Ocieplenie domu grafitowym styropianem się opłaca - nie czekaj i postaw na grafit już dziś!

2019-06-14 15:02 Materiał sponsorowany

Konkretnym i realnym marzeniem związanym z rodzinnym domem jest płacenie niskich rachunków za ogrzewanie. Zaoszczędzone pieniądze można wtedy przeznaczyć na inne cele, np. przyjemności. Jak to zrobić? Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Decydując się na ocieplenie grafitowymi płytami styropianowymi o doskonałych właściwościach użytkowych oraz najkorzystniejszym współczynniku przewodzenia ciepła lambda (λ) - nawet 0,031 W/(mK) można ograniczyć koszty ogrzewania nawet o 70%.

Styropian grafitowy - Termo Organika
Autor: Termo Organika

Oszczędności w zależności od wielkości, typu budynku oraz zastosowanych technologii mogą sięgać nawet kilku tysięcy w jednym sezonie grzewczym. Niewielu inwestorów zdaje sobie sprawę z tego, że wydatki na kupno styropianu stanowią tylko 10-15% kosztów całego ocieplenia, a jedynie 2% całkowitych kosztów budowy. Warto pamiętać, że dobrej jakości styropian będzie chronił budynek zarówno przed niskimi, jak i wysokimi temperaturami przez cały okres eksploatacji budynku, czyli co najmniej kilkadziesiąt lat.

Postaw na grafit od Termo Organiki - to zawsze dobry wybór

Najważniejszym parametrem styropianu jest jego współczynnik przewodzenia ciepła, czyli λ (lambda). Im niższa wartość współczynnika lambda, tym lepiej dla styropianu, ponieważ jest lepszym, cieplejszym izolatorem. Dla styropianu lambda wynosi od 0,031 do 0,044 W/(mK). Styropiany TERMONIUM PLUS fasada lub dach-podłoga (λ 0,031) oraz TERMONIUM fasada lub dach podłoga (λ 0,032) to najcieplejsze grafitowe płyty lidera branży -Termo Organiki.

Grafitowy styropian o niskiej lambdzie i stosunkowo niedużej grubości może lepiej izolować budynek niż grubszy styropian o wysokiej lambdzie. Niewielka wydawałoby się różnica wartości lambdy może oznaczać w rezultacie zupełnie różne klasy styropianów. Przykładowo 28 cm warstwy styropianu o współczynniku lambda 0,044 ma mniejszą izolacyjność niż np. 20 cm grafitowego styropianu Termo Organiki o współczynniku lambda 0,031. Wśród dostępnych na rynku styropianów fasadowych deklarowana wartość tego współczynnika może się różnić nawet o 35% lub więcej! Trzeba wziąć to pod uwagę, gdy wylicza się grubość ocieplenia.

Styropian Termo Organika
Autor: Termo Organika

Dlaczego warto postawić na grafit?

Grafitowy styropian, który zawiera dodatki poprawiające właściwości izolacyjne płyt styropianowych (np. grafit), jest produktem spełniającym wymagania jakie stawia się materiałom izolacyjnym, a dzięki którym możliwe jest uzyskanie wysokiej ochrony cieplnej budynku. Grafitowe płyty  wytwarzane są w taki sam sposób jak zwykłe białe płyty z tą jednak różnicą, że surowiec do ich produkcji zawiera odpowiednie dodatki, które poprawiają właściwości izolacyjne nadając jednocześnie charakterystyczny grafitowo-srebrnoszary kolor. Cała istota polepszania właściwości jest skupiona na ograniczeniu strat ciepła w wyniku promieniowania. Dodatki w postaci, np. grafitu, które pochłaniają lub odbijają promieniowanie podczerwone powodują, że ten rodzaj styropianu posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne.

Grafitowy styropian poza znakomitymi walorami izolacyjnymi ma takie same walory użytkowe co tradycyjne płyty, które zostały zweryfikowane i pozytywnie ocenione przez użytkowników, projektantów i wykonawców na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Styropian jest materiałem, który zachowuje niezmiennie w czasie swoje bardzo wysokie właściwości izolacyjne. Jest trwały, stabilny wymiarowo i odporny na zawilgocenie, a praca z nim nie wymaga stosowania dodatkowych środków ochrony higienicznej. 

Styropian grafitowy w jeszcze mniejszym stopniu niż tradycyjne płyty wpływa na obciążanie  istniejących konstrukcji budynku. Jest bardzo łatwy w obróbce - można go docinać i montować za pomocą najprostszych narzędzi. Jest przyjazny dla środowiska i  zdrowia człowieka, co na przykład potwierdza dopuszczenie styropianu do kontaktu z produktami spożywczymi. Jest odporny na pleśnie, grzyby i bakterie. Nie starzeje się, a jego właściwości izolacyjne nie ulegają zmianie w niskich temperaturach oraz w środowisku o wysokiej wilgotności.

Najważniejsze korzyści z zastosowania grafitowego styropianu Termo Organiki:
  • uzyskanie wymaganej ochrony cieplnej budynku przy mniejszej grubości płyt (redukcja grubości nawet o 30%),
  • lepsza izolacyjność przegród zmniejsza zużycie energii potrzebnej do ogrzewania, a co za tym idzie mniejsze rachunki za ogrzewanie,
  • cieńsza izolacja to mniejsza powierzchnia ościeży okiennych, lepsze doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym,
  • ściany zewnętrzne mogą być wykonane z tańszych i cieńszych materiałów konstrukcyjnych,
  • krótsze kołki mocujące ocieplenia (jeśli są wymagane), mniejsze obróbki blacharskie, parapety, listwy, itp.
  • wszechstronne zastosowanie: ściany zewnętrzne-fasady, podłogi na gruncie i nad nieogrzewanymi pomieszczeniami (piwnica, garaż), ściany fundamentowe i miejsca narażone na bezpośredni kontakt z wodą, stropodachy i dachy skośne,
  • mniejsza ilość materiału potrzebna do ocieplenia takiej samej powierzchni jak w przypadku zwykłego styropianu.

Styropian styropianowi nie równy, zwłaszcza w przypadku grafitu

Część inwestorów porównuje różne marki i rodzaje styropianów jedynie pod kątem ceny. To duży błąd. Dlaczego? Różnica w cenie – jeśli ocieplamy cały dom – między produktem bardzo dobrym jakościowo np. grafit Termo Organki, a wyrobem słabym wynosi często zaledwie kilkaset złotych.  Jeśli  jednak okaże się, że tańszy materiał nie spełnia swojej roli, wszystkie wydatki poniesione z tytułu ocieplenia przepadną bezpowrotnie. Przez ściany wciąż będzie uciekało ciepło i oszczędności na ogrzewaniu nie będą satysfakcjonujące.

O czym więc trzeba pamiętać? Przede wszystkim o tym, aby podejść do zakupu styropianu z głową. Wcześniej warto zrobić dokładne rozeznanie na rynku i na pewno należy porzucić myśl o kupowaniu od nieznanych producentów. Zaleca się wybieranie markowych grafitowych styropianów, wyłącznie od tych producentów, którzy latami pracują na uznanie klientów. Należy bezwzględnie unikać materiałów o zaskakująco niskiej cenie, gdyż zaniżenie ceny nie wynika z troski producenta o wydane pieniądze klienta, ale często jest  wynikiem bardzo  niskiej jakości oferowanego produktu. Niestety, ma to później negatywne odzwierciedlenie w efektywności i trwałości całego ocieplenia. Kupując styropian grafitowy w składzie budowlanym nie jesteśmy w stanie sprawdzić deklarowanych przez producenta parametrów technicznych produktów metodą „na oko”. Do tego celu potrzebny jest profesjonalny sprzęt laboratoryjny, który pozwoli zweryfikować rzeczywiste wartości z tymi podanymi na opakowaniu. Specjaliści są jednak zgodni, że wyjątkowo atrakcyjne cenowo produkty budowlane mogą być wątpliwej jakości.

Tutaj dochodzimy do sedna – jakość styropianu jest kluczowa. A z jakością również grafitowych płyt nie jest najlepiej. Eksperci budowlani rekomendują przed zakupem sprawdzenie na stronie GUNB wyniki kontroli styropianów przeprowadzonych przez nadzór budowlany.  Zdecydowanie polecają producentów, których wyroby przeszły pozytywne kontrole państwowego urzędu. Warto również sprawdzić na stronach internetowych producentów, które z ich produktów posiadają certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez instytuty naukowe zajmujące się weryfikacją materiałów budowlanych. W Polsce takie potwierdzenia jakości wydawane są przez niezależny Instytut Techniki Budowlanej.

Partnerzy
Pozostałe podkategorie