12 najczęstszych błędów podczas ocieplania ścian systemem ETICS

2023-05-26 13:45

Podczas ocieplania ścian systemem ETICS (nazywanym kiedyś metodą BSO lub lekką mokrą) mogą zdarzyć się błędy wykonawcze. Warto poznać najczęstsze z nich, żeby wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Nakładanie kleju na płytę
Autor: Termo Organika Nakładanie kleju na płytę tylko na placki jest jednym z najczęstszych błędów przy ocieplaniu systemem ETICS

Spis treści

  1. Czym jest ETICS?
  2. Najczęstsze błędy przy ocieplaniu ścian systemem ETICS

Czym jest ETICS?

System ETICS (od ang. External Thermal Insulations Composite Systems), nazywany kiedyś metodą BSO lub lekką mokrą, jest popularnym rozwiązaniem ocieplania ścian zewnętrznych. Zarówno korzyści płynące z jej zastosowania (ekonomiczne, ekologiczne i estetyczne), dostępność materiałów, prostota wykonania wpłynęły na jej popularyzację, a w kraju są tysiące osób potrafiących fachowo wykonać takie ocieplenie. Jednak i tu mogą zdarzyć się błędy wykonawcze. Dlatego warto wiedzieć, jakie błędy są najczęściej popełniane podczas wykonywania prac ociepleniowych.

Błędy mogą zostać popełnione na każdym etapie wykonywania systemu ociepleń, począwszy od jego projektowania. Dochodzi do nich zarówno z winy projektantów, producentów, wykonawców, jak również samych użytkowników. Błędów tych można uniknąć – wystarczy dobrze przygotowana umowa z wykonawcą. Warto także samemu od czasu do czasu skontrolować plac budowy, mając na uwadze, niżej wymienione, najczęściej popełniane błędy przy pracach ociepleniowych.

Decydując się na system ETICS należy pamiętać, by wybrać materiały, które stanowią kompletny system ociepleniowy z aprobatą techniczną lub krajową bądź europejską oceną techniczną. Taki system ociepleń obejmuje zestaw materiałów, które są niezbędne o wykonania ocieplenia elewacji i pokrycia jej tynkiem. W skład systemów ociepleń wchodzą kleje do styropianu, styropian, siatka zbrojąca, zaprawa klejowo-szpachlowa, grunty, tynki i farby. Stosując system w całości można mieć pewność, że jego poszczególne elementy będą prawidłowo ze sobą współpracowały, dając najlepszy efekt i najlepsze parametry ocieplenia.

Najczęstsze błędy przy ocieplaniu ścian systemem ETICS

  1. Brak projektu lub niefachowo przygotowany projekt ocieplenia - pomijanie w dokumentacji projektowej szczegółów ocieplenia i detali architektonicznych, sposobów wykonania obróbek blacharskich, określenia rodzaju oraz liczby łączników mechanicznych przypadających na 1 m2. Daje to swobodę wykonawcy, ale i zwiększa jego odpowiedzialność.
  2. Złe przygotowanie powierzchni pod ocieplenie - wykonawcy za mało uwagi przywiązują do oceny geometrii ścian: ich równości oraz odchylenia od pionu. Wyrównanie powierzchni wiąże się z ułożeniem tynków wyrównawczych, ze zwiększonym zużyciem zaprawy klejącej, a nawet ze zróżnicowaniem grubości płyt termoizolacyjnych.
  3. Stosowanie produktów pochodzących od różnych producentów - takie niesystemowe rozwiązanie grozi poważnymi konsekwencjami. Aprobatę lub ocenę techniczną Instytutu Techniki Budowlanej otrzymuje system jako komplet konkretnych materiałów, po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Współdziałanie produktów pochodzących z różnych systemów nie jest zbadane! Ujawnienie stosowania w jednym rozwiązaniu materiałów niewchodzących w skład systemu może być powodem oddalenia ewentualnych roszczeń z tytułu reklamacji.
  4. Złe przygotowanie podłoża przed klejeniem płyt - przyklejanie płyt termoizolacyjnych nie zawsze poprzedza oczyszczenie podłoża (obmiecenie z kurzu, zmycie wodą, usunięcie glonów) czy gruntowanie podłoży bardzo nasiąkliwych. Stosowanie wysokociśnieniowych myjek nie jest jeszcze rozpowszechnione.
  5. Nakładanie kleju tylko na placki - klejenie płyt tylko na placki powoduje osłabienia ich przyczepności. Niepodparte krawędzie płyt uginają się, co utrudnia prawidłowe wykonywanie kolejnych etapów prac. Oprócz placków nie może zabraknąć obwódki z zaprawy dookoła spodniej strony każdej płyty.
  6. Przyklejanie płyt termoizolacyjnych bez przewiązania - co dotyczy zwłaszcza krawędzi budynków. W efekcie na elewacji mogą później pojawić się pęknięcia. Płyty muszą być układane na mijankę, z przesunięciem krawędzi, najlepiej o połowę długości płyty.
  7. Brak dostatecznych zakładów siatki zbrojeniowej - bywa to przyczyną podłużnych pęknięć na elewacjach. Pasy siatki muszą zachodzić na siebie na około 15 cm.
  8. Zaniechanie szlifowania warstwy ociepleniowej - szlifowanie uskoków płyt styropianowych lub wełnianych nie jest przyjemnym zajęciem. Z tego względu niektórzy wykonawcy wolą je pominąć. Elewacja wychodzi wówczas nierówna.
  9. Wypełnianie styków płyt zaprawą - zmniejsza to wydajność ocieplenia. Spoiny z zaprawy stają się mostkami termicznymi. Błąd taki ujawnia się także w postaci plam na elewacji. Spoiny trzeba wypełniać, ale nie zaprawą tylko niskorozprężną pianką poliuretanową lub paskami materiału termoizolacyjnego.
  10. Nieprawidłowe osadzenie kołków - a zwłaszcza nadmierne zagłębienie tarczki kołka w ociepleniu. Powoduje to zniszczenie struktury płyt termoizolacyjnych. Z kolei zbyt płytkie osadzenie sprawia, że kołek nie trzyma płyty należycie, a powstała wypukłość pozostaje widoczna i osłabia warstwę zbrojoną. 
  11. Brak uszczelnień przy ościeżnicach i obróbkach blacharskich -  styki tych elementów z ociepleniem muszą być wypełnione materiałem uszczelniającym - impregnowaną taśmą rozprężna lub uszczelniaczem. Brak uszczelnienia umożliwia wnikanie wody deszczowej pod płyty termoizolacyjne. 
  12. Brak dodatkowych ukośnych pasów z siatki w narożach otworów -  jest to przyczyną powstawania ukośnych pęknięć w tych miejscach.
Ocieplanie ścian. Najczęstsze błędy wykonawców
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie