| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Kolejne lata pielęgnacji żywopłotu: nawożenie i cięcie żywopłotu

Kolejne lata pielęgnacji żywopłotu: nawożenie i cięcie żywopłotu

Pielęgnacja żywopłotu formowanego polega przede wszystkim na jego regularnym przycinaniu (strzyżeniu). Tylko wtedy żywopłot będzie zwarty i gęsty od samego dołu. By żywopłot nie stracił uroku przez wiele lat, trzeba go również odpowiednio nawozić.

Autor: Andrzej Szandomirski

Przycinanie
Żywopłoty
z roślin liściastych zrzucających na zimę liście przycinamy co najmniej dwukrotnie w ciągu roku. Pierwszy raz robimy to na przełomie czerwca i lipca. Przycinamy wtedy pędy o połowę ich długości. Powtórnie – po zakończeniu wzrostu jesienią. Skracamy wtedy wszystkie tegoroczne pędy do długości 10 cm.

Żywopłoty zimozielone przycinamy zwykle raz w roku – w lipcu lub na początku sierpnia. Skracamy wówczas o 5-10 cm przyrosty, nie tniemy natomiast gałęzi starszych. Żywopłot, który osiągnął oczekiwaną przez nas wysokość i szerokość, powinniśmy ciąć często (nawet raz w miesiącu), bo tylko wtedy będzie on miał regularny, geometryczny kształt. Usuwamy wszystkie gałązki wyrastające poza ustaloną linię. Dobrze uformowany żywopłot powinien być szerszy u podstawy, a węższy u szczytu. Zapewni to dobre oświetlenie także dolnych części roślin. W konsekwencji żywopłot od samego dołu będzie dobrze rozgałęziony i ulistniony. Szczególne znaczenie ma to w uprawie gatunków światłolubnych, które nie znoszą bocznego zacienienia. Gatunki znoszące zacienienie, na przykład: cisy, buki lub graby, można natomiast formować również w kształcie prostokąta.

Pielęgnacja żywopłotu nieformowanego jest znacznie prostsza – nie wymaga on częstego, regularnego cięcia. Nawet taki żywopłot warto jednak raz na kilka lat wczesną wiosną prześwietlić. Tuż przy ziemi wycinamy wtedy wszystkie stare gałęzie, młode zaś skracamy o 2/3 ich długości.

Nawożenie
Żywopłoty, zwłaszcza intensywnie cięte, potrzebują systematycznego nawożenia. Najlepszy jest kompost, bo nawóz ten nie tylko dostarcza roślinom potrzebnych do wzrostu substancji, lecz także poprawia ogólny stan gleby. Rozkładamy go wczesną wiosną 3-5-centymetrową warstwą wokół roślin.

Żywopłoty możemy też zasilać specjalnym nawozem do żywopłotów lub na przykład Azofoską w dawce 20-30 g/m2 powierzchni żywopłotu. Rośliny nawozimy trzykrotnie – wiosną, gdy rozpoczynają wzrost, w czerwcu i pod koniec lipca. Pamiętajmy też o regularnym podlewaniu, zwłaszcza młodych roślin w pierwszych latach po posadzeniu.

Przeczytaj dodatkowo:
Właściwa pielęgnacja trawnika od wiosny do...

Staranne założenie trawnika to połowa sukcesu. Potem trawnik trzeba kosić i podlewać, kosić i podlewać... a...

Sposób na piękny trawnik: przygotowania i...

Gładki i gęsty trawnik jest doskonałym tłem dla sąsiadujących z nim roślinami, podkreśla urodę architektury...

11 najczęstszych problemów z trawnikiem. Jakie są...

Trawnik to wizytówka posesji, często decyduje o wyglądzie całego ogrodu. Zdarza się jednak, że jego stan...

Budowa boiska. Jaką trawę wybrać, aby spełniała...

Czy przy domu można mieć murawę, która jakością będzie przypominała prawdziwe boisko piłkarskie?...

Zadbany trawnik: instrukcja zakładania trawnika...

Zadbany trawnik to wizytówka Twojego ogrodu, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo o niego dbać. Oto...

Jaki żywopłot? Żywopłot liściasty czy żywopłot...

Żywopłot izoluje działkę od świata zewnętrznego, chroni ją przed kurzem ulicy i w pewnym stopniu przed...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.