Schody metalowe - nowoczesne konstrukcje ozdobą wnętrz

2021-03-22 13:49

Schody ze stali lub z żeliwa są stosowane od lat. Nowoczesne technologie pozwalają na wykonywanie atrakcyjnych schodów metalowych.

Schody metalowe
Autor: Kowalstwo Warszawa Niezwykle prosta, a jednocześnie atrakcyjna konstrukcja schodów wykonanych ze stali corten - dywanowe schody spiralne

Schody metalowe kiedyś kojarzyły się z pomieszczeniami technicznymi, zapleczem gospodarczym domu, schodami zewnętrznymi. Obecnie są równie popularne i atrakcyjne jak schody o konstrukcji żelbetowej lub drewnianej.

Wraz z modą na minimalizm, lofty i industrialną surowość, schody metalowe są mile widziane w domach jednorodzinnych, apartamentach i dwupoziomowych mieszkaniach. Z metalu mogą też powstać konstrukcje bardziej wyszukane formalnie, inspirowane na przykład secesją lub art déco. Trzeba jednak zaznaczyć, że metal tworzy wyłącznie część konstrukcyjną schodów. Stopnie przyjeżdżają ze stolarni. Podstopnice są natomiast dość rzadkim elementem, gdyż schody metalowe najlepiej prezentują się w wersji ażurowej. Głównym materiałem jest stal – przeważnie zwykła, ocynkowana lub malowana stal węglowa, tak zwana czarna. Rzadziej wykorzystuje się droższe i szlachetniejsze jej gatunki – na przykład stal kwasoodporną, nierdzewną albo chromowaną. Aby powstał kościec schodów, potrzebne są płaskowniki, kształtowniki, profile o przekroju zamkniętym, a w wersjach bardziej ozdobnych – profilowane elementy ze stali giętej lub kutej. Poszczególne części są wykonywane w zakładach ślusarskich lub firma produkcyjna korzysta ze stalowych komponentów gotowych, które trzeba tylko podocinać na wymiar. Są one później ze sobą spawane lub skręcane, ściśle według projektu. Ambicją konstruktorów jest ograniczenie podpór pośrednich, bo nikt nie chce się poruszać w domu, robiąc slalom między słupami.

Spis treści

  1. Schody metalowe wewnętrzne
  2. Konstrukcje schodów metalowych
  3. Wykończenie stali
  4. Schody metalowe modułowe
  5. Schody żeliwne
  6. Schody metalowe cena

Schody metalowe wewnętrzne

Schody metalowe dają dużą swobodę projektantom. Nowoczesne programy do projektowania konstrukcji pozwalają ją atrakcyjnie kształtować. Stal ma dużą nośność i wytrzymałość, więc schody nie muszą być masywne. Konstrukcja metalowa może zostać wykończona drewnem, płytami kamiennymi, ceramicznymi lub szkłem. Metal może być zastosowany również jako wyłączny materiał na schody. Schody, w których stopnie i podstopnie to odpowiednio wyprofilowane arkusze grubej blachy, nie wymagają dodatkowego wykończenia.

Profile i inne elementy stalowe można wykończyć na wiele sposobów. Do wykonania schodów można wykorzystać też żeliwo lub w specjalny sposób obrobiony metal, np. stal corten, która sama w sobie stanowi dekorację. Metalowe schody można zbudować z wykorzystaniem elementów stosowanych w konstrukcjach przemysłowych, np. blach ażurowych. Różnorodność materiałów możliwych do wykorzystania sprawia, że schody metalowe można dopasować do różnych wnętrz: stylowych, klasycznych, nowoczesnych, loftowych itp. Schody metalowe mogą być zarówno ozdobą salonu, jak i użytkowym elementem wykończenia domu umieszczonym w przedpokoju.

Konstrukcje schodów metalowych

Z metalu można wznosić schody o dowolnej konstrukcji: policzkowe, belkowe, wspornikowe, proste - jednobiegowe, dwu- lub trójbiegowe, schody zabiegowe, ze spocznikiem, schody dywanowe, czy spiralne.

Schody metalowe
Autor: Stal-Tech Ze względu na dużą nośność i stabilność stali bieg schodów metalowych można dowolnie kształtować

Schody metalowe to najczęściej konstrukcje samonośne. Elementy nośne mogą być różnie ukształtowane i utwierdzone w stropie i podłodze lub ścianie nośnej, wzdłuż której są usytuowane. Belki nośne mogą stanowić policzki, między którymi wstawia się stopnie i ewentualnie podstopnie. Taki bieg może być dość fantazyjnie wygięty i w razie konieczności zapewnienia nośności umocowany dodatkowo w ścianie albo podparty słupem. Pojedyncza belka nośna z kształtowników o dużym przekroju może być usytuowana centralnie wzdłuż biegu schodów. Na niej opierają się kolejne stopnie. W razie konieczności wykonania spocznika wspiera się go na podwójnej belce.

Przeczytaj też:

Jakie wymiary powinny mieć schody w domu?

W schodach wspornikowych metalowe elementy nośne, które obudowuje się w niemal dowolny sposób, są utwierdzone w ścianie na odpowiednią głębokość. Z tego względu takie schody są sytuowane wzdłuż ścian konstrukcyjnych o dużej grubości - nośnych, a nie działowych. W schodach metalowych funkcję nośną może pełnić również balustrada, np. w postaci lin podwieszonych do stropu, które są oparciem dla stopni, albo prętów stalowych, na których są podwieszone stopnie. W schodach spiralnych stopnie opiera się na centralnym słupie metalowym. Nowoczesne programy i narzędzie do obróbki metali pozwalają stworzyć na przykład spiralnie wygiętą wzdłuż własnej osi belkę, do której są zamocowane stopnie.

Konstrukcje metalowe można niemal dowolnie kształtować. Mogą wyglądać bardzo solidnie, masywnie albo niezwykle lekko. Wszystko zależy od wyobraźni projektanta i inwestora. Takie schody można dopasować do każdego wnętrza.

Zalety schodów metalowych:

  • są bardzo solidne,
  • są niepalne,
  • nie trzeba ich często odnawiać,
  • są stosunkowe lekkie i łatwe w montażu.
Schody zabiegowe - korzyści, trudności z budową

Wykończenie stali

Elementy stalowe schodów mogą być pomalowane proszkowo na dowolny kolor i mieć wykończenie gładkie matowe lub połyskliwe, jak również drobnej lub drobnej struktury. Do wyboru jest również stal nierdzewna albo chromowana w wersji gładkiej lub szczotkowanej.

Schody metalowe
Autor: Spawartex Schody metalowe można dowolnie pomalować, np. w modnym obecnie szarym kolorze

Schody metalowe modułowe

Schody metalowe można tanio kupić w postaci modułowej, w której gotowe elementy są przygotowane do samodzielnego montażu. Wybierając wariant wielkości schodów i materiałów wykończeniowych, można skomponować własne schody. W wersji modułowej znajdziemy schody proste, zabiegowe i spiralne. Wadą rozwiązań modułowych jest ograniczona wielkość i różnorodność rozwiązań.

Przeczytaj też:

Schody modułowe. Tanie i ładne schody do każdego wnętrza >>>

Schody metalowe
Autor: Sonto Schody modułowe można skomponować zależnie od potrzeb, np. jako zabiegowe

Schody żeliwne

Schody były wykonywane z żeliwa od bardzo dawna. W starych kamienicach, obiektach użyteczności publicznej, pałacach można znaleźć takie konstrukcje o niezwykle wyszukanym zdobnictwie. Obecnie można kupić schody żeliwne w starym stylu, jak i o prostym nowoczesnym kształcie.

Schody metalowe
Autor: Decorexpo Schody żeliwne mają zwykle rozbudowaną dekoracją

Elementy z żeliwa są odlewane w formach. Można w ten sposób przygotować poszczególne stopnie oraz fragmenty balustrady zaprojektowane tak, żeby można z nich było łatwo złożyć całą konstrukcję. Odlewy żeliwne o odpowiednim kształcie można złożyć w gotową konstrukcję.

Najczęściej są to schody spiralne, które montuje się, nakładając kolejne stopnie wraz z obręczą na stalowy słup nośny stanowiący oś schodów.

Schody metalowe cena

Schody o konstrukcji metalowej Cena
Schody ażurowe ze stali nierdzewnej i ze stopniami z drewna krajowego, wraz z montażem od 900 zł za stopień
Schody ażurowe ze stali węglowej i ze stopniami z drewna krajowego, wraz z montażem od 700 zł za stopień
Schody ażurowe ze stali węglowej i ze stopniami z drewna egzotycznego, wraz z montażem od 1100 zł za stopień
Balustrady ze stali nierdzewnej od 600 zł/m
Balustrady szklane od 1200 zł/m

Schody wewnętrzne - czy znasz te pojęcia

Pytanie 1 z 8
Podstopnica to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie