| muratordom.pl » Nowe, praktyczne, ciekawe » Instalacje » Sposoby sterowania ogrzewaniem. Jak usprawnić regulację układu instalacji grzewczej?

Sposoby sterowania ogrzewaniem. Jak usprawnić regulację układu instalacji grzewczej?

Gdy brakuje urządzeń regulujących zasilanie instalacji grzewczej, znacznie obniża się komfort użytkowania instalacji, ponieważ wymaga ona ciągłego nadzoru. Jakie są sposoby na wygodne sterowanie ogrzewaniem w domu?

Jednym z łatwiejszych rozwiązań jest wyposażenie instalacji w sterownik zintegrowany z siłownikiem współpracujący z trzy- lub czterodrogowym zaworem mieszającym. Typ sterownika i jego dobór zależą od sposobu regulacji, wymagań użytkownika oraz rodzaju ogrzewania. Poniżej przedstawiamy przykładowe rozwiązania dopasowane do sposobu regulacji układu.

Regulacja stałotemperaturowa – sterownik ESBE z serii CRA100

Jest to najprostszy i najczęściej spotykany sposób regulacji instalacji. Regulacja stałotemperaturowa polega na utrzymaniu stałej, zadanej temperatury czynnika obiegu grzewczego, bez uwzględnienia warunków panujących na zewnątrz lub wewnątrz ogrzewanego budynku. Sterownik kontroluje temperaturę zasilania układu c.o. na stałym, zaprogramowanym poziomie.

Przy regulacji stałotemperaturowej najczęściej niezbędne jest zapewnienie dodatkowej strefowej regulacji, np. w postaci termostatów grzejnikowych, które ograniczą ilość oddawanego ciepła do rzeczywistego zapotrzebowania pomieszczenia, lub trójdrogowego zaworu termostatycznego obniżającego temperaturę zasilania ogrzewania płaszczyznowego. Tego rodzaju sterownikiem stałotemperaturowym jest urządzenie ESBE serii CRA100. Poniżej przedstawiamy schemat instalacji z regulacją temperatury zasilania.

Autor: ESBE

Rys. 1. Schemat instalacji z regulacją temperatury zasilaniasterownik CRA100

Regulacja według temperatury w pomieszczeniu – sterownik ESBE z serii CRB

Ten sposób regulacji polega na kontroli temperatury w pomieszczeniu na podstawie odczytu z czujnika umieszczonego w module sterującym. Moduł umieszczany jest w pomieszczeniu referencyjnym (reprezentatywnym). Zmiana temperatury w tym pomieszczeniu decyduje o zmianach temperatury zasilania całej instalacji c.o. Do tego celu wykorzystuje się np. sterowniki temperatury pomieszczenia. Sterownik monitoruje zmiany temperatury w pomieszczeniu oraz oddziałuje na inne urządzanie w instalacji grzewczej, np. źródło ciepła, pompę obiegową, zawór trójdrogowy itp. Stosując regulację temperatury pomieszczenia, można wpływać bezpośrednio na pracę źródła ciepła, obniżając/podwyższając jego temperaturę, zmieniając temperaturę zasilania obiegu grzewczego przez wyłączanie/wyłączanie pompy obiegowej lub zamykając/otwierając zawór trójdrogowy. Powszechnie stosowanym urządzeniem monitorującym temperaturę pomieszczenia jest sterownik pomieszczenia, np. ESBE z serii CRB. Urządzenia te wyposażone są w zegar tygodniowy dający możliwość zarządzania temperaturą.

Regulacja według temperatury pomieszczenia dobrze sprawdza się w małych obiektach (np. kawalerka) lub w obiektach o otwartej przestrzeni. W budynkach o większej powierzchni, z wieloma pomieszczeniami przy sterowaniu według temperatury pomieszczenia może dochodzić do przegrzewania lub niedogrzania niektórych pomieszczeń. Taka sytuacja może się zdarzyć, ponieważ sterownik pomieszczenia utrzymuje zadaną temperaturę w pomieszczeniu, w którym został zamontowany. W takim przypadku należy się zastanowić nad regulacją według temperatury zewnętrznej.

W przypadku ogrzewania podłogowego tego rodzaju regulacja nie jest polecana ze względu na długi czas reakcji układu grzewczego. Można ją stosować w połączeniu z ogrzewaniem grzejnikowym, gdzie rola ogrzewania płaszczyznowego ograniczona będzie do utrzymania stałej temperatury podłogi.

Autor: ESBE

Rys. 2 Regulacja według temperatury w pomieszczeniu – sterownik ESBE z serii CRB

Regulacja w zależności od temperatury zewnętrznej (pogodowa) – sterownik ESBE z serii CRC

Regulacja według temperatury zewnętrznej, zwana często regulacją pogodową, polega na zmianie temperatury zasilania czynnika grzewczego w zależności od temperatury zewnętrznej, aby uzyskać żądaną temperaturę pomieszczenia. Zależność polega na tym, że im niższa jest temperatura zewnętrzna, tym wyższa temperatura zasilania. To rodzaj zaawansowanego sterowania układem grzewczym, które wymaga minimalnego zaangażowania użytkownika do regulacji i ustawiania parametrów grzewczych. Tego rodzaju regulacja dobrze sprawdzi się z każdym rodzaju ogrzewaniem, lecz szczególnie polecana jest do pracy z ogrzewaniem płaszczyznowym. Przy takim sterowaniu temperatura zasilania układu wynika z tzw. krzywej grzewczej i zależy bezpośrednio od temperatury zewnętrznej.

Wpływ temperatury zewnętrznej na parametry instalacji zależy w dużej mierze od producenta sterownika stosowane są zaprogramowane krzywe o różnym nachyleniu (do wyboru w zależności od potrzeb) lub np. sposób wykorzystywany w sterownikach CRC – jedna krzywa z możliwością dowolnego jej kształtowania przez użytkownika. Kształtowanie krzywej przez użytkownika polega na możliwości dowolnej korekty temperatury zasilania dla określonego przedziału temperatury zewnętrznej. Zakres temperatury zewnętrznej krzywej grzewczej podzielony jest na 10 części z możliwością osobnego ustawienia temperatury zasilania dla każdej z nich. W praktyce zamiast wybierać z kilku różnych krzywych właściwej dla danej temperatury zewnętrznej w łatwy sposób można dopasować krzywą do własnych potrzeb. Korektę standardowej krzywej wykonuje użytkownik, gdy odczuwa dyskomfort, a poprawka wpływa na przebieg krzywej znajdującej się wokół punktu korekty. Główna zaleta polega na tym, że użytkownik nie zmienia skomplikowanych nastaw lub wyboru krzywej grzewczej, a jedynie dokonuje korekty temperatury zasilania bez konieczności znajomości zasad regulacji układu grzewczego.

Ten sposób ma tę przewagę, że można w prosty sposób dostosować układ sterujący do specyficznych wymagań każdego budynku.

Autor: ESBE

Rys. 3 Regulacja w zależności od temperatury zewnętrznej

Regulacja inteligenta – sterownik ESBE z serii CRD

To rodzaj sterowania łączący cechy sterowania powyższych metod. Tego rodzaju sterowniki potrafią wykorzystać informacje o warunkach wewnątrz budynku, temperatury zewnętrznej, parametrów instalacji i w sposób najbardziej optymalny zapewnić właściwe warunki cieplne w pomieszczeniach. Dla rozbudowanych układów grzewczych z wieloma niezależnymi obiegami, różnymi parametrami poszczególnych obiegów istnieją skomplikowane sterowniki mogące kontrolować różne temperatury w pomieszczeniach, pracę kilku siłowników zaworów mieszających, pompy obiegowe, parametry odbiorników ciepła itp.

W prostych układach grzewczych wykorzystywanych w większości domów można też zastosować inteligentny sterownik w zaawansowany sposób realizującego sterowanie za pomocą zaworu mieszającego. Może być to sterownik ESBE serii CRD. Kontroluje on temperaturę wewnątrz pomieszczeń za pomocą modułu wewnętrznego z czujnikiem temperatury, ale koryguje też zapotrzebowanie ciepła w budynku w zależności od temperatury zewnętrznej. Jest to więc inteligentne połączenie sterowania pogodowego z kontrolą temperatury wewnętrznej. Sterownik CRD dodatkowo na bieżąco bez udziału użytkownika koryguje ustawienia krzywej grzewczej tak, aby w przyszłości była ona dostosowana do potrzeb budynku.

Autor: ESBE

Rys. 4 Regulacja inteligenta – sterownik CRD

Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...

Skuteczny system filtracji to ważny element...

Producenci odkurzaczy centralnych stosują w swoich produktach coraz nowocześniejsze wysokoobrotowe turbiny....

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Systemy kominowe w domu. Jak dobrać komin, żeby...

Błędy inwestorów, wykonawców lub sprzedawców kominów są częste. Niewłaściwy...

Odkurzacz centralny. Jak wygląda jego codzienna...

Eksploatacja odkurzacza centralnego jest prostsza od odkurzacza tradycyjnego. Po domu przenosimy jedynie rurę...

Jak zużywać mniej energii? Kilka praktycznych...

Oszczędzanie energii w domu staje się elementem nowoczesnego stylu życia Polaków. Wielu Polaków...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.