Drzwi harmonijkowe na taras. Jak działają drzwi harmonijkowe tarasowe?
We współczesnych domach standardowe drzwi ze skrzydłami rozwieranymi ustąpiły miejsca dużym przeszkleniom. Dzięki temu wnętrza wizualnie łączą się z otoczeniem. Gdy drzwi mają konstrukcję składano-przesuwną, zwaną popularnie harmonijkową, pozwalają na pełne otwarcie. Zaciera się wówczas także granica funkcjonalna między wnętrzem i tarasem.
Spis treści
- Jak się otwierają drzwi harmonijkowe?
- Różne konstrukcje składano-przesuwne
- Materiały i budowa profili w oknach harmonijkowych
- Pakiety szybowe w przeszkleniach harmonijkowych
- Okucia w oknach harmonijkowych
- Wygodne progi w drzwiach tarasowych FST
Konstrukcje składano-przesuwne, tak zwane harmonijkowe, oznaczane symbolem FST są zbudowane z ruchomych skrzydeł okiennych, które pod względem konstrukcyjnym i estetycznym przypominają klasyczne drzwi balkonowe. Jednak zasadniczo różnią się od nich okuciami.
Jak się otwierają drzwi harmonijkowe?
Skrzydła w tarasowych drzwiach harmonijkowych są połączone ze sobą zawiasami i poruszają się po szynach. Zwykle jedno z nich otwiera się także standardowo jako skrzydło rozwieralno-uchylne. Całą konstrukcję można złożyć – zsunąć na jedną lub na obie strony otworu, otwierając całą szerokość przeszklenia. Rozwiązanie to w połączeniu z niskim progiem pozwala uzyskać bardzo komfortowe wyjście na taras.
W tym systemie można również konstruować przeszklenia narożne.
Przeszklenie wykonane w systemie składano-przesuwnym zawsze ma więcej widocznych podziałów pionowych niż popularne konstrukcje przesuwne (PSK czy HS). Podziały w konstrukcji harmonijkowej tworzą ramy poszczególnych elementów – samo złożenie profili może wynosić 112 mm, a szczelina między skrzydłami jest niemal niewidoczna. Okna FST dają jednak gwarancję pełnego otwarcia – na całą szerokość otworu. Ograniczeniem może być miejsce potrzebne na złożone elementy (w zależności od zastosowanego systemu – wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia), choć skrzydła zajmą z reguły pustą przestrzeń niezagospodarowanych naroży pomieszczeń.
Różne konstrukcje składano-przesuwne
Przeszklenie w systemie FST ma kilka skrzydeł o wyglądzie i wymiarach zbliżonych do klasycznych drzwi balkonowych. Są one połączone zawiasami, a dzięki kółkom jezdnym przemieszczają się po prowadnicach górnych i dolnych.
Konstrukcja składano-przesuwna pozwala na wybór różnych konfiguracji skrzydeł. Najprostszy typ przeszklenia ma jedno skrzydło z okuciem RU (rozwieralno-uchylne) i dwa lub więcej skrzydeł nieotwieranych, które przy przesuwie składają się jak harmonijka. Przy czym skrzydło rozwieralne może być umieszczone z prawej lub lewej strony konstrukcji, a nawet w jej środku. Otwierać mogą się również wszystkie skrzydła wkomponowane w jednym ciągu. Dostępne są także rozwiązania z pierwszym skrzydłem służącym jako drzwi wejściowe, o konstrukcji niezależnej od pozostałych skrzydeł składanych.
Dodatkowo do wyboru są różne warianty otwierania. Po pierwsze decydujemy, czy skrzydła mają składać się do środka (na stronę pomieszczenia) czy na zewnątrz budynku. Konstrukcja może się zsuwać na wybraną stronę otworu (prawe lub lewe ościeże), a także rozsuwania skrzydeł na boki od środka (podobnie jak kurtyny). Rozwiązania zastosowane w oknach składano-przesuwnych pozwalają na różne sposoby regulować szerokość przejścia – od otwierania pojedynczych skrzydeł rozwieralnych przez dowolne zsuwanie całości.
Autor: Solarlux
Po całkowitym rozsunięciu skrzydeł elementy konstrukcyjne są niemal niewidoczne, bo dolna szyna wraz z progiem mogą być ukryte w posadzce
Materiały i budowa profili w oknach harmonijkowych
Drzwi harmonijkowe podobnie jak inne rodzaje okien są oferowane z różnych rodzajów surowca: PCW, aluminium, drewna, a także połączenia tych tworzyw. Największe możliwości pod względem konstrukcyjnym daje aluminium. Jego wysoka wytrzymałość umożliwia konstruowanie przeszkleń o większych gabarytach i z węższymi profilami. Przykładowo skrzydło może mieć wysokość do 4,5 m, szerokość 1,5 m, a jego masa całkowita nie przekracza 150 kg.
Wykorzystuje się profile, w których zastosowano różne rozwiązania poprawiające izolacyjność termiczną. Te wielokomorowe z aluminium i PCW mają na przykład przekładki termiczne (głównie w środkowych komorach profili). Ramy wyposaża się w uszczelki – im jest ich więcej, tym okno ma lepszą szczelność powietrzną i wodoszczelność. Jako izolatory wykorzystuje się między innymi pianki izolacyjne i poliamid z włóknem szklanym. Aby poprawić izolacyjność termiczną całej konstrukcji, stosuje się poszerzone profile – wyroby o grubszej ramie umożliwiają montaż cieplejszych (grubszych) pakietów szybowych.
Konstrukcja okien harmonijkowych wpływa na ich wygląd i estetykę. Także w tym przypadku, podobnie jak w tradycyjnych oknach fasadowych, producenci oferują różnorodne linie produktowe oraz możliwość dowolnego wybierania rodzaju wykończenia profili.
Okna aluminiowe wyróżnia minimalistyczny design. Skrzydła są zlicowane z ramą o prostych geometrycznych kształtach. Dostępne są również rozwiązania SlimLine, ze smuklejszymi profilami, w których zwiększona jest powierzchnia szyby. Profile i nakładki aluminiowe są lakierowane (malowane proszkowo) na dowolny kolor z palety RAL, anodowane albo wykańczane powłokami drewnopodobnymi, które doskonale imitują kolor i strukturę drewna, choć nie muszą naśladować jego koloru.
Okna wykonane z profili PCW są dostępne w opcji gładkich, jednobarwnych profili, a także w szerokiej gamie oklein, między innymi drewnopodobnych i metalicznych.
Z kolei decydując się na drewniane drzwi harmonijkowe, możemy wybierać różne opcje profilowania ram i skrzydeł: z delikatnymi zaokrągleniami, klasyczne, nowoczesne i stylizowane. Profile drewniane mogą być wykończone farbą kryjącą lub transparentną, a także nakładką aluminiową.
Pakiety szybowe w przeszkleniach harmonijkowych
Drzwi harmonijkowe są szklone zarówno pakietami jedno-, jak i dwukomorowymi. W zależności od wymagań inwestora można w nich również zamontować szyby o podwyższonej izolacyjności akustycznej, hartowane, bezpieczne, antywłamaniowe, ornamentowe czy przeciwsłoneczne.
W dużych, nowoczesnych przeszkleniach ogromne znaczenie ma termoizolacyjność pakietu szybowego charakteryzowana wartością współczynnika Ug. Aby konstrukcja okienna spełniała obecne wymagania odnośnie do izolacyjności termicznej (Uw nie większy niż 0,9 W/(m²×K)), drzwi tarasowe muszą być wyposażone w szyby zespolone. Zależnie od szerokości komór (od 10 do 18 mm), rodzaju ramek dystansowych oraz grubości tafli szklanych (najpopularniejsza to 4 mm) i naniesionych na nie powłok pakiet szybowy charakteryzuje się współczynnikiem przenikania ciepła Ug o wartości 0,3-0,9 W/(m²×K).
Standardowo stosuje się pakiety dwukomorowe wypełnione argonem lub kryptonem z ciepłymi ramkami dystansowymi, o Ug = 0,5 W/(m²×K). W połączeniu z wysokiej jakości profilami pozwalają one produkować okna składano-przesuwne bez problemu spełniające obecne wymagania.
