i EPS 80-036.