Perspektywy budowania domów energooszczędnych i pasywnych w Polsce. DEBATA
4 października odbędzie się debata "Perspektywy dla rozwoju budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce". Podczas debaty zostaną poruszone kluczowe kwestie związane z budowaniem domów pasywnych i energooszczędnych.
Autor: archiwum muratordom
W trakcie debaty zaproszeni goście będą mogli zapoznać się m.in. z wynikami eksperymentu, polegającego na wprowadzeniu na 1 miesiąc rodziny do domu energooszczędnego oraz powstałymi na tej podstawie materiałami filmowymi, emitowanymi na antenie TVP Info w programie „Dom Marzeń”, w ramach ogólnopolskiego projektu "Żyj aktywnie - buduj pasywnie”.
O czym będzie debata?
Podczas debaty zostaną poruszone takie zagadnienia jak:
- Trendy w architekturze i technologii budowy domów energooszczędnych i pasywnych.
- Wytyczne architektoniczne dla domów pasywnych i energooszczędnych. Proces projektowy z uwzględnieniem audytu energetycznego jako narzędzia projektowego. Wpływ architektury budynku na jego energochłonność.
- Architektura energooszczędna i pasywna na przykładach wybranych projektów modelowych.
- Dostępne materiały i technologie oraz wizje rozwoju budownictwa pasywnego - kierunki zmian, nowe rozwiązania, dostępność, koszty.
- Jak zachęcić instytucjonalnych inwestorów do budowania w systemie energooszczędnym/pasywnym - przykłady dobrych praktyk.
- Domy, które oszczędzają i zarabiają - ekonomika energooszczędnych i pasywnych domów; czy opłaca się tak budować. Porównanie kosztów ogrzewania w budynku pasywnym i tradycyjnym, koszty budowy, zwrot nakładów poniesionych na budynek pasywny (koszty budowy + koszty eksploatacji).
- Budownictwo energooszczędne: zbędny luksus czy ekonomiczna konieczność?
- Istniejące i planowane instrumenty wsparcia do budownictwa energooszczędnego i pasywnego (w tym instrumenty finansowe).
Goście debaty
W debacie udział wezmą m.in.
Marek Bednarz - dyrektor w firmie Viessmann - międzynarodowego producenta systemów techniki grzewczej. Michał Chwastek - Zastępca Burmistrza Gminy Słomniki (woj. małopolskie), jeden z pionierów we wdrażaniu rozwiązań energooszczędnych w budynkach użyteczności publicznej.
Krzysztof Brzozowski - koordynator Klastra Centrum Technologii Energetycznych, Prezes Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość - organizacji pozarządowej specjalizującej się w projektach badawczo-rozwojowych związanych z innowacyjnymi technologiami.
Andrzej Jurkiewicz - audytor energetyczny, specjalista w zakresie termomodernizacji, wykładowca Politechniki Śląskiej ze specjalnością "audyt energetyczny".
Jarosław Kotyza - pracownik naukowy Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, członek Polskiego Stowarzyszenia Geotermii. Piotr Michalski - specjalista ds. architektury energooszczędnej, Centrum Technologii Energetycznych (CTE) w Świdnicy.
Przemysław Rogula - architekt, współtwórca technologii nagrodzonej w 2013 konkursie GreenEvo.
Przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Banku Zachodniego WBK.
Termin i miejsce debaty
Debata odbędzie się 4 października 2013 r w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum, przy ul. Ligockiej 103 (budynek 3) w Katowicach. Rozpoczęcie nastąpi o godzinie 10.30, a przewidywane zakończenie ok. godz. 13.30.