Przeszklona brama garażowa - pomysł na dodatkowe oświetlenie garażu
Wpuść światło do garażu! Dzięki bramie garażowej z przeszkleniami zyskasz w jego wnętrzu światło dzienne, a z zewnątrz estetyczny wygląd elewacji. Zobacz, w jaki sposób przeszklenie w bramie wpływa na oświetlenie garażu, w których bramach garażowych można je montować, jakie daje efekty i możliwości.
Autor: Hörmann
Kształt i wielkość przeszkleń może odpowiadać tłoczeniom bramy (fot. HOERMANN).
Nowoczesna brama garażowa nie szpeci budynku i nie przytłacza swoim ciężarem – naświetla nadają jej nowoczesny, interesujący wygląd, dostarczają też naturalne światło do wnętrza garażu, dzięki czemu zapłacisz niższe rachunki za prąd.
Z czego przeszklenie bramy garażowej?
Przeszklenia w bramach garażowych wykonuje się najczęściej ze szkła akrylowego (mogą być pojedyncze lub podwójne) albo bezpiecznego szkła hartowanego. Mają grubość 3-16 mm. Mogą być przezroczyste lub o strukturze kryształkowej. Przeszklenia osadzone są w ramie z aluminium lub tworzywa sztucznego w jednym z podstawowych kolorów (białym lub brązowym), a na zamówienie także w odcieniu identycznym z kolorem bramy.
W jakich bramach garażowych?
Przeszklenia mogą być umieszczone właściwie w każdej bramie garażowej. Od jej rodzaju zależy jednak ich wielkość.
- Największe mogą być w bramach uchylnych i rozwieralnych. Trzeba jednak pamiętać, iż nie mogą one stanowić więcej niż 50% powierzchni bramy garażowej.
- Jeżeli zdecydujemy się na bramę segmentową, wielkość przeszklenia będzie ograniczona rozmiarami pojedynczego segmentu – im są one większe, tym szersze mogą być okienka. W takich bramach jeden z górnych segmentów może być zastąpiony przezroczystym panelem.
- Najmniejsze przeszklenia montuje się w bramach rolowanych, ponieważ tu też ograniczenie stanowi szerokość pojedynczych listew, z których zbudowany jest płaszcz bramy garażowej – wstawia się w nich w rzędzie niewielkie pojedyncze okienka.
Uwaga! Naświetli nie montuje się w najniższej części bramy, np. w dwóch dolnych segmentach – ze względu na bezpieczeństwo, jak również dlatego, że światło tuż przy posadzce jest raczej mało użyteczne.
Jakie efekty i możliwości dają przeszklenia?
Niewielkie szybki mogą tworzyć niebanalne wzory na bramach garażowych. W większości przypadków mogą one powtórzyć wzór z drzwi wejściowych lub do niego nawiązać. Najlepiej wówczas zamówić zarówno drzwi, jak i bramę u tego samego producenta. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy garaż znajduje się w bryle domu, a drzwi wejściowe zaprojektowane są nieopodal bramy garażowej.
Przeszklenia mają najczęściej kształt prostokątny lub kwadratowy – mogą być one też podzielone szprosami tworzącymi ozdobne wzory. Niezwykle efektowne są także okienka okrągłe, trójkątne albo o nieregularnych kształtach, które wstawione w odpowiedniej konfiguracji tworzą niepowtarzalne kompozycje. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie całe panele wykonane z przezroczystego akrylu, którymi zastępują jeden ze standardowych paneli czy segmentów pancerza bramy.