Termobondowane płyty z polistyrenu ekstrudowanego. Jakie są ich zalety?

2022-12-17 10:37 Materiał sponsorowany

Od początku 2021 obowiązuje nas nowy standard energetyczny budynków. Zaostrzenie wymagań współczynnika przenikania ciepła przez przegrodę powoduje między innymi konieczność zastosowania materiałów o lepszych właściwościach izolacyjnych. Oświęcimski Synthos S.A. jako lider lider produkcji i sprzedaży na rynku polskim polistyrenu ekstrudowanego, rozumiejąc problemy wykonawców i projektantów, wprowadził właśnie do sprzedaży swój nowy produkt – płyty termobondowane SYNTHOS XPS PRIME TB.

Płyty termobondowane Synthos
Autor: Synthos

W niniejszym artykule przedstawiamy Państwu ostatnie dziecko oświęcimskiego SYNTHOSA – termobondowane plyty z polistyrenu ekstrudowanego SYNTHOS XPS PRIME TB.

Czym jest termobonding?

Termobonding to termiczne łączenie dwóch lub więcej płyt np. ekstrudowanego polistyrenu wzdłuż jednej z krawędzi lub ich powierzchni powierzchni. Najczęściej stosuje się łączenie dwóch powierzchni co prowadzi do podwojenia grubości płyty polistyrenowej. Takie podwojenie grubości nie ma wpływu na jakość produktu. Co więcej - nowe, podwójnej (lub więcej) grubości, płyty dziedziczą lepsze właściwości wywodzące się ze struktury produktów z oryginalnej płyty (np. lepszy współczynnik przewodzenia ciepła).

Płyty termobondowane Synthos
Autor: Synthos

Technologia ekstruzji monowarstwowej jest dość ograniczona, maksymalne grubości płyt z polistyrenu ekstrudowanego uzyskanych w ten sposób to około 25 cm. Nie mniej jednak jednowarstwowe płyty o takiej grubości charakteryzują się bardzo słabymi właściwościami izolacyjnymi jak również niestabilnością ich właściwości. Doświadczenie pokazuje więc, że optymalna grubość płyty z polistyrenu ekstrudowanego, która będzie się charakteryzować dobrą izolacyjnością oraz stałością swoich cech w czasie to maksymalnie 12 do 15 cm.

Składanie izolacji termicznej w przegrodach z cieńszych płyt jest w wielu przypadkach niewłaściwe (np. dla izolacji ścian fundamentowych i piwnicznych) lub nieekonomiczne ze względu na konieczność stosowania poprawek zwiększających współczynnik U oraz ze względu na nadmiarową ilość czasu pracy przeznaczonego na układanie termoizolacji w kilku warstwach.

Rozwiązaniem wyżej wymienionych problemów są płyty termobondowane posiadające doskonałe parametry izolacyjne oraz wytrzymałościowe oraz znacząco ograniczające nakłady robocizny.

Tak więc chcąc uzyskać grube płyty o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych SYNTHOS postanowił wytworzyć je metodą termobondingu spajając ze sobą stale dwie cieńsze płyty o doskonałych właściwościach izolacyjnych i tworząc jednocześnie nowy produkt dziedziczący dobre cechy poprzedniego.

Płyty termobondowane Synthos
Autor: Synthos

Poniżej przedstawiamy Państwu odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące płyt termobondowanych z polistyrenu ekstrudowanego SYNTHOS XPS PRIME TB.

Gdzie można stosować płyty TB?

Płyty produkowane w technologii termobondingu można stosować wszędzie tam, gdzie ich wersje monowarstwowe płyt z polistyrenu ekstrudowanego – czyli w aplikacjach związanych z izolacją fundamentów w tym płyt fundamentowych, mocno obciążonych posadzek czy dachów w odwróconym układzie warstw.

Ponadto płyty grube, łączone termicznie na etapie produkcji to lepsze rozwiązanie dla zastosowań niż łączenie dwóch płyt klejem na budowie a w zastosowaniach wertykalnych to jedyne poprawne rozwiązanie.

Jak zmienia się lambda i opór cieplny w produktach SYNTHOS XPS PRIME TB?

Badania wykonywane w laboratoriach SYNTHOS oraz jednostkach notyfikowanych z zakresu badań materiałów budowlanych wskazują, że sama warstwa przyspoinowa ma nieco niższą (lepszą) wartość współczynnika przewodnictwa cieplnego niż panel w swojej masie, czyli współczynnik dwóch płyt połączonych termicznie jest nie gorszy niż każdej składowej z osobna, a opór cieplny nie mniejszy niż sumaryczny dla dwóch pojedynczych płyt. Z racji iż współczynnik przewodnictwa cieplnego rośnie wraz z grubością pojedynczego panelu z ekstruzji (dla przykładu – dla płyt o grubości 50 mm λ= 0,032, dla płyt o grubości 100 mm λ 0,034 a dla płyt 150 mm λ0,035), to takowy dla 2x50 mm jest niższy niż 1x100 mm.

Płyty termobondowane Synthos
Autor: Synthos

Czy zmienia się wytrzymałość na ściskanie?

Wytrzymałość na ściskanie przy 2% odkształceniu, 5% odkształceniu, 10% odkształceniu czy wytrzymałość przy rozciąganiu prostopadle do powierzchni czołowych nie zmienia się, niezależnie od tego czy płyta jest monowarstwowa czy termobondowana na etapie produkcji.

Czy okres gwarancji pozostaje ten sam?

Tak, trwałość zasadniczych charakterystyk jest taka sama, jak dla produktów monowarstwowych.

Płyty termobondowane Synthos
Autor: Synthos

Czy i jak można rozróżnić produkty TB od normalnych XPS?

Jedynym elementem odróżniającym produkty to nadruk na etykiecie produktowej. Wygląd produktu jak i jego opakowanie są identyczne!

Łączenie termiczne - Czy płyty mogą się rozdzielić?

Spoina łącząca dwie płyty ze sobą jest zaprojektowana w ten sposób, aby jej wytrzymałość na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowych była nie niższa niż 100 kPa. W praktyce oznacza to, że nie jest możliwe jej rozerwanie w warunkach normalnego użytkowania zgodnego z przeznaczeniem produktu.

Płyty termobondowane Synthos
Autor: Synthos

Jakie przewagi ma nowa płyta XPS PRIME TB w stosunku do tradycyjnych płyt XPS PRIME?

  • Poprzez wprowadzenie nowego produktu możemy zaoferować Państwu znacznie poszerzenie dostępnego dotychczas portfolio. Wprowadziliśmy do sprzedaży nowe grubości o znacznie lepszych parametrach cieplnych. Nasze płyty możemy produkować aż do grubości 30 cm!
  • Takie same lub lepsze parametry cieplne jak dotychczasowe płyty monowarstowe.
  • Zastosowanie płyt termobondowanych powoduje znaczne ograniczenie nakładów robocizny związanych z układaniem termoizolacji.
  • Większe portfolio produktowe daje większą elastyczność w doborze odpowiedniego produktu do obowiązujących wymagań.

Zastąpienie dotychczasowych produktów

W związku z wprowadzeniem nowych termobondowanych produktów o lepszych właściwościach izolacyjnych SYNTHOS zdecydował o wycofaniu niektórych produktów ze swojego protfolio. Dotyczy to tylko tych produktów, które były produkowane w technologii  monowarstwowej i wykazywały gorsze wartości przewodzenia ciepła niż ich termobondowane odpowiedniki. Odnosi się to do produktów SYNTHOS XPS PRIME S 30L/140, SYNTHOS XPS PRIME S 30L/150, SYNTHOS XPS PRIME S 30L/160, SYNTHOS XPS PRIME D 30L/100.

Płyty termobondowane Synthos
Autor: Synthos
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie