| muratordom.pl » Nowe, praktyczne, ciekawe » Instalacje » Wybieramy pompę ciepła. Jak zapewnić sprawne działanie pompy ciepła

Wybieramy pompę ciepła. Jak zapewnić sprawne działanie pompy ciepła

Jednym z najbardziej ekonomicznych i ekologicznych źródeł ciepła są obecnie pompy ciepła. Urządzenia te pozyskują energię grzewczą ze źródeł odnawialnych: z wody, gruntu lub powietrza. Takie alternatywne źródła energii nie dość, że są przyjazne środowisku, to jeszcze pozwalają znacznie zaoszczędzić na kosztach eksploatacji.

Jak działa pompa ciepła?

Dolnym źródłem dla pompy ciepła jest energia cieplna, której temperatura mieści się w przedziale od 0 do 60°C. W przypadku geotermalnej pompy ciepła dolnym źródłem jest grunt, a górnym źródłem są ogrzewane (lub chłodzone) pomieszczenia. Ciepło (lub chłód) rozprowadzane jest przez wodę obiegu grzewczego (centralne ogrzewanie stanowią ogrzewanie podłogowe, grzejniki itp.) lub ciepłą wodę użytkową (w skrócie c.w.u.).

Autor: Optima Polska

Schemat budowy pompy ciepła

 Jak się wykonuje instalację pompy ciepła?

Do niedawna, żeby pozyskać ciepło z gruntu, trzeba było wykonywać głębokie odwierty pionowe (tzw. pionowa instalacja sond) lub układać kolektory płaskie na dużym obszarze. Niestety generowało to wysokie koszty instalacji i ingerowało w środowisko naturalne. Tymczasem badania gruntu wykazały, że najefektywniejsza głębokość odwiertów mieści się w zakresie od 10 do 20 m. Dlatego została opracowana nowoczesna technologia GRD (Geothermal Radial Drilling  ̶  geotermalne wiercenie radialne). Źródło ciepła wykonuje się wiertnicą geotermalną (np. Geodrill 4R).

Tego typu usługi świadczy m.in. białostocka firma OPTIMA POLSKA. – Zaletą naszej wiertnicy są stosunkowo niewielkie gabaryty, które umożliwiają jej prace na niewielkiej przestrzeni – tłumaczy Paweł Wyszyński, właściciel firmy. Maszyna pracuje szybko i wydajnie, co umożliwia maksymalne wydobycie ciepła. To z kolei pozwala na znaczne obniżenie kosztów wykonania dolnego źródła. Sondy w urządzeniu są instalowane radialnie, pod kątem w zakresie 35-65° z jednej studni startowej, wokół jej osi. Pozwala to na zachowanie optymalnej głębokości wierceń.

Wiertnica umożliwia wykonywanie wierceń „na sucho” przy użyciu dolnego młotka udarowego (co znajduje zastosowanie w gruntach twardych, suchych i zwartych), jak również „na mokro” z zastosowaniem wysokiej wydajności pompy wodnej (wiercenie w gruntach luźnych, lepkich i plastycznych). – Odwiert wygląda jak korzeniące się drzewo – wyjaśnia Paweł Wyszyński. – Jest on wykonywany z użyciem rury osłonowej, która zabezpiecza odwiert do momentu instalacji sondy i wypełnienia termocementem, oraz wiertła wewnętrznego. Wydobywana z otworu płuczka jest zbierana do odpowiedniego zbiornika.

Od czego zależy sprawne działanie pompy ciepła?

Zdaniem Wyszyńskiego na polskim rynku nie ma złych pomp ciepła i wadliwych wiertnic. – Niestety odwierty są często wykonywane w niewłaściwy sposób. Podczas gdy w Niemczech kwestie te są uregulowane prawnie i wdrożono odpowiednie normy, w Polsce zasad dotyczących tego, jak powinno wyglądać dolne źródło, po prostu nie ma. Stosowana przez nas wiertnica daje nam jednak pewność, że dolne źródło cieplne zostało przez nas wykonane w sposób prawidłowy. To bardzo ważne, bo od tego zależy prawidłowe funkcjonowanie pomp ciepła. Jestem przekonany, że inwestując w tego typu urządzenia i szkolenia dla naszych pracowników, wyznaczamy nowy kierunek dla branży OZE i pokazujemy, w jaki sposób powinny być wykonywane odwierty goetermalne – dodaje.

Przeczytaj dodatkowo:
Dobór urządzeń do ogrzewania domu. Jak...

Urządzenia przeznaczone do ogrzewania domu powinny być nie tylko wydajne, tanie i proste w obsłudze. Coraz...

Regulator ciągu kominowego – prosty sposób na...

Wybierając i instalując system ogrzewania domu, większość osób zwraca uwagę wyłącznie na moc kotła...

Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...

Poznaj nowoczesną łazienkę i jej ogrzewanie...

Poczuj się przyjemnie w swojej łazience dzięki podgrzewanej podłodze. Teraz ciepło jest w zasięgu ręki dzięki...

Nowoczesne odkurzacze centralne do domu: poznaj...

Nie ulega wątpliwości, że centralne odkurzacze to rozwiązanie wygodne i bezpieczne. Montaż urządzenia warto...

Skuteczny system filtracji to ważny element...

Producenci odkurzaczy centralnych stosują w swoich produktach coraz nowocześniejsze wysokoobrotowe turbiny....

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.