| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Hydroizolacja z papy lub folii. Poznaj zasady hydroizolacji fundamentów

Hydroizolacja z papy lub folii. Poznaj zasady hydroizolacji fundamentów

Lepiej dmuchać na zimne i starannie zabezpieczyć fundamenty przed wilgocią i wodą. Oto kilka praktycznych wskazówek jak zrobić hydroizolację fundamentów. Poznaj zasady stosowania pap i folii izolacyjnych.

Autor: Łukasz Knapik

Modyfikowana polimerami papa termozgrzewalna to uniwersalny materiał do wykonywania poziomych i pionowych powłok hydroizolacyjnych

Żeby dokładnie zabezpieczyć fundamenty przed wpływem wody, można użyć materiałów izolacyjnych w postaci płaskich arkuszy. Są to papy asfaltowe na lepiku lub modyfikowane polimerami oraz folie z tworzyw sztucznych. Układamy je na wyrównanym podłożu lub przyklejamy do niego.

Izolacja z zasadami

Należy zwrócić uwagę, czy z podłoża nie wystają z niego ostre fragmenty, które mogłyby przebić izolacje. W izolacjach z materiałów rolowych najważniejsze jest prawidłowe, szczelne połączenie powłok ułożonych na różnych fragmentach fundamentów, przede wszystkim poziomych z pionowymi. Dlatego należy pamiętać o odpowiednim wysunięciu warstw poziomych na zewnątrz muru, tak żeby można było je prawidłowo skleić z izolacją pionową lub podpodłogową. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w przypadku folii, które są trudne do łączenia. Papę na lepiku układa się w co najmniej dwóch warstwach. Papy termozgrzewalne należy skleić z podłożem. W tym celu należy rozpuścić warstwę bitumiczną na ich spodniej stronie. Najprościej jest to zrobić, podgrzewając ją palnikiem. Membrany samoprzylepne polimerowo-bitumiczne są od spodu pokryte warstwą papieru. Wykonując powłokę hydroizolacyjną, papier odkleja się i sukcesywnie skleja membranę z podłożem, przyciskając ją, żeby usunąć spod niej powietrze.

Hydroizolacja - miejsca newralgiczne

Miejscami newralgicznymi są narożniki, bo płaskie arkusze hydroizolacji mogą w nich popękać. Nie wolno wykonywać narożników, zginając papę czy folię pod kątem niemal prostym. Nawet z papy w pełni modyfikowanej SBS, która jest bardzo elastyczna. W takim miejscu trzeba przygotować wyoblenia, wypełniając narożnik plastyczną masą bitumiczną, na przykład KMB.

Warstwa dociskowa i zasypywanie fundamentów

Gdy układasz izolację pionową fundamentów na południowej stronie domu w letni słoneczny dzień, po kilku godzinach możesz zobaczyć rozpuszczony asfalt ściekający po ścianie. Taka powłoka będzie bezwartościowa. Dlatego należy pamiętać o właściwym czasie wykonania warstwy dociskowej i zasypania fundamentów. Fundamenty ociepla się zwykle polistyrenem ekspandowanym, czyli styropianem EPS, lub polistyrenem ekstrudowanym – XPS. Okładzina ta pełni także funkcję warstwy dociskowej. Nie wolno przyklejać jej do papy lepikiem asfaltowym na zimno. Zawiera on rozpuszczalniki organiczne, które działają destrukcyjnie. Warstwy ociepleniowe z polistyrenu można kleić do papy tylko lepikiem asfaltowym na gorąco, klejem poliuretanowym lub specjalnym klejem bitumicznym.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Hydroizolacja tarasu. Jak zaizolować taras i wykończyć go płytkami ceramicznymi?

Taras, który stanowi zadaszenie parteru, jest częstym, ale trudnym rozwiązaniem stosowanym w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Styropian grafitowy. Czy takie ocieplenie domu...

Styropian grafitowy pojawia się nie tylko jako ocieplenie nowoczesnych i luksusowych domów, ale jest...

Jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?

Na rynku są dostępne różne rodzaje styropianu. Różnią się parametrami i wyglądem. Jaki...

Szary styropian do fundamentów

Szary styropian do izolacji fundamentów to dobry wybór. Ma zwiększoną hydrofobowość i wysokie...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

Chcesz kupić szary styropian do ocieplenia domu?...

Szary styropian występuje na rynku w kilku rodzajach. Różnią się one zarówno parametrami jak i...