Betonowanie - na co uważać przy wylewkach betonowych i betonowaniu konstrukcji?
Prace betonowe wykonuje się z przerwami, których miejsce powinno być określone w projekcie. Zazwyczaj robi się je przy betonowaniu słupów, w górnej płaszczyźnie fundamentów, w dolnej płaszczyźnie belki lub podciągu, przez który przenika słup, w belkach i podciągach. Zobacz, jak uniknąć błędów podczas betonowania konstrukcji.
Autor: Mariusz Bykowski
Beton zaczyna wiązać po ok. 1,5 godziny od ułożenia przy temperaturze 20°C. Gdy są duże upały i silne wiatry, proces ten przebiega dwa-trzy razy szybciej.
Betonowanie konstrukcji niesie ze sobą ryzyko popełnienia błędów, które grożą łuszczącymi się, pękającymi wylewkami, zawilgoceniem elementów murowych, a nawet zawaleniem się elementów konstrukcji. Dlatego niezmiernie istotne jest właściwe wykonanie prac betonowych. Podpowiadamy, jak uniknąć błędów podczas betonowania.
Brak pielęgnacji wylewek
Jeżeli wylewki betonowe nie będą właściwie pielęgnowane, zaczną się łuszczyć i pękać. By tego uniknąć, po zagęszczeniu i wstępnym związaniu mieszanki beton należy polewać wodą, zwłaszcza w czasie upałów. Z kolei jesienią lub zimą nie można dopuścić do przemrożenia betonu, który jeszcze do końca nie związał. Trzeba więc przykryć go folią i matami słomianymi.
Złe połączenie fragmentów betonu wykonanego z przerwami
Złe połączenie fragmentów betonu wykonanego z przerwami grozi pękaniem, a nawet zawaleniem się elementów konstrukcji. Zagrożenie jest różne w zależności od fragmentu, jaki wykonujemy. Jeżeli jest to ława fundamentowa, przy nierównomiernym osiadaniu budynku grozi nam pęknięcie ściany. Gdy jest to nadproże lub płyta stropowa, po zdjęciu deskowania się zawali (beton nie przenosi rozciągania, tylko stal). Jeśli nie będzie ciągłości zbrojenia, sam beton pęknie.
Dlatego też na styku fragmentów betonu wykonywanych z przerwami należy zapewnić ciągłość zbrojenia. Przerwa robocza nie powinna być dłuższa niż 3 godziny. W przypadku wznowienia betonowania po dłuższym czasie powierzchnia starego betonu powinna być nacięta lub nadkuta w celu odsłonięcia kruszywa oraz zwilżona. Kąt nachylenia płaszczyzny styku mieszanki betonowej ułożonej z przerwą powinien wynosić około 45° (w przypadku elementów poziomych).
Brak przerwy technologicznej po betonowaniu
Jeżeli po betonowaniu zabraknie przerwy technicznej, elementy murowe mogą zostać zawilgocone. Wiążący beton odbierze wodę z pierwszej warstwy zaprawy, co spowoduje, że będzie ona krucha i mniej wytrzymała. Brak przerwy grozi też trwałym odkształceniem powierzchni betonuw przypadku rozpoczęcia prac przed upływem 24 godzin od betonowania.
Mimo że po 24 godzinach od ułożenia można już chodzić po powierzchni betonu, należy go pielęgnować przez kilka dni (w zależności od rodzaju wykonywanego elementu i temperatury powietrza). Najskuteczniejszą metodą jest polewanie betonu wodą. Trzeba bezwzględnie zastosować przerwę w robotach budowlanych, zanim beton zwiąże i będzie można wznosić na nim dalszy fragment muru.