Zanim podejmiesz decyzję o budowie domu energooszczędnego lub domu pasywnego warto porównać wymagania, jakim trzeba sprostać w obu przypadkach. Czy w domach pasywnych i energooszczędnych można stosować takie same izolacje cieplne, okna lub urządzenia instalacji grzewczej?
Dom energooszczędny - w takim domu roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania wynosi około 70 kWh/(m2·rok). Według aktualnych norm w standardowym domu limit ten wynosi 160 kWh/(m2·rok).
Dom pasywny
Dom pasywny - to również dom energooszczędny, ale budowany z myślą o pasywnym (biernym) pozyskiwaniu energii z otoczenia. Do ogrzewania go powinno wystarczyć około 15 kWh/(m2·rok).
Dom energooszczędny
Dom pasywny
Projekt
Bryła domu powinna być prosta, a ściany i dach – mieć jak najmniej załamań.
Największe przeszklenia umieszcza się od strony południowej.
Bryła oparta na planie prostokąta, dach jedno- lub dwuspadowy.
Elewacja południowa powinna być cała przeszklona.
Największe korzyści w obu typach domów przyniesie taki kształt bryły, w którym stosunek przegród zewnętrznych do kubatury budynku będzie jak najmniejszy. Powinna być więc ona jak najbardziej zwarta.
Zarówno w domu energooszczędnym, jak i pasywnym od strony północnej wielkość oraz liczbę przeszkleń trzeba ograniczyć do minimum.
W obu domach zalecany jest taki sam układ wnętrz. Od strony południowej umieszcza się pokój dzienny i jadalnię, natomiast garaż, garderobę i pomieszczenie gospodarcze od strony północnej – tak by tworzyły strefę buforową.
Ściany i dachy
Średni współczynnik przenikania ciepła U przegród zewnętrznych nie przekracza 0,2 W/(m2·K). Osiągnięcie takich parametrów jest możliwe dzięki zastosowaniu w ścianach warstwy termoizolacji grubości min. 20 cm, a w dachu lub stropodachu – 30 cm.
Wyższe wymagania co do izolacyjności termicznej przegród zewnętrznych – U nie większe niż 0,12 W/(m2.K) – pozwala spełnić grubsza warstwa termoizolacji wynosząca min. 30 cm, a dachu min. 50 cm.
Wykonanie
Oba typy domów można wznieść w różnych technologiach, pod warunkiem że zastosowane materiały zapewniają odpowiednią izolacyjność termiczną ścian zewnętrznych, jednak w domu pasywnym powinny one być wykonane z materiałów o dużej akumulacyjności cieplnej.
Mostki termiczne zwiększają zapotrzebowanie na ciepło, dlatego w obu typach domów koniecznie trzeba dążyć do ich wyeliminowania.
Zarówno budynki energooszczędne, jak i pasywne muszą być szczelne. Świeże powietrze jest wpuszczane tylko przez system wentylacji.
Okna i drzwi
Ponieważ przez okna ucieka więcej ciepła niż przez ściany, konieczne jest stosowanie stolarki okiennej o podwyższonych parametrach termicznych. Współczynnik przenikania ciepła U całego okna oraz drzwi zewnętrznych nie powinien być większy niż 1,3 W/(m2·K).
Współczynnik przenikania ciepła U całego okna nie może być większy niż 0,8 W/(m2·K), takie same wymagania dotyczą drzwi zewnętrznych i bramy garażowej.
Konieczne jest też wyposażenie dużych przeszkleń w osłony, które chronią przed ucieczką ciepła.
Wentylacja i ogrzewanie
Źródłem ciepła są nowoczesne urządzenia o wysokiej sprawności (kocioł kondensacyjny, pompa ciepła). Grzejniki powinny mieć jak najmniejszą pojemność wodną, a rury być dobrze zaizolowane.
Do ogrzewania wykorzystuje się również darmową energię słoneczną.
Dom może być pozbawiony aktywnej instalacji grzewczej.
Do ogrzewania domu wykorzystuje się instalację wentylacji mechanicznej, nawiewane do pomieszczeń powietrze podgrzewa się nagrzewnicą elektryczną lub pompą ciepła. Źródłem energii jest też promieniowanie słoneczne i ciepło wydzielane przez domowników.
W obu typach domów zaleca się zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.
WIDEO: Ian Booth: Eksploatacja budynków energooszczędnych, praktyczne porady
Ian Booth: Eksploatacja budynków energooszczędnych, praktyczne porady
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
W Muratorze 12/24 przeczytasz m. in. o pompach ciepła powietrznych i gruntowych, jakie prace prowadzić zimą na budowie, które wzory płytek są modne, co zmienić w domu dla wygody osób z niepełnosprawnościami. 160 stron fachowych porad!