Jak dodatkowo wykorzystać garaż wolnostojący? Warsztat, siłownia, a może domowa wytwórnia piw
Ponieważ garaż staje się coraz większy, warto rozważyć koncepcję oddzielenia go od bryły domu i dodatkowego wyposażenia w inne funkcje. Zobaczmy, jak go dodatkowo wykorzystać.
Garaż wolnostojący to pomysł dobry do realizacji na dużych działkach, które pomieszczą budynek mieszkalny i osobny na samochód. Dodatkową konsekwencją może być konieczność zrobienie dwóch podjazdów. Jednak w zamian otrzymujemy korzyść w postaci oddzielenia budynku o przeznaczeniu technicznym, gospodarczym od domu mieszkalnego.
Garaż (zwłaszcza coraz popularniejsze garaże na 2 samochody) wpisany w bryłę domu lub z nią połączony wpływa na jego estetykę i wymusza określone rozwiązania estetyczne. Rozdzielenie tych dwóch budynków pozwala na swobodę w projektowaniu każdego z nich. A budynek na samochód można wykorzystać jeszcze w innych celach.
GALERIA: projekty garaży z pomieszczeniem gospodarczym
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Projekt G42 Garaż z pomieszczeniem gospodarczym i wiatą garażową, arch. Ewa Dziewiątkowska. Jednostanowiskowy garaż, z pomieszczeniem gospodarczym, powiększony o dużą, zadaszoną wiatę. Zobacz ten projekt
Zalety garażu wolnostojącego
- swoboda w projektowaniu domu mieszkalnego,
- możliwość oddzielenia funkcji gospodarczych od mieszkalnych,
- uniknięcie możliwego hałasu, technicznych zapachów itp.,
- dodatkowe wykorzystanie pomieszczeń.
Dodatkowe funkcje garażu wolnostojącego
- pomieszczenie gospodarcze,
- domowy warsztat,
- zaplecze ogrodu,
- skład narzędzi ogrodowych,
- drewutnia z zapasem opału do kominka,
- pomieszczenie segregacji odpadów,
- taras z miejscem na grill,
- pokój hobby,
- pomieszczenie rekreacyjne.
Pomieszczenie gospodarcze
W pomieszczeniu obok garażu lub nad nim można przechowywać wszelkiego rodzaju rzeczy zapasowe lub używane sezonowo, na które szkoda miejsca w domu. Znajdzie się tu miejsce na dodatkową zastawę stołową lub zapasy bielizny pościelowej. Latem można tu przechowywać grube kołdry zimowe, a zimą odwrotnie. Jeśli w domu nie ma spiżarni, w pomieszczeniu przy garażu można zrobić miejsce na zapasowe zakupy.
Warsztat w garażu
W każdym domu znajdują się podstawowe narzędzia, np. młotki, obcęgi, kombinerki, śrubokręty, różnego rodzaju klucze, gwoździe, miarki. W razie nagłej awarii przyda się wiertarka, wkrętarka lub szlifierka. Gdzieś trzeba przechowywać drabinę, poziomnicę. Narzędzi potrzebnych w każdym domu przybywa z czasem. A jeśli ktoś z mieszkańców jest majsterkowiczem domowy warsztat przybiera poważne rozmiary i warto przeznaczyć nań osobne pomieszczenie.
Zaplecze ogrodu
W garażu usytuowanym przy ogrodzie można zrobić półki i wieszaki na akcesoria ogrodowe, np. nasiona, nawozy, opryskiwacze, rękawice, łopaty, grabie. Tam przechowamy pod dachem taczki, kosiarki, dmuchawy. W pokoju przy garażu możemy zrobić skład na worki z ziemią ogrodową.
Skład drewna opałowego
Do przechowywania polan drewna do kominka można wykorzystać wiatę przy garażu. Jeśli budynek ma szerokie okapy, drewno można też ułożyć wzdłuż ścian. Jednak nie każdemu odpowiada taki widok. Wtedy drewno warto złożyć pod dachem w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Znajdzie się tam z pewnością miejsce również na worki z brykietami drewnianymi lub torfowymi.
Segregacja odpadów
Wygodnym rozwiązaniem jest połączenie usytuowanego bezpośrednio przy ulicy garażu ze śmietnikiem. Mały pokoik można przeznaczyć na segregację odpadów i ich przechowywanie do czasu odbioru. Obecnie segreguje się śmieci na 5-6 kategorii. Każda z nich wymaga osobnego pojemnika.
Nie przegap:
TOP 7 garaży wolno stojących. Jaki wybrać na swoją działkę? >>>
Taras i grill przy garażu
Garaż wolnostojący można wykorzystać również w bardziej przyjemnych okolicznościach. Obok niego można pomieścić taras pod wiatą lub innym rodzajem zadaszenia. Tu mogą odbywać się przyjęcia w ogrodzie. Przy takim tarasie warto zbudować grill, kominek, a nawet ogrodową wędzarnię. Nie każdy lubi takie zapachy, więc odsunięcie ich od domu mieszkalnego (także sąsiadów) ma sens.
Pokój hobby
Wiele pań i panów domu lubi majsterkować, wykonywać przeróżne przedmioty metodą DIY. Wielkim powodzeniem cieszy się odnawianie starych mebli, renowacja obrazów, tworzenie rękodzieła. Praca w drewnie to pasja wielu złotych rączek płci obojga. W pokoju przy oddalonym garażu można także swobodnie ćwiczyć na instrumentach muzycznych. Od pewnego czasu wielkim powodzeniem cieszy się domowy wyrób mydeł czy produkcja piwa. Tu możemy tez urządzić kuchnię, w której będziemy robić przetwory, np. smażyć powidła.
Pomieszczenie rekreacyjne
Na poddaszu garażu można urządzić prywatny azyl, do którego nie mają wstępu inni mieszkańcy. Cichy pokój z szezlongiem lub wielkim łożem oraz wielkim oknem z widokiem na ogród będzie miejscem skupionych lektur albo medytacji. Z drugiej strony bez skrępowania można tam ćwiczyć na rowerze stacjonarnym, bieżni lub innych urządzeniach sportowych.