Konserwacja, naprawa i serwis bramy garażowej
Prawidłowa konserwacja i serwis bramy garażowej zapewni je sprawne działanie. Brama garażowa pracuje codziennie co najmniej 2 razy, a wielokrotnie - znacznie częściej. Żeby dobrze nam służyła i ładnie wyglądała przez wiele lat, o bramę garażową trzeba dbać. Jak to robić na co dzień wyjaśnia Michał Simon, specjalista z firmy Hormann Polska.
Aby bezpiecznie użytkować bramę garażową i cieszyć się jej ładnym wyglądem, należy dbać o jej stan techniczny i estetykę. Prawidłowa konserwacja bramy garażowej zapewni jej niezawodne działanie. Niektóre prace możemy wykonywać sami, inne zlećmy profesjonalnym serwisantom. Sami sprawdzajmy, czy na bramie garażowej nie pojawiły się ślady uszkodzeń lub korozji. Sami możemy też dbać o czystość, która ważna jest zarówno dla estetyki, jak i właściwego działania bramy. Są jednak czynności, które zlecić musimy fachowcom. Aby brama z upływem lat działała sprawnie, pamiętajmy o corocznym przeglądzie i serwisowaniu bramy garażowej.
Spis treści
- Konserwacja bramy garażowej
- Uszczelka do bramy garażowej
- Profesjonalny serwis bram garażowych
- Gwarancja producenta i serwis bramy grażowej
Konserwacja bramy garażowej
Mycie i konserwacja bramy garażowej to proste czynności, aby jednak nie dopuścić do powstania uszkodzeń należy to robić uważnie i przy użyciu odpowiednich środków. Do czyszczenia i pielęgnacji bramy używajmy gąbki i czystej wody. Silniejsze zabrudzenia usuwamy ciepłą wodą z dodatkiem neutralnego środka czyszczącego (płyn do mycia naczyń, odczyn pH 7). Nigdy nie używajmy detergentów ani środków mogących zarysować powierzchnię bramy garażowej. Przed czyszczeniem szyb w przeszkleniach najpierw należy dokładnie spłukać z nich wszelkie drobinki zanieczyszczeń i kurzu. W razie potrzeby możemy użyć do tego wody z dodatkiem płynu do naczyń i na koniec wytrzeć do sucha miękką i czystą szmatką.
Aby zachować właściwości powierzchni, bramę garażową po stronie zewnętrznej, a także uszczelki bramy, należy czyścić regularnie, minimum co 3 miesiące. Obszar ślizgowy za uszczelkami bocznymi w bramie garażowej należy stale utrzymywać w czystości.
Przeczytaj też: Brama garażowa segmentowa: dlaczego warto ją wybrać?
Wpływ zewnętrznych warunków otoczenia, takich jak morski klimat, kwasy, sól do posypywania nawierzchni dróg, zanieczyszczenia powietrza czy uszkodzenie powłoki lakierniczej, może spowodować konieczność naniesienia dodatkowych powłok ochronnych.
Uszczelka do bramy garażowej
Powinniśmy też kontrolować stan uszczelek bramy garażowej między segmentami, w prowadnicach pionowych oraz nadprożu. Ważne, by nie zalegał na nich pył, bo wtedy w miejscu kontaktu z płytą bramy może ścierać się lakier. Po wyczyszczeniu uszczelki bramy garażowej można posmarować ją silikonem w spreju.
Kontrolujmy też stan elementów mocujących, połączeń śrubowych itp. Smarujmy jednak jedynie te elementy bramy, które wskazał producent. Zazwyczaj są to osie rolek i zawiasów. Ważne, by używać do tego właściwych smarów, np. suchego smaru do bram w spreju. Te lepkie często przyspieszają zużycie smarowanych elementów.
Profesjonalny serwis bram garażowych
Niedostateczna kontrola i konserwacja bramy garażowej może doprowadzić do obniżenia sprawności działania lub uszkodzenia ważnych elementów zabezpieczających. Dlatego prace związane z bezpieczeństwem użytkowania bramy powinny być wykonywane przez profesjonalistów.
W bramach garażowych z napędem elektrycznym raz w roku w ramach serwisu powinno być sprawdzone mocowanie napędu, a dwa razy w roku prawidłowość wyregulowania wyłączników krańcowych. Podczas serwisu bram należy też kontrolować, czy wszystkie elektryczne urządzenia, takie jak czujniki zamknięcia zamka lub rygla działają prawidłowo. Ważna jest również kontrola poprawnego działania fotokomórek oraz sprawdzanie, czy działa awaryjne otwieranie bramy, które jest niezbędne w przypadku awarii zasilania.
Fachowo przeszkoleni profesjonaliści świadczący usługi serwisowe bram powinni też zajmować się m.in. zrównoważeniem i kontrolą zrównoważenia ciężaru bramy, kontrolą sprężyn skrętnych, regulacją rolek i napędu bramy.
Próby samodzielnej naprawy bramy lub serwisowania elementów, które wymagają specjalistycznej wiedzy, są największym błędem. Zaleca się, by profesjonalny serwis bramy przeprowadzać raz na rok, nie rzadziej jednak niż co tysiąc cykli. Najlepiej korzystać z usług fachowców z firmy, która bramę montowała, co pozwala też zachować gwarancję. W firmie Hörmann polegać można na działającym 7 dni w tygodniu całodobowym serwisie.
Gwarancja producenta i serwis bramy grażowej
Coraz częściej producenci udzielają 5-letniej, a na niektóre modele bram garażowych nawet 10-letniej gwarancji. Jednak, żeby nie utracić do niej prawa, co roku bramę trzeba serwisować. Nie jest to kłopotliwe, bo serwis prowadzą te same punkty, w których kupuje się bramę razem z usługą montażu.Gdy kupuje się model bramy garażowej wyposażony w napęd, bywa tak, że innym okresem gwarancji jest objęta brama, a innym napęd – tak jest choćby w wypadku, gdy napęd pochodzi od innego producenta. Gdy wybiera się bramy wyposażone w napędy tego samego producenta, wówczas gwarancja jest tej samej długości na całość. Czasami producent zastrzega utratę gwarancji, jeśli kupi się bramę bez napędu i dopiero po jakimś czasie się ją doposaży, kupując napęd w innej firmie. Jednak nie jest to regułą.
Polecany artykuł: