Okładziny elewacyjne drewnopodobne: dekoracyjne deski. Montaż krok po kroku

2018-03-28 9:24 Materiał sponsorowany
Fasadowy system dekoracyjny Termo Organika® TO-DECOR
Autor: materiały prasowe Termo Organika Fasadowy system dekoracyjny Termo Organika® TO-DECOR to panele dekoracyjne do wykończenia elewacji imitujące deski. Najlepiej jest mocować je bezpośrednio do styropianu lub dobrze związanej warstwy zbrojonej.

Jednym z elementów, coraz częściej pojawiających się na elewacjach domów mieszkalnych, zamiast tradycyjnego tynku, są deski dekoracyjne lub ich imitacja. Zobacz, jak wykończyć wybrany fragment ocieplenia panelami imitującymi deski elewacyjne: instrukcja montażu krok po kroku.

Bryła budynku powinna być ocieplona od fundamentu (w zasadzie od ławy lub płyty fundamentowej), aż po dach. Zasada w teorii jest prosta, a w rzeczywistości…? Nie wszystkie części budynku łatwe do narysowania podczas projektowania, można w prosty i łatwy sposób wykonać. Z pomocą wykonawcom przychodzą dostawcy systemów ociepleń i elementów uzupełniających, którzy dostarczają na rynek coraz więcej akcesoriów ułatwiających wykonanie skomplikowanych fragmentów.

Dekoracyjne okładziny elewacyjne: estetyczne i trwałe

Jednym z elementów dekoracyjnych coraz częściej pojawiających się na fasadach budynków mieszkalnych są deski dekoracyjne lub ich imitacja. Jak sama ich nazwa wskazuje pełnią rolę dekoracyjną, więc muszą być (jak całość budynku) starannie i estetycznie zamontowane. Jak to zrobić, by w praktyce element dekoracyjny nie odstraszał? Najczęściej dostawcy rozwiązań podają instrukcję montażu, ale wariantów ich stosowania jest wiele, najczęściej inwestor ma własną wizję realizacji, którą wykonuje sam lub zleca wykonawcy. Najważniejsze jest, by elementy desek były ze sobą estetycznie połączone, co wymaga dokładnego docięcia lub szlifowania, szczególnie gdy trzeba dopasować materiały pod odpowiednik kątem. Deski mogą też być zlicowane z elewacją, wówczas należy w miejscu, gdzie mają być zamocowane, przykleić cieńszą warstwę styropianu.

Jeśli warstwa styropianu jest pocieniona to koniecznie trzeba zastosować styropian grafitowy TERMONIUM PLUS fasada o lambdzie = 0,031 W/(m.K). Połączenia desek dekoracyjnych z elewacją wykończoną tynkiem powinny być wypełnione szczeliwem technicznym lub specjalnymi profilami. Zapobiegnie to dostawaniu się wody opadowej, kurzu, a przede wszystkim wyeliminuje nieszczelności powodujące straty ciepła. Podczas wykonywania ociepleń ścian bezwzględnie zalecane jest używanie specjalistycznych listew i okapników, które mają bardzo duży wpływ na trwałość elewacji.

Wszystkie połączenia elewacji i okien powinny być wykonane przy użyciu specjalnych listew przyokiennych. Wystające elementy budynku jak balkony powinny być zakończone okapnikami, które zapobiegają zamakaniu czoła i dolnej części balkonu, co w rezultacie prowadzi do spuchnięcia i odspojenia tynku i to już nawet po pierwszej zimie. Podobnie elementy dekoracyjne - popularne bonie, też powinny zostać wykonane przy użyciu specjalnych listew. Każde połączenia konstrukcyjne (dobudowane fragmenty budynku), należy wykończyć przy pomocy profili dylatacyjnych, które zapobiegają późniejszym spękaniom elewacji.

Detale w ociepleniach ścian zewnętrznych: system dekoracyjny Termo Organika TO-DECOR

Fasadowy system dekoracyjny TO-DECOR firmy Termo Organika to coraz częściej stosowane rozwiązanie szczególnie w wykończeniu elewacji w domach jednorodzinnych. Składniki fasadowego systemu dekoracyjnego:

 • Panel (deska dekoracyjna)
 • Kleje do przyklejania paneli:
  - Klej uniwersalny biały Termo Organika® TO-KUB (cementowy)
  - Klej dyspersyjny Termo Organika® TO-KD
 • Panele Termo Organika® TO-DECOR (fabrycznie hydrofobizowane)
 • Preparat hydrofobizujący Termo Organika® TO-PH (dla dodatkowej hydroofobizacji)
 • Lazura akrylowa Termo Organika® TO-LA

System dekoracyjny Termo Organika TO-DECO: instrukcja montażu

 • Przygotowanie podłoża

Każde podłoże musi być zwarte, równe, nośne, suche, czyste i bez warstw zmniejszających przyczepność (tłuszcz, pył, kurz, itp.). Stare, „luźne” tynki, złuszczające się farby i inne zabrudzenia elewacji należy usunąć. Niewielkie nierówności i ubytki można naprawić klejem TO-KU. Naprawy podłoża należy zakończyć najpóźniej na 1 dzień przed przyklejeniem paneli. Podłoża nasiąkliwe (np. gazobeton) należy zagruntować gruntem uniwersalnym TO-GU, podłoża gładkie i/lub nienasiąkliwe (np. beton, żelbet) gruntem sczepnym TO-GS. Przyklejanie paneli na nowych podłożach cementowych lub cementowo-wapiennych można wykonać po ich całkowitym wyschnięciu, jednak nie wcześniej niż po 28 dniach.

 • Prace wstępne

Zaleca się, aby montaż paneli elewacyjnych TO-DECOR przeprowadzać w minimum 2 osoby. Montowanie należy zacząć od dołu ściany. Na przygotowanej powierzchni odrysować linię prostą używając poziomicy. Następnie przymocować listwę startową (do tego celu można użyć listwy drewnianej, aluminiowej lub PCV), która stanowi podparcie dla pierwszego rzędu paneli. Po zakończonym montażu listwę zdemontować.

 • Docinanie proste i docinanie narożników okładzin TO-DECOR

1. Do cięcia używać narzędzi elektrycznych do glazury, kamienia: tarcz diamentowych, ukośnic, pił stołowych.

2. Po docięciu okładziny na żądany wymiar, krawędź przeszlifować papierem ściernym.

3. Do wykonania narożników należy dociąć okładzinę pod kątem 45o.

 • Przygotowanie kleju i jego nakładanie na powierzchnię

Gotowy klej dyspersyjny Termo Organika® TO-KD wymieszać mieszadłem wolnoobrotowym przez ok. 1 min. Gęstość kleju może się zmieniać w zależności od temperatury pracy. W razie potrzeby dolać wody i ponownie wymieszać. Następnie nałożyć go pacą na powierzchnię klejenia. Jednorazowo klej nanosić na powierzchnię ok. 1 m2. Do przyklejania okładzin TO-DECOR można także zastosować klej uniwersalny Termo Organika® TO-KU.

 • Montaż okładziny TO-DECOR

Zębatą stroną pacy (4 mm) utworzyć powierzchnię klejenia. Przyłożyć, wyrównać i docisnąć panel TO-DECOR do powierzchni. W razie potrzeby skorygować jego położenie. Aby uzyskać efekt naturalnego deskowania na elewacji, montaż kolejnych rzędów należy wykonać na tzw. mijankę (cegiełkę), kontrolując wypoziomowanie okładzin.

 • Obróbka krawędzi, narożników i łączeń pionowych

Po przyklejeniu panelu TO-DECOR, górną, poziomą krawędź należy dokładnie zabezpieczyć przed wnikaniem wody. Do tego celu można użyć, np. szpachelki. Podobnie należy wykonać łączenia pionowe i narożniki, nakładając dodatkowo klej w miejscach styku.

W miejscach łączenia okładzin nadmiar wyciskanego kleju należy usunąć, a powierzchnię wygładzić mokrym pędzlem lub gąbką. Podobnie trzeba zabezpieczyć boczne krawędzie, nakładając klej i wyrównując powierzchnie. Należy zwrócić szczególną uwagę na ostatnią, górną warstwę paneli i prawidłowo zabezpieczyć ją przed wnikaniem wody.

 • Zabezpieczenie i malowanie zamontowanej okładziny dekoracyjnej TO-DECOR

Po wstępnym wyschnięciu kleju, które w zależności od temperatury otoczenia trwać może od 4 do 8 godzin, można zacząć malowanie okładziny lazurą Termo Organika® TO-LA. Okładziny można również malować silikonowymi lub akrylowymi farbami elewacyjnymi, np. TO-FSG, TO-FSS, TO-FSA, TO-FA. Okładziny TO-DECOR są standardowo fabrycznie zabezpieczone preparatem hydrofobizującym. W przypadku konieczności dodatkowej hydrofobizacji można to zrobić nie później niż 2 godziny przed nałożeniem lazury TO-LA.

 • Jak uzyskać na elewacji efekt „starego drewna”

Montując na elewacji panele dekoracyjne imitujące drewno możemy także uzyskać efekt rustykalny. Po wyschnięciu pierwszej warstwy koloru nanieść drugą warstwę tego samego koloru. Bezpośrednio po nałożeniu „na mokro” przetrzeć malowane powierzchnie pacą z gumową gąbką. Usunąć lazurę z pacy i kontynuować zacieranie. W miejscach zagłębień pozostanie większa ilość lazury, tworząc niepowtarzalny efekt postarzanego drewna na elewacji.

Partnerzy

Termo Organika to największy producent wyrobów do izolacji ze styropianu w Polsce oraz jedna z największych firm w tym segmencie rynku w Unii Europejskiej. Założona w 1997 roku w Mielcu, od ponad 20 lat dostarcza odbiorcom najwyższej jakości płyty styropianowe do ocieplania budynków, a od 2012 roku również Kompletny System Ociepleń ścian zewnętrznych (ETICS).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie