| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Domy energooszczędne

Domy energooszczędne

Dom energooszczędny to taki, do którego ogrzania potrzeba niewiele energii. Zapotrzebowanie na ciepło możemy zmniejszyć już na etapie jego projektowania.

Autor: Piotr Mastalerz

Energia stale drożeje, zatem coraz więcej uwagi przywiązuje się do możliwości jej oszczędzania.

Jaki dom jest energooszczędny?

Wyznacznikiem jest wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło E, informujący, ile energii potrzeba do ogrzewania domu przez cały rok. Można go obliczyć (sposób obliczenia opisuje Polska Norma PN-B-02025:2001) już na etapie projektowania domu i jeśli nie jest zadowalający, wprowadzić zmiany, jeszcze zanim zaczniemy budowę. Dla standardowo ocieplonych budowanych współcześnie domów jednorodzinnych wynosi on przeciętnie około 120 kWh/(m2·rok). Za domy energooszczędne uważa się te, dla których jest on o połowę mniejszy. Buduje się też domy o wskaźniku E mniejszym niż 20 kWh/(m2·rok), tak zwane pasywne, ale jest to już trudne wyzwanie dla architekta, wykonawcy i inwestora.

Tajniki budowy domu energooszczędnego

 • Odpowiednia architektura
  Zapotrzebowanie na ciepło naszego domu możemy zmniejszyć już na etapie jego projektowania. Sprawdźmy, jaką bryłę powinniśmy mu nadać oraz jaki rodzaj dachu i ścian zastosować, aby zapotrzebowanie na energię było minimalne.
 • Ocieplenie budynku
  Bardzo ważny jest materiał ociepleniowy oraz sposób ocieplenia domu. Trzeba to zrobić tak, ciepło nie uciekało przez mostki termiczne
 • Rodzaj i usytuowanie okien
  Przez każde okno, nawet nowoczesne, ucieka ciepło. Jednocześnie umożliwia ono przenikanie do wnętrz promieni słonecznych. Jedną z tajemnic energooszczędności jest właściwe rozmieszczenie okien, które jednocześnie będą miały dobrze dobrane parametry.
 • Akumulacja ciepła
  Aby nasz dom był energooszczędny, powinien charakteryzować się właściwościami akumulacji ciepła. Warto dowiedzieć się, które ściany mogą stać się “grzejnikami” oraz jak możliwie najefektywniej wykorzystać promieniowanie słoneczne.
 • Właściwa wentylacja
  Nawet 50% strat ciepła może powodować wentylacja grawitacyjna. Jednak z wymiany powietrza w domu nie możemy zrezygnować. Sprawdźcie, jak zapewnić w domu odpowiednia wentylację i jednocześnie obniżyć zapotrzebowanie na energie.
 • Ekonomiczne ogrzewanie
  Niższe zapotrzebowanie na energię cieplną zapewni nam rozmieszczenie pomieszczeń w taki sposób, aby np. unikać nadmiernego ogrzewania w pomieszczeniach, które tego nie wymagają.

Kilka sprawdzonych rad...

 • Buduj dom nieduży, o zwartej bryle, na rzucie prostokąta, z poddaszem użytkowym, z jedno- albo dwuspadowym dachem.
 • Unikaj przeszkleń od strony północnej, umieszczając największe okna od południa.
 • Stosuj warstwy izolacji termicznej zdecydowanie grubsze niż przyjęty w Polsce standard.
 • Montuj okna o ponadprzeciętnych właściwościach termoizolacyjnych.
 • Zapewniaj jak najlepszą szczelność budynku i stosuj wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła.
 • Zainstaluj źródło ciepła o jak najwyższej sprawności z zaawansowaną automatyka sterującą.
 • Zainstaluj kolektory słoneczne wspomagające główne źródło ciepła.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Ile można zaoszczędzić? Na pewno wszyscy chcieliby wiedzieć, jak duże oszczędności na ogrzewaniu może dać inwestycja w dom, który spełni standard domu energooszczędnego. Ocieplenie domu pozwala obniżyć zapotrzebowanie na ciepło nawet więcej niż o połowę, zastosowanie rekuperatora o 15-30% (w zależności od tego, jak duży udział w całkowitych stratach ciepła miały straty na wentylację). Korzystne usytuowanie domu na działce, prawidłowe rozmieszczenie okien i przystosowanie przegród domu do akumulacji ciepła może dać kilku-, a czasami nawet kilkudziesięcioprocentowe oszczędności. Z pewnością umożliwia to obniżenie rachunków za gaz, olej czy prąd do ogrzewania o kilka tysięcy złotych rocznie.
Oczywiście może się zdarzyć, że na przykład przeniesienie okna z elewacji wschodniej na zachodnia przyniesie oszczędności na ogrzewaniu, ale sprawi, że dom stanie się niefunkcjonalny. Wówczas na pewno każdy będzie wolał płacić kilkadziesiąt złotych rocznie więcej za ogrzewanie niż mieszkać niekomfortowo. Warto jednak próbować zaprojektować dom tak, by pogodzić energooszczędność z funkcjonalnością, a także urodą. Takie zadanie stawia przed sobą coraz więcej architektów i coraz więcej inwestorów zamawia takie projekty.

Przeczytaj dodatkowo:
Jaki jest koszt budowy domu pasywnego?

Dlaczego dom pasywny jest droższy? O ile więcej zapłacimy za budowę domu pasywnego? Kiedy inwestycja się...

Co to jest energia pierwotna i ile powinna...

Projekty domów pasywnych już za kilka prawdopodobnie staną się bardziej popularne niż projekty...

Projekt domu pasywnego- zalety i ograniczenia...

Budowa domu pasywnego wiąże się z wieloma ściśle określonymi wytycznymi. Wielkości okien, usytuowanie...

Projekt nr 036 Wyróżnienie honorowe

Dariusz Sirojć, Krzysztof Szkółka, Karolina Kościelny, Oliwer Kulpa

Projekt nr 038 II nagroda (ex aequo)

LIPIŃSCY DOMY Biuro Projektowe Miłosz Lipiński, Ludwika Juchniewicz-Lipińska, Grzegorz Tomaszewski