Odbudowa izolacji przeciwwilgociowej - nowa hydroizolacja zniszczonych ścian i piwnic
Odtworzenie prawidłowej izolacji przeciwwilgociowej (zwanej też hydroizolacją) pozwoli uratować przed wilgocią nawet najbardziej zniszczone ściany lub piwnicę domu. Jakie metody izolacji przeciwwilgociowej ścian mamy do wyboru? Jak walczyć z zawilgoceniem ścian? Jak ponownie wykonać prawidłową izolację piwnicy?
Autor: Andrzej T. Papliński
Nawet mur, który od wielu lat nasiąkał wilgocią, można uratować
Zawilgocenie ścian piwnicy czy parteru następuje na skutek braku, uszkodzenia lub naturalnego wyeksploatowania izolacji poziomej i/lub pionowej. Woda zalegająca w gruncie w sąsiedztwie ściany wsiąka w materiały budowlane, a następnie jest podciągana kapilarnie ku górze. Powoduje to zniszczenie ścian i obniżenie ich wytrzymałości. Jednocześnie obniża się izolacyjność termiczna muru, a w domu na ścianach pojawiają się wykwity solne - przejaw wilgoci. Wilgoć to doskonała pożywka dla grzybów i pleśni, które wywołują liczne choroby, m.in. reakcje alergiczne. W mieszkaniu daje się odczuć nieprzyjemny zapach wilgoci i stęchlizny. To wszystko wpływa niekorzystnie na zdrowie isamopoczucie mieszkańców. Potrzebna jest nowa hydroizolacja zawilgoconych ścian parteru i piwnicy.
Izolacje przeciwwilgociowe na nowo
- Metody mechaniczne polegają na przerwaniu ciągłości drogi podciągania kapilarnego przez umieszczenie w murze płaskiej przegrody z wodoszczelnej i odpornej na korozję metalowej blachy lub tworzywa sztucznego. Jej trwałość jest porównywalna do izolacji w nowo budowanych domach.
- Iniekcje grawitacyjne wykonuje się gęstymi preparatami. Preparat wodoszczelny wnika na odległość 5-8 cm od otworu. To bezpieczna propozycja naprawy zniszczonych murów.
- Izolacje wykonane ciśnieniowo mają lepszą trwałość niż grawitacyjne. Substancja hydrofobowa wnika głębiej, jest w stanie wypełnić nie tylko kapilary materiału budowlanego, ale także szczeliny w murze.