Recepta na tanie ogrzewanie: dobry plan domu i urządzenia grzewcze

2009-09-16 2:00

Aby ogrzewanie było tanie, pamiętaj o rozmieszczeniu pomieszczeń w taki sposób, aby unikać nadmiernego ogrzewania miejsc, które tego nie wymagają. Warto pomyśleć o urządzeniach grzewczych, które sprawią, że koszt ogrzewania się obniży. Jakich?

Ekonomiczne ogrzewanie
Autor: VELUX Ekonomiczne ogrzewanie
Ekonomiczne ogrzewanie
Autor: Andrzej Szandomirski

Dobry plan domu = tanie ogrzewanie

Aby koszt ogrzewania był niski, trzeba przemyśleć możliwość rezygnacji z ogrzewania niektórych pomieszczeń w domu lub przynajmniej ograniczenia w nich temperatury. Z powodzeniem można zrezygnować z ogrzewania piwnic przeznaczonych na cele magazynowe (oczywiście trzeba ocieplić strop nad taką piwnicą), a w pomieszczeniach takich jak garderoba, sień, pomieszczenie techniczne wyregulować urządzenia grzewcze tak, by temperatura nie przekraczała w nich 16°C. Niezbędne jest zastosowanie automatycznej regulacji pracy instalacji grzewczej, która zapobiegnie przegrzewaniu pomieszczeń oraz spowoduje obniżanie temperatury w czasie nieobecności domowników.

Oszczędny kocioł

Do zmniejszenia zużycia paliwa przyczynią się urządzenia grzewcze, np. zastosowanie kotła kondensacyjnego, którego sprawność jest zawsze wyższa co najmniej o kilkanaście procent od sprawności kotła konwencjonalnego.

Kolektory słoneczne

Kosztowną, ale bardzo dobrą inwestycją w tanie ogrzewanie są kolektory słoneczne. Służą do podgrzewania wody użytkowej i wspomagania centralnego ogrzewania, w znaczny sposób przyczyniając się do obniżenia zużycia paliwa przez konwencjonalne źródło ciepła.

Pompa ciepła

Zamiast kotłów do domów energooszczędnych polecane są pompy ciepła. Są to urządzenia grzewcze zasilane prądem elektrycznym, stosunkowo drogie, ale zużywające kilkakrotnie mniej energii niż najlepsze kotły. Z 1 kWh energii dostarczonej do napędu pompy uzyskuje się około 4 kWh ciepła, które pompa odbiera z gruntu, wody lub powietrza.

Zdaniem specjalisty

Ogrzewanie w domu pasywnym. W tak zwanych domach pasywnych, w których przewiduje się wyjątkowo małe zapotrzebowanie na konwencjonalna energię do ogrzewania (nie większe niż 15 kWh/(m2·rok)), w ogóle nie są potrzebne tradycyjne urządzenia grzewcze. Do utrzymania w pomieszczeniach komfortowej temperatury nawet w czasie ostrej zimy powinno wystarczyć jedynie podgrzewanie świeżego powietrza nawiewanego do pomieszczeń przez system wentylacji mechanicznej. Specjalnie do domów pasywnych są oferowane kompaktowe centrale grzewcze, które w jednej obudowie kryją wszystkie niezbędne urządzenia grzewcze i wentylacyjne – dopasowane do siebie, fabrycznie zmontowane i sprawdzone. W obudowie o wymiarach odpowiadających modułowi mebli kuchennych (szerokość 60 cm) znajduje się powietrzna pompa ciepła do podgrzewania wody, podgrzewacz wody o pojemności 250 l z wężownicą przystosowaną do współpracy z instalacją solarną, centrala wentylacyjna nawiewno-wywiewna, elektryczny wkład grzewczy oraz sterujący wszystkimi tymi urządzeniami regulator pogodowy.