Zamek do drzwi wejściowych. Jak wybrać właściwe zamki do drzwi?

2014-03-26 15:17

Sprawdź, jak kupować zamek do drzwi wejściowych. Pamiętaj, że drzwi zewnętrzne powinny mieć jeden centralny zamek wpuszczany w drzwi i drugi - pomocniczy, mocowany na skrzydle lub w jego wnętrzu.

Zamek centralny w drzwiach
Autor: GERDA Zamek centralny, który ma rygle w wielu miejscach na obwodzie skrzydła, jest montowany fabrycznie. Raczej nie znajdziemy go w sklepie. Można natomiast kupić wkładkę lub zamek wierzchni

Drzwi wejściowe powinny mieć co najmniej dwa solidne zamki – jeden centralny, obsługujący mechanizm ryglowania, umieszczony wewnątrz skrzydła, i drugi wierzchni – przykręcony do skrzydła od strony pomieszczenia. Czasem dodaje się dodatkowe zamki wierzchnie, przeważnie jednak nie więcej niż dwa.

Zamek centralny obsługujący wiele punków ryglowania po obwodzie skrzydła jest zamontowany fabrycznie w drzwiach i jego samodzielna instalacja nie jest przeważnie możliwa (niekiedy można dokupić i wstawić taki zamek, ale tylko do konkretnego modelu drzwi). Samemu kupić i zamontować można centralny zamek ryglujący drzwi tylko w jednym punkcie, czyli typowy, jedno- lub kilkuryglowy zamek wpuszczany.

We wszystkich typach zamków centralnych można natomiast wymienić samą wkładkę bębenkową. Kupując zamek – bez względu na to, czy to zamek centralny, czy wierzchni – należy wiedzieć, czy jest potrzebny lewy (do drzwi lewych), czy prawy (do prawych).

Wkładka – serce zamka do drzwi

Można ją wymontować i zastąpić nową, gdy się zepsuje lub zgubisz klucz. Wkładki mają klasę 0, 1 lub 2. W domach i mieszkaniach warto stosować te o klasie 2, bo one są najlepiej zabezpieczone przed złodziejami. Najlepsze z wkładek mają wewnątrz hartowane kołki uniemożliwiające ich rozwiercenie oraz zapadki utrudniające posłużenie się wytrychem.

Wkładkę dobiera się do grubości skrzydła. Standardowo ma ona długość od 28 do 90 mm. Niektóre wkładki do zamków są sprzedawane wraz z tak zwanym kluczem przekodowującym. Gdy zgubisz klucze, zapasowy nie dość, że pozwoli dostać się do domu, to dodatkowo przeprogramuje wkładkę.

Jeden klucz do wielu zamków

Istnieją dwa systemy zamknięć pozwalające na używanie tylko jednego klucza. Pierwszy to prostszy i tańszy system tak zwanych bliźniaczych wkładek („jeden klucz”), drugi – droższy i bardziej rozbudowany system Master Key.

A gdy klucz zginie?

Z zamkiem do drzwi o bliźniaczych wkładkach trzeba postąpić jak z tradycyjnym – dorobić nowy klucz u ślusarza. Ponieważ często zachodzi obawa, że zgubiony klucz może dostać się w niepowołane ręce, warto wymienić wszystkie wkładki na nowe, z nowym kompletem kluczy.

Inaczej jest w przypadku systemu Master Key. Nowe klucze można dorobić na podstawie karty kodowej, a zamiast wymieniać zamki, wystarczy wymontować wkładki i zawieźć do punktu serwisowego, gdzie zostaną przeprogramowane na nowy klucz. Taka operacja jest tańsza niż wymiana wszystkich wkładek na nowe.

Zamek do drzwi przyszłości

To specjalne elektroniczne rodzaje zamków, do których klucz nie jest już potrzebny.

  • Zamki cyfrowe – otworzą drzwi dopiero po wpisaniu kodu. Są już popularne w biurach i innych instytucjach. Kto wie, czy niebawem nie staną się standardem także w domach.
  • Zamki biometryczne – do niedawna znałeś je tylko z filmów SF, później z filmów szpiegowskich. Dziś są już do kupienia. Mowa o zamkach, które znają twoje linie papilarne. Wystarczy przytknąć palec w odpowiednie miejsce i gdy zamek rozpozna „swojego”, wpuści do środka. Gubienie kluczy stanie się przeszłością.
Warto wiedzieć

Nowa klasyfikacja zamków do drzwi

Do niedawna zamki do drzwi miały klasy 0, T, A, B lub C. Wśród nich jedynie A, B i C świadczyły o tym, że zamek jest uznawany za antywłamaniowy. Taka klasyfikacja funkcjonuje jeszcze do dziś, choć mamy już zupełnie nową, niestety znacznie bardziej skomplikowaną. Nowe oznaczenie zamka składa się aż z 11 pozycji oznaczonych cyframi lub literami. Każda z nich mówi o czymś innym, na przykład o wytrzymałości zamka, odporności na korozję itp. Ciebie najbardziej interesuje siódma pozycja w kodzie – to klasa antywłamaniowości od 1 do 7. O zamkach do drzwi z klasą od 4 do 7 można mówić, że są antywłamaniowe.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie