| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Czy cegła klinkierowa na elewacji jest odporna na kwas i pleśń?

Czy cegła klinkierowa na elewacji jest odporna na kwas i pleśń?

Cegła klinkierowa i licowa to piękne wykończenie każdej elewacji budynku. Jednocześnie to materiał odporny na wiele czynników zewnętrznych i szkodliwych środków. Wyjaśniamy, czemy przeciwstawi się cegła klinkierowa na elewacji oraz w jakich sytuacjach warto ją położyć na fasadzie domu.

Cegły klinkierowe mają wszystkie powierzchnie spieczone, cegły licowe – tylko dwie tworzące elewację.

Zanim kupisz cegłę klinkierową na elewację...

Wykończenie elewacji nowego domu cegłami klinkierowymi lub licowymi warto uwzględnić już podczas projektowania jego konstrukcji. Najprościej bowiem uzyskać elewację z cegły, jeśli ściany domu są trójwarstwowe, a warstwa zewnętrzna jest jednocześnie elewacją.

Jeśli wykonuje się obmurówkę (oblicówkę) istniejącego domu, trzeba liczyć się z dodatkowymi pracami i większymi kosztami. Zwykle wymaga to dobudowania fundamentu lub wykonania belki podwalinowej, żeby było na czym oprzeć mur z cegieł elewacyjnych.

Autor: Szandomirski Andrzej

Szara cegła licowa nadaje elewacji lekkości i klasy

Autor: Szandomirski Andrzej

Bardzo atracyjnie wyglądają detale domu wykończone cegłą klinkierową

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Kształty, kolory i faktury cegły klinkierowej i licowej

Cegły klinkierowe i cegły licowe mają różne wymiary. W ofercie producentów ceramiki są cegły licowe modularne o wymiarach dostosowanych do pustaków ceramicznych, z których muruje się ściany zewnętrzne.

Można również kupić kształtki uzupełniające, z których wykonuje się okapniki, podokienniki, gzymsy, odsadzki, stopnie w schodach lub wykańcza narożniki ścian. Jednak zastosowanie wielu dodatkowych elementów (kształtek) znacznie zwiększa koszt elewacji.

Cegła elewacyjna ma różne zabarwienie, które zależy od surowca użytego do ich produkcji oraz sposobu ich wypalania. Najpopularniejsze są kolory naturalne – odcienie czerwieni i brązu. Niektóre firmy produkują cegły białe lub żółte. Są też cegły elewacyjne szkliwione – o dowolnym zabarwieniu powierzchni oraz cegły elewacyjne angobowane – o matowym licu.

Jeżeli kupujemy cegły zapakowane w palety oraz zafoliowane, trzeba zwrócić uwagę, aby pochodziły z jednej partii. Mamy wtedy gwarancję, że cały materiał będzie miał jednolitą barwę.

Cegły klinkierowe i licowe są gładkie, ryflowane lub piaskowane. Można też zamówić cegły o konkretnej fakturze i barwie.

Murowanie ścian z cegłą klinkierową lub licową

Uzyskanie estetycznej elewacji z cegły klinkierowej lub cegły licowej zależy nie tylko od jakości materiału, ale również od sposobu wiązania cegieł, czyli ich wzajemnego usytuowania w kolejnych warstwach muru. Podczas prac trzeba przestrzegać sprawdzonych zasad murowania. Jeśli ich nie znamy, lepiej powierzmy murowanie doświadczonemu murarzowi.

Popularną metodą jest murowanie jednoetapowe – jednoczesne wznoszenie ściany i jej spoinowanie. Spoiny między cegłami dokładnie wypełnia się zaprawą, a następnie od strony zewnętrznej nadaje się im odpowiedni kształt. Można kupić gotowe zaprawy do jednoetapowego wznoszenia murów z klinkieru, a także mrozoodporne cementowe zaprawy murarskie z dodatkami poprawiającymi ich właściwości.

Lepsze efekty – czystą i estetyczną elewację – uzyskuje się murując dwuetapowo. Spoiny wykonuje się dopiero po wzniesieniu muru, jest to jednak bardziej pracochłonne.

Trwałość i konserwacja ścian z cegły licowej i klinkierowej

Cegły licowe i klinkierowe są odporne na uderzenia, ścieranie, działanie pleśni, gazów, olejów, rozpuszczalników, a także kwasów i benzyny. Są niepalne, odporne na wilgoć (nienasiąkliwe) i niską temperaturę.
Czasami na elewacji z klinkieru pojawiają się wykwity z soli w postaci szarobiałych osadów. Powodem może być nieodpowiedni skład chemiczny gliny, z której wypalono cegły. Często też zdarza się, że do murowania użyto niewłaściwej zaprawy (na przykład zawierającej wapno) lub zaprawę rozrobiono zanieczyszczoną wodą. Wykwity można wyczyścić suchą szczotką, zmyć wodą lub usunąć specjalnym, przeznaczonym do tego preparatem.

Przeczytaj dodatkowo:
Wykwity na klinkierze. Skąd się biorą, jak im...

Elewacja lub ogrodzenie obłożone klinkierem wyglądają bardzo estetycznie i ekskluzywnie. Jednak po jakimś...

Tynk silikonowy – zalety, wady, ceny. Jakie...

Tynk silikonowy jest uważany za produkt najwyższej klasy, uniwersalny i przeznaczony dla najbardziej...

Płytki kamieniopodobne na elewację i do wnętrz

Kamień ozdobny to ponadczasowy materiał wykończeniowy. Płytki kamieniopodobne można stosować niemal wszędzie...

Nowoczesne elewacje, czyli jak łączyć klinkier z...

Remontując lub budując dom decydujemy się na nowoczesny lub tradycyjny wygląd budynku. Doradzamy, jak...

Thermo drewno: deski na taras - konkurencja dla...

Thermo drewno dzięki swoim właściwościom, konkuruje z drewnem egzotycznym. Czy thermo drewno to dobre...