| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Pielęgnacja żywopłotu: cięcie i nawożenie żywopłotu

Pielęgnacja żywopłotu: cięcie i nawożenie żywopłotu

Pielęgnacja żywopłotu polega przede wszystkim na jego regularnym cięciu (strzyżeniu). Tylko wtedy żywopłot będzie zwarty i gęsty od samego dołu. Niezbędne jest także nawożenie żywopłotu, aby nie stracił uroku przez wiele lat.

Autor: Andrzej Szandomirski

Aby żywopłot był ozdobą ogrodu wiele lat należy go odpowiednio pielęgnować. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy cięcie, czyli strzyżenie żywopłotu formowanego. Ważne jest także jego nawożenie. Podpowiadamy, jak prawidłowo pielęgnować żywopłot formowany: jak przeprowadzać cięcie oraz nawożenie żywopłotu formowanego.

Pielęgnacja żywopłotu formowanego: cięcie

Żywopłoty z roślin liściastych zrzucających na zimę liście przycinamy co najmniej dwukrotnie w ciągu roku. Pierwszy raz robimy to na przełomie czerwca i lipca. Przycinamy wtedy pędy o połowę ich długości. Powtórnie – po zakończeniu wzrostu jesienią. Skracamy wtedy wszystkie tegoroczne pędy do długości 10 cm.

Żywopłoty zimozielone przycinamy zwykle raz w roku – w lipcu lub na początku sierpnia. Skracamy wówczas o 5-10 cm przyrosty, nie tniemy natomiast gałęzi starszych. Żywopłot, który osiągnął oczekiwaną przez nas wysokość i szerokość, powinniśmy ciąć często (nawet raz w miesiącu), bo tylko wtedy będzie on miał regularny, geometryczny kształt. Usuwamy wszystkie gałązki wyrastające poza ustaloną linię. Dobrze uformowany żywopłot powinien być szerszy u podstawy, a węższy u szczytu. Zapewni to dobre oświetlenie także dolnych części roślin. W konsekwencji żywopłot od samego dołu będzie dobrze rozgałęziony i ulistniony. Szczególne znaczenie ma to w uprawie gatunków światłolubnych, które nie znoszą bocznego zacienienia. Gatunki znoszące zacienienie, na przykład: cisy, buki lub graby, można natomiast formować również w kształcie prostokąta.

Pielęgnacja żywopłotu nieformowanego jest znacznie prostsza – nie wymaga on częstego, regularnego cięcia. Nawet taki żywopłot warto jednak raz na kilka lat wczesną wiosną prześwietlić. Tuż przy ziemi wycinamy wtedy wszystkie stare gałęzie, młode zaś skracamy o 2/3 ich długości.

Pielęgnacja żywopłotu formowanego: nawożenie

Żywopłoty, zwłaszcza intensywnie cięte, potrzebują systematycznego nawożenia. Najlepszy jest kompost, bo nawóz ten nie tylko dostarcza roślinom potrzebnych do wzrostu substancji, lecz także poprawia ogólny stan gleby. Rozkładamy go wczesną wiosną 3-5-centymetrową warstwą wokół roślin.

Żywopłoty możemy też zasilać specjalnym nawozem do żywopłotów lub na przykład Azofoską w dawce 20-30 g/m2 powierzchni żywopłotu. Rośliny nawozimy trzykrotnie – wiosną, gdy rozpoczynają wzrost, w czerwcu i pod koniec lipca. Pamiętajmy też o regularnym podlewaniu, zwłaszcza młodych roślin w pierwszych latach po posadzeniu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Polecamy film: Jak wybrać narzędzia ogrodnicze do przycinania roślin? Więcej filmów na Murator.tv

Sadzenie żywopłotu od A do Z. Kiedy i jak prawidłowo sadzić żywopłot

Sadzenie żywopłotu powinno być przeprowadzone prawidłowo, aby w przyszłości nie były konieczne...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo: