Remont fundamentów. Naprawa hydroizolacji

2015-02-26 1:00

Remont domu lub jego przebudowa to dobra okazja, aby naprawić istniejącą albo wykonać nową izolację fundamentu i należycie zabezpieczyć budynek przed wodą gruntową lub opadową. Radzimy, na co zwrócić uwagę przy ocenie stanu izolacji fundamentu oraz co należy wykonać.

Ochrona przed wodą
Autor: Pietrucha Jolanta

Izolacja przeciwwilgociowa i izolacja przeciwwodna

Właściwie wykonana izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa ochraniająca budynek przed wodą gruntową i wilgocią zapewnia bezpieczeństwo i komfort użytkowania domu.Wilgoć w murach jest bardzo niekorzystnym i niebezpiecznym zjawiskiem, które może wyrządzić nieodwracalne szkody:

  • wilgotne mury przemarzają i tracą swoją izolacyjność termiczną,
  • w wilgotnych murach zachodzą procesy chemiczne obniżające wytrzymałość ścian,
  • na zawilgoconej ścianie rozwijają się grzyby i pleśnie,
  • na przemarzniętej, zawilgoconej ścianie po pewnym czasie łuszczy się tynk i zaczyna odpadać,
  • na mokrej ścianie powstają wykwity,
  • na skutek kapilarnego podciągania wody wilgoć ze ścian piwnic może podnosić się w wyższe partie budynku,
  • wiosną i jesienią, w okresie intensywnych opadów, zalegająca w warstwach gruntu woda opadowa przesącza się przez nieszczelne ściany fundamentowe, zalewając piwnice.

Planując remont domu, koniecznie trzeba zatroszczyć się o właściwą izolację fundamentu przed niszczącym działaniem wody. Przebudowa lub rozbudowa jest do tego doskonałą okazją. Takim zabezpieczeniem jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej:

  • pionowej, wykonanej od zewnętrznej strony na całej powierzchni ścian fundamentowych;
  • poziomej, wykonanej w dwóch miejscach – na styku ławy i ściany fundamentowej oraz na styku ściany fundamentowej i ściany parteru.

Ekspertyza budowlana lub ekspertyza geotechniczna

Przed naprawą uszkodzonej lub wykonaniem nowej izolacji fundamentu w istniejącym budynku trzeba się dobrze przygotować. Należy ocenić:

  • stan ścian fundamentowych – odbijając z wewnętrznej powierzchni ściany piwnic fragment tynku. Można wówczas określić stopień ich zawilgocenia, obecność nalotów i pleśni. Po odkopaniu po zewnętrznej stronie fragmentu ławy i ściany fundamentowej będzie można określić, czy i z czego zostały wykonane pionowe i poziome izolacje przeciwwilgociowe oraz w jakim są stanie;
  • warunki gruntowo-wodne, które określą rodzaj gruntu i poziom wody gruntowej. Od warunków gruntowych i dotychczasowej eksploatacji (na przykład okresowe zalewanie piwnic) zależy, czy wystarczy tylko izolacja przeciwwilgociowa, tak zwana izolacja lekka, czy trzeba wykonać specjalną średnią lub ciężką izolację przeciwwodną.

Inżynier budowlany lub geotechnik po rozpoznaniu stanu istniejącego i warunków gruntowo-wodnych zaproponuje zakres koniecznych prac.

Pozostałe podkategorie