Stare i postarzane cegły na elewacjach coraz modniejsze

2023-03-29 11:05

Stare i postarzane cegły, zarówno wewnątrz budynku, jak i na jego elewacji, potrafią odmienić kompozycję i przesądzić o charakterze architektury. Co wybrać? Imitację ceglanej starości, czyli postarzane cegły i płytki? Jak impregnować postarzane cegły?

Moda na stare i postarzane cegły
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Marcin Rubik Nowoczesny dom wykończono ponadstuletnią cegłą rozbiórkową. Z takiej samej cegły wzniesiono część ogrodzenia. Stary, porowaty materiał zaimpregnowano

Spis treści

  1. Imitacja ceglanej starości, czyli postarzane cegły i płytki
  2. Jakie są ceny starych i postarzanych cegieł?
  3. Nie zapomnij o impregnacji
Moda na stare i postarzane cegły
Autor: Marcin Grabowiecki, projekt: Ewa Majcherek Nowocześnie otwartą przestrzeń mieszkania w przedwojennej kamienicy zdobią materiały z przeszłości – cegła, sękate belki stropowe i deski podłogowe, które trzeba było zdemontowanć i poddać renowacji

Imitacja ceglanej starości, czyli postarzane cegły i płytki

Imitacja starej cegły może się prezentować bardzo różnie. Niekiedy od razu widać, że to podróbka. Kiedy indziej trzeba się wnikliwie przyglądać. Najbliższe pierwowzoru są ręcznie formowane cegły i cieńsze od nich płytki (nawet 16-krotnie). Jedne i drugie mają nieregularne brzegi oraz chropawą fakturę z niedoskonałościami dodającymi ścianom autentyczności.

Uwaga! Decydując się na płytki, trzeba pamiętać, że jeśli chcemy, by okładzina imitowała mur, oprócz płaskiej wersji płytek powinna być jeszcze narożnikowa. Zarówno faktura cegieł, jak i płytek może być rysowana, nakrapiana albo odciskana. Każda z tych kategorii kryje mnóstwo różnych wzorów.

Analogicznie jest z barwami ceglanego materiału. Pierwotna barwa ceglasta zmutowała i ma dziś aż kilkadziesiąt barwnych wersji. Wszystkie powstają z naturalnych barw glin, minerałów lub piasku. Zarówno żółcienie, podbarwione granatem brązy, grafity, czerń, biel i najbardziej kojarzony ze starą cegłą czerwony z domieszką pomarańczu. Producenci chronią metody pozwalające na taką różnorodność, która przy tym pozostaje naturalna.

Najprostszym sposobem poszerzania palety kolorów jest wykorzystanie do ich produkcji wielu rodzajów glin i mieszanie ich ze sobą. Barwa zmieniana jest też przez dodawanie piasków o różnych kolorach. Innym sposobem jest angobowanie powierzchni – powlekanie jej płynną glinką wzbogaconą minerałem nadającym kolor podczas procesu wypalania. Ciekawe jest to, że ceramika potrafi zmienić radykalnie barwę w procesie obróbki, przykładowo przy dwukrotnym wypalaniu z żółtej na grafit.

Cegły i płytki mogą być też smagane ogniem, dzięki temu barwa płytek z jednej palety płynnie przechodzi w inne. To specyficzny materiał, którego produkcja stała się bardzo skomplikowana i zróżnicowana, dlatego aby zestawienie cegieł czy płytek prezentowało się naturalnie, trzeba kupić płytki z jednej partii. Wtedy różnice kolorystyczne nie będą drażniły sztucznością. Dobrym sposobem na najbardziej naturalny efekt jest też wymieszanie zawartości kilku opakowań.

Jakie są ceny starych i postarzanych cegieł?

Ręcznie formowane cegły kosztują od 2 zł/szt., ale są też takie za ponad 6 zł/szt. Niekiedy pojawiają się końcówki kolekcji w obniżonej cenie albo atrakcyjne oferty na Allegro. Wtedy taką cegłę można kupić za złotówkę. Za płaskie płytki można zapłacić około 12% mniej niż za cegły z tej samej serii. Ich ceny zaczynają się od 1,7 zł/szt., ale już na płytki kątowe trzeba wydać znacznie więcej – sztuka kosztuje od 6 do 11 zł.

Moda na stare i postarzane cegły
Autor: Mariusz Bykowski, projekt: Marcin Rubik

Nie zapomnij o impregnacji

Nie tylko stare cegły, ale także postarzane cegły i płytki mają wysoką nasiąkliwość. Niektóre na poziomie 12%, inne 16%, ale są też takie, które mają większą niż 18%. Należy je zabezpieczyć przed wilgocią i zabrudzeniem.

Impregnaty są bardzo różne. Dostępne są impregnaty, które chronią ceglane powierzchnie zaledwie przez rok, inne dłużej - pięć albo dziesięć lat. Najtrwalsze są te, do których produkcji wykorzystano nanotechnologie.

Wybór środka impregnującego trzeba zawsze dostosować do pomieszczenia, w którym ma pełnić funkcje ochronne. W łazience sprawdzi się ten, który zabezpiecza przed wodą (hydrofobowy), a nad blatem kuchennym taki, który ochroni powierzchnię także przed tłuszczami (oleofobowy).

Impregnacja poza praktyczną, podstawową funkcją daje także możliwość zmiany wyglądu cegieł i płytek. Przykładowo są preparaty podkreślające barwę czy matujące.

Pozostałe podkategorie