Folie hydroizolacyjne. Z których rodzajów wykonywać izolacje przeciwwodne i przeciwwilgociowe w domu?

2009-09-02 2:00

Folia hydroizolacyjna nie może przepuszczać wilgoci ani wody nawet pod dużym ciśnieniem, dlatego jest to najmocniejsza spośród wszystkich folii stosowanych przy budowie domu. Dowiedz się, jakich folii używać do izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej.

Folie hydroizolacyjne tłoczone
Autor: TEGOLA POLONIA Folie hydroizolacyjne tłoczone

Zastosowanie folii płaskich

Wyglądem nie różnią się specjalnie od folii ogrodniczej, ale są od niej mocniejsze i bardziej odporne na agresywne związki chemiczne, które mogą znajdować się w wodzie. Zwykle mają kolor czarny lub ciemnoszary. Stosuje się je na pionowe izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne fundamentów oraz ścian piwnic.

Wykonuje się z nich też izolacje poziome na ławach fundamentowych:

  • układając je przed wymurowaniem ścian piwnicy (czasami w budynkach niepodpiwniczonych – przed wymurowaniem ścian fundamentowych),
  • pomiędzy zagłębioną w ziemi ścianą fundamentową a ścianą parteru znajdującą się nad ziemią.

Folia płaska może też posłużyć jako izolacja podłogi na gruncie. Wtedy układa się ją pod warstwą ocieplenia ze styropianu, a gdy podłoga ocieplana jest wełną, to również nad nią – przed ułożeniem gładzi, czyli warstwy wyrównawczej podłogi.

Folię płaską stosuje się też przy montażu paneli podłogowych: większość producentów zaleca układanie jej na betonowym podkładzie podłogowym przed ułożeniem paneli. Są też odmiany folii, które jednocześnie mają pomagać w wygłuszeniu posadzki z paneli: w rozwiązaniu tym pomiędzy dwiema foliami płaskimi umieszczone są granulki styropianu.

W bardzo wielu domach nie wykonuje się izolacji przeciwwilgociowych w łazience – w przeświadczeniu, że płytki ceramiczne ułożone na podłodze i ścianach w zupełności wystarczą jako ochrona przed wodą. Tymczasem choć same płytki są szczelne, to przez spoiny woda może wsiąkać w podłoże i zawilgacać podłogę czy ściany. Dlatego wszystkie miejsca, które będą miały bezpośredni kontakt z wodą, powinno się zaizolować. Można to zrobić na wiele sposobów, ale do izolowania podłogi w łazience stosuje się też płaską folię hydroizolacyjną.

Płaska folia hydroizolacyjna nazywana jest też popularnie folią budowlaną.

Gdzie układa się folie tłoczone (kubełkowe)?

Łatwo je rozpoznać, bo te grube przeważnie czarne, szare lub brązowe folie mają wytłoczenia w kształcie prostopadłościanów albo ściętych stożków. Folie tłoczone są mocniejsze od folii płaskich. Jeśli ułożymy taką folię na ścianie lub podłodze (wytłoczeniami w ich kierunku), to wtedy pomiędzy folią a płaszczyzną, na której jest ona ułożona, powstaje szczelina, którą może swobodnie spływać woda albo przedostawać się para wodna.

Dlatego też takie folie stosuje się na pionowe izolacje ścian piwnic i ścian fundamentowych wtedy, gdy dom otoczony jest drenażem. Z tego samego powodu warto je zastosować do izolacji tarasów czy zielonych dachów.

Ze względu na wytrzymałość folii tłoczonych stosuje się je do izolacji płyt fundamentowych od spodu i – podobnie jak folie płaskie – w podłogach na gruncie.

Zobacz także na Murator.TV: Rodzaje izolacji fundamentów

Różne rodzaje izolacji fundamentów - jak je wykonać
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie