Gdzie możesz wykorzystać tynki cienkowarstwowe? Poznaj ich cechy i właściwości

2014-06-12 14:27

Wybranie odpowiedniego tynku zapewni estetyczny wygląd budynku. Dlatego warto wiedzieć jaki tynk wybrać i czym on się charakteryzuje. Przeczytaj, na co inwestor powinien zwracać uwagę wybierając tynk.

Tynki cienkowarstwowe
Autor: Wiktor Greg Na styropian można nakładać najtańsze tynki akrylowe czy mineralne, a także najnowocześniejsze silikonowe lub silikatowo-silikonowe

Elewacyjne wyprawy tynkarskie o grubości 2-3 mm zostały pomyślane jako warstwa osłaniająca termoizolację domu wykonaną w systemie ETICS, dawniej nazywanym BSO lub metodą lekką mokrą. Tynki cienkowarstwowe wchodzą w skład systemów ociepleń obejmujących klej do styropianu lub wełny mineralnej, materiał termoizolacyjny, masę klejowo-szpachlową do zatopienia siatki zbrojącej i grunt nakładany przed tynkowaniem. Tak też są certyfikowane.

Dlatego jeśli planujemy ocieplenie nowego lub termomodernizację starego domu, warto zdecydować się na system, czyli produkty jednego producenta. Są one podzielone na systemy do domów ocieplonych wełną mineralną i takie do domów ze styropianem. Wielu producentów oferuje po kilka systemów każdego rodzaju. W ramach systemu jest kilka rodzajów tynku do wyboru. W ślad za tym w każdym z nich pojawią się także na przykład inne grunty. Dlatego koszty wykonania wyprawy będą różne.

Jak położyć tynk cienkowarstwowy i gdzie się go stosuje?

Tynki cienkowarstwowe można także nakładać na tradycyjne tynki, które wykańczają murowane ściany. Stosuje się je na podłożach mineralnych. W systemach ociepleń jest to zagruntowana masa szpachlowo-klejowa. Gdy chcemy położyć taki tynk bezpośrednio na mur na przykład z betonu komórkowego czy pustaków ceramicznych, należy się upewnić, czy producent dopuszcza takie rozwiązanie. Najczęściej zaleca się wcześniejsze wykonanie na murze wyrównującej warstwy podkładowej z tynku wapienno-cementowego lub cementowego. Niektóre nowoczesne tynki modyfikowane można nakładać nawet na podłoża pomalowane farbą dyspersyjną, czyli stare malowane tynki.

 

Więcej na temat rodzajów i właściwości tynków przeczytasz w najnowszym numerze miesięcznika Murator 7/2014.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie