Nowe materiały budowlane i technologie dla budownictwa energooszczędnego. WIDEO debata Muratora

2013-05-10 15:47

Jak zmienia się współczesny dom? Jakie nowe materiały budowlane i technologie są wykorzystywane w budownictwie energooszczędnym? Debatują o tym przedstawiciele środowisk związanych z budownictwem, pod patronatem Muratora. Obejrzyj WIDEO

Debata Muratora
Autor: Murator.tv

W debacie pod patronatem Muratora wzięli udział:

  • Aleksander Panek, prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii;
  • Robert Geryło, kierownik Laboratorium Fizyki Cieplnej, Instalacji Sanitarnych i Środowiska Instytut Techniki Budowlanej;
  • Tomasz Żuchowski, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej;
  • Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny VELUX Polska;
  • Zbigniew Kopeć, menedżer ds. zrównoważonego rozwoju ze SKANSKA Property Poland;
  • Witold Maziarz, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej;
  • Piotr Obłękowski z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, koordynator programu „Energooszczędne Budynki Użyteczności Publicznej”;
  • Konrad Witczak z Katedry Fizyki Budowli i Materiałów Budowlanych Politechniki Łódzkiej.

Anna Wrońska, redaktor naczelna „Muratora”: Czy chęć oszczędzania energii wpływa na to, jak i z czego budujemy domy?

Robert Geryło, kierownik Laboratorium Fizyki Cieplnej, Instalacji Sanitarnych i Środowiska Instytut Techniki Budowlanej: Dom podlega ewolucji, która dokonuje się w imponującym tempie! Na przyład okna - nikt nie przypuszczał, że energooszczędne okna z szybą zespoloną tak szybko wyprą tradycyjne. Każdy stosuje dziś izolacje, coraz częściej o grubości ponad 30 cm – aż do przesady. Udoskonala się tradycyjne materiały izolacyjne, by miały lepsze właściwości i mniejszą grubość; pojawiają się nowe – aerożele, panele próżniowe.

A.W.: Jak to wygląda w praktyce? Firma Velux wprowadza właśnie okno Nowej Generacji. Jak mają się jego parametry do wymogów stawianych przez prawo?

Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny VELUX Polska: Firma Velux wprowadza na rynek Nową Generację okien połaciowych o izolacyjności termicznej lepszej o 14% od dotychczas oferowanej, a także nawet o 10% większej powierzchni szyby przy niezmienionych wymiarach zewnętrznych okna. Ten przykład pokazuje, że rozwijamy technologię z myślą o poprawie izolacyjności, ale też pozyskiwaniu pasywnej energii przez okna. Nowy komponent profili okiennych – polistyren ekspandowany EPS wbudowany w skrzydło i ościeżnicę - ma trzy razy lepszą izolacyjność cieplną niż drewno, jest całkowicie odporny na wilgoć i podwyższoną temperaturę oraz w 100% daje się przetworzyć jako surowiec wtórny.

A.W.: Czy polskie prawo wspiera zmiany w zakresie rozwiązań energooszczędnych? Mają wejść w życie zaktualizowane warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wprowadzamy je, bo Polska jest zobowiązana do wdrażania dyrektywy unijnej, zgodnie z którą od 1.01 2021 r. wszystkie budynki oddane do użytkowania muszą być niemal zeroenergetyczne?

Tomasz Żuchowski, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej: Nie jest tak, że Unia nam coś „każe”. To my widzimy potrzebę wdrażania unijnego planu poprawiania efektywności energetycznej budynku. Chcemy, by domy były energooszczędne, bo to ma sens i się opłaca. Przepisy, które będą opisywały parametry minimalne, zostały wyliczone tak, by inwestorowi opłaciło się budować lepszy dom. Kryterium opłacalności było dla nas kluczowe. Wyższe nakłady mają się zwrócić w ciągu 10-12 lat.

Czy opłaca się wprowadzać nowości? Czy nie sprawiają one, że budynki są dużo droższe?

Zbigniew Kopeć, menedżer ds. zrównoważonego rozwoju ze SKANSKA Property Poland: Nowe rozwiązania nie muszą być droższe, jeśli wprowadzamy je odpowiednio wcześniej. Na tym polega zintegrowane podejście do inwestycji. Kategoria „budynek energooszczędny” oznacza wyższą jakość. Klienci są świadomi, że takie domy są tańsze w utrzymaniu.

Czy program dopłat do kolektorów słonecznych, jaki od 3 lat prowadzi NFOŚiGW, wpłynął na upowszechnienie się kolektorów i ich cenę?

Witold Maziarz, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Przez ostatnie 3 lata w Polsce zainstalowano 226 tys. m2 kolektorów słonecznych! W 2012 r. nasz kraj przesunął się z 9. na 3. miejsce w Europie pod względem liczby sprzedanych kolektorów. Koszt 1 m2 kolektora wynosił 2500 zł, a teraz 2260 zł. Zadbaliśmy też o jakość kolektorów, bo dopłatą zostały objęte tylko urządzenia, które mają certyfikat Solar Keymark. To kryterium początkowo budziło duży sprzeciw producentów jako nadmiernie wyśrubowane, a dzisiaj 30 firm ma już certyfikat.

Jakie będą materiały budowlane przyszłości?

Konrad Witczak z Katedry Fizyki Budowli i Materiałów Budowlanych Politechniki Łódzkiej: Tak jak powiedzieli poprzednicy, będzie ewolucja, nie rewolucja - i to w wielu dziedzinach. Izolacje próżniowe (1 cm zastępuje 20 cm tradycyjnego materiału) to daleka przyszłość, konieczna jest specjalna technika montażu i dbałość, by nie przedziurawić powłoki. Coraz bardziej będą się upowszechniały aerożele – mają współczynnik przewodzenia ciepła lambda 2,5 razy mniejszy od materiałów izolacyjnych dziś stosowanych, ale nie ma ryzyka, że na skutek uszkodzenia stracą swoje właściwości.

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej od 2020 roku wszystkie nowe budynki powinny być niemal zeroenergetyczne. Jak należy rozumieć to określenie?

Aleksander Panek, prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii: Przyszłość to coraz większe wykorzystanie surowców odnawialnych. Pracuje się na świecie nad tym, by z materiałów odnawialnych uzyskiwać produkty do zastosowania w architekturze hi-tech. Jest cała masa materiałów konstrukcyjnych, izolacyjnych, uszczelniających, tworzonych z surowców odnawialnych, które mają takie same właściwości, dają taki sam efekt jak materiały wysokoprzetworzone.