Kontrola komina na etapie stanu surowego budynku

2009-09-08 2:00

Na tym etapie w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości można jeszcze wszystko poprawić...

Kontrola komina na etapie stanu surowego budynku
Autor: Wiktor Greg

Na tym etapie w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości można jeszcze wszystko poprawić, kłopoty (i koszty) zaczynają się, gdy mamy już budynek ukończony i okazuje się, że na przykład przewody kominowe są niedrożne lub są jakieś wspólne nieprawidłowe podłączenia. Wtedy trzeba wszystko zmieniać – rozkuwać przewody w celu ich udrożnienia.
Kiedyś budowano dodatkowe awaryjne przewody kominowe. Teraz już się tego nie praktykuje, a szkoda, bo czasami taki zapasowy kanał bardzo by się przydał.
Nadmiar przewodów kominowych w budynku nie jest problemem. Problem pojawia się w momencie, kiedy okazuje się, że przewodów kominowych jest za mało.
Bardzo często spotykamy się z elementarnymi zaniedbaniami w budowie kominów. Brak wyczystki do przewodów dymowych, drzwiczek rewizyjnych do przewodów spalinowych. Niejednokrotnie błędem projektowym jest pomijanie wentylacji w garażu; taką wentylację ma może co piąty budynek. Zła wentylacja lub jej brak jest częstym powodem zatruć. Zwykła – najprostszy kanał wentylacyjny zakończony kratką wentylacyjną – może wymienić powietrze w pomieszczeniu w ciągu jednej doby aż sto razy.
Wystarczy jeden rzut oka, by kominiarz odkrył często występującą nieprawidłowość – podłączanie kominka do przewodu dymowego kwasoodporną rurą karbowaną (o grubości 0,12-0,18 mm) lub stalową, przeznaczoną do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych gazowych i olejowych (o grubości 0,5 mm lub 0,6 mm). Są to produkty bez aprobaty na odprowadzanie spalin z palenisk opalanych paliwem stałym. Skutek? Użycie takich materiałów – zamiast żaroodpornych – może prowadzić do rozszczelnienia lub przepalenia elementu łączącego wkład kominkowy z przewodem dymowym.
Błędem jest też zapominanie o wykonaniu wyjścia na dach i dojścia do kominów ponad dachem – brak stopni i ław kominiarskich (wymagane, gdy kąt nachylenia dachu jest większy niż 25% oraz gdy jest pokryty materiałami łamliwymi). Każdy dach jest trwały przez wiele lat, pod warunkiem że został fachowo wykonany, nie łamie się go i nie gniecie.

Drugi częsty powód współpracy z kominiarzem to odbiór przewodów kominowych przed oddaniem budynku do użytkowania.
Kominiarz powinien sprawdzić nie tylko zgodność wykonania z projektem, ale też czy użyto do budowy przewodów kominowych odpowiednich materiałów posiadających aprobatę techniczną, czy ilość przewodów kominowych jest wystarczająca, czy wyloty przewodów kominowych ponad dachem wykonano prawidłowo oraz sprawdzić wymaganą drożność przewodów.
Odbiór przewodów kominowych powinien się zakończyć protokołem podpisanym przez uprawnionego mistrza kominiarskiego.

Poniżej FILM: Zobacz, jakie błędy w budowie komina znalazł kominiarz przy odbiorze przewodów kominiarskich