Okucia w oknach harmonijkowych
Żeby komfortowo użytkować okna składano-przesuwne, otwieranie i zamykanie nawet ciężkich skrzydeł musi przebiegać płynnie i bez wysiłku, a przy tym nie generować hałasu. Zasadniczo rozwiązania stosowane w oknach składano-przesuwnych bazują na okuciach obwiedniowych zamontowanych we wrębie skrzydła, takich jak w standardowych oknach fasadowych. Ponadto do zestawu należą wózki z zawieszeniem, szyny jezdne oraz próg (niektóre modele wyposażone są w zintegrowany profil wyrównawczy, który zwiększa komfort użytkowania). W górnej i dolnej części ościeżnicy są zamontowane zaczepy, które wraz z rolkami na skrzydle tworzą punkty ryglujące. Elementami łączącymi skrzydła w pionie są zawiasy z możliwością regulacji. Producenci stosują różne rozwiązania poprawiające komfort użytkowania okien FST, na przykład rolki jezdne w powłokach z tworzywa sztucznego z łożyskami kulkowymi w wózkach jezdnych i rolkach prowadzących, dzięki którym skrzydła poruszają się po szynach bardzo cicho. Dodatkowo szyny jezdne są chronione przed zabrudzeniem uszczelkami szczotkowymi.
Okucia w drzwiach harmonijkowych charakteryzują się takimi samymi funkcjami jak w standardowych oknach. Dlatego i w tym wypadku za poprawne ich skonfigurowanie (dobór i montaż uwzględniający między innymi materiał ram i ciężar skrzydeł) odpowiada producent. Jednak to klient wybiera ich funkcjonalność zgodnie ze swoimi preferencjami. Może zdecydować się na zamontowanie elementów, które wpłyną na wygodniejszą obsługę (na przykład hamulec w klamce czy blokada jej błędnego położenia) oraz estetykę (model klamki), a także zwiększą bezpieczeństwo (podwyższą odporność na włamanie do klas RC2 i RC2N).
W zależności od zastosowanego systemu okuć możliwe są różne konfiguracje okien – niektórzy oferują nawet 68 wariantów otwierania. Mechanizmy pozwalają na montaż skrzydeł o masie od 80 do 150 kg. Mają one od 2,4 m do nawet 4,5 m wysokości, a szerokość od 45 cm do 1,5 m. Zoptymalizowana konstrukcja pozwala na łączenie od trzech do dziewięciu skrzydeł, dzięki czemu można uzyskać przejście o szerokości około 8 m. Indywidualnie opracowane rozwiązania bywają też większe, szerokość przeszklenia może dochodzić nawet do 14 m (16 skrzydeł – po osiem otwieranych na każdą ze stron).
Drzwi harmonijkowe w porównaniu z innymi przeszkleniami wielkoformatowymi dają więc dużo więcej swobody w aranżacji i łatwiej je dobrać do konkretnych potrzeb, zwłaszcza jeżeli chodzi o maksymalną szerokość przejścia wpływającą na komfort komunikacji.
Wygodne progi w drzwiach tarasowych FST
Konstrukcja drzwi składano-przesuwnych umożliwia zamontowanie zarówno klasycznego progu z uszczelnieniem przymykowym, jak i niskiego progu (około 2 cm wysokości), a nawet zastosowanie rozwiązań bezprogowych (próg zamontowany w posadzce). Dwa ostatnie rozwiązania nie tylko podnoszą komfort użytkowania, lecz także pozwalają uzyskać jeszcze lepszy efekt niezakłóconego połączenia wnętrza z otoczeniem. Ale przy wyborze pod uwagę trzeba wziąć nie tylko komfort użytkowania. Znaczenie mają również budowa progu oraz sposób jego montażu, bo styk okna z podłożem to newralgiczne miejsce, w którym może powstać liniowy mostek termiczny.
Progi mogą być wykonane z tworzywa, aluminium lub obu tych materiałów, także w konstrukcjach drewnianych. Mają budowę wielokomorową, co wpływa na znaczną redukcję przepływu ciepła w dolnej części okna. W niektórych modelach stosuje się dodatkową izolację, poprawiającą ich właściwości cieplne. Niskie progi mają wyprofilowany spadek od strony tarasu, który umożliwia wygodne połączenie go z nawierzchnią oraz swobodne odprowadzenie wód opadowych z okna. Specjalne systemy uszczelniające zapobiegają przedostawaniu się wilgoci do wewnątrz.
Rozwiązania bezprogowe są oferowane również w wersji z odwodnieniem liniowym, które jest zintegrowane z ościeżnicą, co zapewnia sprawne odprowadzanie wody.