| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Hydroizolacja z papy lub folii. Poznaj zasady hydroizolacji fundamentów

Hydroizolacja z papy lub folii. Poznaj zasady hydroizolacji fundamentów

Lepiej dmuchać na zimne i starannie zabezpieczyć fundamenty przed wilgocią i wodą. Oto kilka praktycznych wskazówek jak zrobić hydroizolację fundamentów. Poznaj zasady stosowania pap i folii izolacyjnych.

Autor: Łukasz Knapik

Modyfikowana polimerami papa termozgrzewalna to uniwersalny materiał do wykonywania poziomych i pionowych powłok hydroizolacyjnych

Żeby dokładnie zabezpieczyć fundamenty przed wpływem wody, można użyć materiałów izolacyjnych w postaci płaskich arkuszy. Są to papy asfaltowe na lepiku lub modyfikowane polimerami oraz folie z tworzyw sztucznych. Układamy je na wyrównanym podłożu lub przyklejamy do niego.

Izolacja z zasadami

Należy zwrócić uwagę, czy z podłoża nie wystają z niego ostre fragmenty, które mogłyby przebić izolacje. W izolacjach z materiałów rolowych najważniejsze jest prawidłowe, szczelne połączenie powłok ułożonych na różnych fragmentach fundamentów, przede wszystkim poziomych z pionowymi. Dlatego należy pamiętać o odpowiednim wysunięciu warstw poziomych na zewnątrz muru, tak żeby można było je prawidłowo skleić z izolacją pionową lub podpodłogową. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku folii, które są trudne do łączenia. Papę na lepiku układa się w co najmniej dwóch warstwach. Papy termozgrzewalne należy skleić z podłożem. W tym celu należy rozpuścić warstwę bitumiczną na ich spodniej stronie. Najprościej jest to zrobić, podgrzewając ją palnikiem. Membrany samoprzylepne polimerowo-bitumiczne są od spodu pokryte warstwą papieru. Wykonując powłokę hydroizolacyjną, papier odkleja się i sukcesywnie skleja membranę z podłożem, przyciskając ją, żeby usunąć spod niej powietrze.

Hydroizolacja - miejsca newralgiczne

Miejscami newralgicznymi są narożniki, bo płaskie arkusze hydroizolacji mogą w nich popękać. Nie wolno wykonywać narożników, zginając papę czy folię pod kątem niemal prostym. Nawet z papy w pełni modyfikowanej SBS, która jest bardzo elastyczna. W takim miejscu trzeba przygotować wyoblenia, wypełniając narożnik plastyczną masą bitumiczną, na przykład KMB.

Warstwa dociskowa i zasypywanie fundamentów

Gdy układasz izolację pionową fundamentów na południowej stronie domu w letni słoneczny dzień, po kilku godzinach możesz zobaczyć rozpuszczony asfalt ściekający po ścianie. Taka powłoka będzie bezwartościowa. Dlatego należy pamiętać o właściwym czasie wykonania warstwy dociskowej i zasypania fundamentów. Fundamenty ociepla się zwykle polistyrenem ekspandowanym, czyli styropianem EPS, lub polistyrenem ekstrudowanym – XPS. Okładzina ta pełni także funkcję warstwy dociskowej. Nie wolno przyklejać jej do papy lepikiem asfaltowym na zimno. Zawiera on rozpuszczalniki organiczne, które działają destrukcyjnie. Warstwy ociepleniowe z polistyrenu można kleić do papy tylko lepikiem asfaltowym na gorąco, klejem poliuretanowym lub specjalnym klejem bitumicznym.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Domy pasywne i energooszczędne - termoizolacja a...

Przy projektowaniu i budowie domów pasywnych lub takich, które zużywają minimalne ilości...

Ocieplenie podłogi na gruncie. Kruszywo...

Podłoga układana bezpośrednio na gruncie musi być ciepła, dlatego wymaga bardzo dobrego izolatora. Jedną...

Jak ograniczyć straty energii w garażu? Bramy...

Każdy inwestor dąży do maksymalnego ograniczania strat ciepła w swoim domu. Dzięki temu, można znacząco...

Buduj energooszczędnie. Jak zbudować dom, żeby...

Od nowego roku zaostrzyły się wymagania dotyczące energooszczędności domów. Kolejna rewolucja czeka w...

Izolacja domu pianką poliuretanową. Porady...

Ocieplenie domu pianką to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych form izolacji. Pianka dokładnie wypełnia...

Nowoczesne systemy balkonowe. Izolacja balkonu...

Nowoczesne systemy balkonowe to szybkie, proste i łatwe w realizacji rozwiązania o wieloletniej trwałości....