Domy drewniane. Sprawdź, jaki gatunek drewna wybrać do ich budowy

2012-05-15 13:20

Jakość budulca ma wpływ na trwałość domu drewnianego. Dlatego nawet w domach szkieletowych, gdzie konstrukcja drewniana jest w całości osłonięta, należy stosować dobrze wyselekcjonowane drewno pierwszego gatunku.

Domy drewniane
Autor: Piotr Florczak

Drewno jest naturalne i łatwe w obróbce, ale wzniesienie trwałego domu drewnianego wymaga umiejętności i precyzji. Materiał musi być dobrej jakości, zabezpieczony przed wilgocią i szkodnikami, a cieśle powinni być prawdziwymi fachowcami. Wielką zaletą domu z drewna jest to, że można go zbudować stosunkowo szybko i nie wymaga tak masywnego posadowienia jak budynek murowany.

Warto wiedzieć

Najlepsze gatunki drewna konstrukcyjnego

  • Modrzew – wyzwanie dla cieśli i naszych kieszeni. Doskonały, ale trudny materiał. Jest bardzo odporny na wodę, a dzięki temu trwały, bez skłonności do pękania i paczenia się. Używa się go do produkcji okien, drzwi, schodów. Ma piękny rysunek słojów i drobnych sęków. Elewacja i okładziny wewnętrzne z drewna modrzewiowego będą ozdobą domu. Drewno jest żywiczne – pięknie pachnie, ale może też płakać żywicą. To bardzo szlachetny materiał na deski tarasowe.
  • Jodła – wytrzymała i sprężysta, ale niekiedy pęka wzdłuż słoi podczas suszenia i może się paczyć. Jest mniej żywiczna, zatem nieodporna na wodę i szkodniki, niepodatna na impregnację, a podatna na zapleśnienie. Ma drewno o nieregularnych słojach, skłonne do krzywizn, o mało dekoracyjnym przekroju. Jest ono używane jako bale konstrukcyjne.
  • Świerk – łatwy w obróbce, kruchy, z niewielką podatnością na pękanie i skręcanie w trakcie suszenia, ale ze zdolnością odzyskiwania kształtu. Sękaty, z nieregularnymi słojami i krzywiznami, z pęcherzami żywicznymi, które mogą płakać. Jest trudny do impregnacji, ale dość dobrze się barwi. Podatny na grzyby i pleśnie, nieodporny na czynniki atmosferyczne. Przeznaczony do budowy konstrukcji, na okładziny, podłogi, schody.
  • Sosna – miękka i łatwa w obróbce, z niewielką skłonnością do paczenia się i pękania w trakcie suszenia. Wymaga dobrej impregnacji, bo jest podatna na siniznę, a wtedy staje się bardzo nasiąkliwa i szybko ulega zagrzybieniu. Impregnację utrudniają pęcherze i pęknięcia żywiczne. To najtańszy i powszechnie stosowany materiał konstrukcyjny, także do budowy drzwi, okien i podłóg. Jest surowcem do produkcji wełny drzewnej, płyt wiórowych i pilśniowych.

Jakość drewna

Drewno konstrukcyjne nie powinno mieć wilgotności większej niż 19%. Jakikolwiek ślad grzybów, pleśni (sinizna) lub bytowania owadów (korytarze) decyduje o odrzuceniu takiego materiału. Drewno suche jest stabilne wymiarowo i w znikomym stopniu będzie ulegać odkształceniom. Najpopularniejsze jest drewno suszone w sposób naturalny – sezonowane, to znaczy takie, które było złożone w stos z przekładkami zapewniającymi cyrkulację powietrza i osłonięte przed deszczem. Długość sezonowania zależy od grubości drewna i temperaturyotoczenia. Dla desek wystarczy miesiącdwa, grubsze bale mogą potrzebować roku. Jeśli drewno jest dobrze zabezpieczone przed deszczem, może schnąć wiele lat. Im dłużej, tym lepiej. Niestety, takie drewno jest bardzo trudno dostępne na rynku, a jeżeli komuś udałoby się je znaleźć, musi być przygotowany na duże koszty. Najlepsze jest drewno suszone komorowo. Jeśli przebywa w wysokiej temperaturze (około 60°C) przez czas odpowiedni do jego grubości, zostaje nie tylko wysuszone, ale także pozbawione czynników chorobotwórczych. Takie drewno nie musi być impregnowane.