| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Buduj energooszczędnie. Jak zbudować dom, żeby spełnił wymagania na rok 2021

Buduj energooszczędnie. Jak zbudować dom, żeby spełnił wymagania na rok 2021

Od nowego roku zaostrzyły się wymagania dotyczące energooszczędności domów. Kolejna rewolucja czeka w 2021. Jak powinien być zbudowany i wyposażony dom, aby spełnił wyśrubowane kryteria? Które budynki wymagają uzyskania tak zwanego paszportu energetycznego?

2021 to jeszcze odległy termin. Jednak jeśli planujesz budowę w najbliższym czasie, już teraz powinieneś zastanowić się, czy może warto, aby twój dom spełnił wymogi, które będą wtedy obowiązywały. Łatwej będzie ci go sprzedać za korzystną sumę. Obejdzie się wtedy bez termomodernizacji, niezbędnej, aby dom, który pod względem energooszczędności nie przystaje do aktualnych wymogów, mógł uzyskać tak zwany paszport energetyczny. Domy zbudowane w wysokim standardzie energetycznym będą z pewnością więcej warte.

Wymagania na 2021

Od początku 2021 roku obowiązywać będą jeszcze surowsze wymogi dotyczące izolacyjności termicznej niż te, które nastały w 2017 roku. Każdy nowy dom będzie domem energooszczędnym. Współczynnik przenikania ciepła U przez ściany zewnętrzne nie będzie mógł mieć wartości wyższej niż 0,20 W/(m2.K), podczas gdy do tego czasu obowiązywać będzie maksymalna wartość 0,23 W/(m2.K). O ile po 2017 roku współczynnik U nie będzie mógł przekraczać 0,18 W/(m2.K), to po 2021 jego wartość maksymalna dojdzie do 0,15 W/(m2.K). Nie zmienią się natomiast wymagania dotyczące izolacyjności podłóg na gruncie. Duże zmiany czekają nas jeśli chodzi o stolarkę okienną. Od 2017 roku maksymalna wartość U dla okien pionowych wynosi 1,1 W/(m2.K), a od 2021 – już tylko 0,9 W/(m2.K). Wartości dla okien połaciowych wyniosą analogicznie 1,3 i 1,1 W/(m2.K). Jeśli chodzi o drzwi w ścianach zewnętrznych od 2017 maksymalna wartość ich współczynnika U to 1,5, a od 2021 – 1,3 W/(m2.K). Maksymalna wartość współczynnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP będzie wynosić 70 kWh/(m2.rok), a zatem będzie niższa o 40% niż obecnie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej T. Papliński

Energooszczędny dom powinien być dobrze odizolowany od zimnego gruntu. Najkorzystniej posadowić go na płycie fundamentowej, którą jest najłatwiej skutecznie ocieplić i zminimalizować występowanie mostków termicznych

Ile wydasz, ile zyskasz

Jak zapewniają fachowcy z branży budowlanej, spełnienie przyszłych kryteriów nie będzie szczególne trudne. Z pewnością jednak budowa okaże się droższa. Szacuje się, że na nowy dom trzeba będzie wydać 15% więcej niż teraz. Pojawią się jednak zyski. Zastosowane izolacje cieplne, nowoczesne okna oraz urządzenia grzewcze spowodują, że znacznie spadnie zużycie materiałów opałowych. Prognozuje się, że roczny koszt ogrzania domu o powierzchni około 150 m2 wyniesie zaledwie 500-600 zł.

Paszport energetyczny

4 stycznia 2006 roku weszła w życie dyrektywa Unii Europejskiej 2002/91/WE. Wprowadza ona szczególny wymóg. Każdy nowy budynek musiał mieć świadectwo energetyczne, nazywane potocznie paszportem energetycznym. Dziś już tak nie jest. Paszport nie jest wymagany dla nowego domu, dopóki nie zamierzasz go sprzedać, albo wynająć. Lepiej więc go mieć. W świadectwie energetycznym musi być wyszczególnione zapotrzebowanie budynku na energię potrzebną do ogrzewania, wentylacji, podgrzewania wody, oświetlenia. Zależnie od zapotrzebowania dom może być przyporządkowany do jednej z 7 klas oznaczanych literami od A do G. Świadectwo sporządza licencjonowany audytor energetyczny, po przeprowadzeniu badania właściwości cieplnych i szczelności przegród w budynku, właściwości energetycznych systemu wentylacji oraz klimatyzacji, właściwości energetycznych instalacji grzewczych, elektrycznych a także wodociągowych. Pod uwagę brane jest także usytuowanie budynku względem stron świata. Paszport ważny jest przez 10 lat. Zgodne z dyrektywą paszporty energetyczne nie są wymagane dla budynków wolnostojących o powierzchni użytkowej do 50 m2, a także dla budynków modernizowanych, o ile koszt modernizacji nie przekracza 25% ich wartości. Zwolnione z tego wymogu są również budynki tymczasowe, zabytkowe lub użytkowane tylko okresowo.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Mostki termiczne na poddaszu użytkowym. Jak...

Analizując straty ciepła w budynkach mieszkalnych, stwierdza się że dach stanowi potencjalnie największą...

Izolacja dachu skośnego – zrób to dobrze, a...

Ocieplenie domu jest inwestycją na lata. 70% energii wykorzystywanej przez budynki, to właśnie energia zużyta...

Zapytaj EKSPERTA o ocieplenie domu pianką PUR

Ocieplenie domu pianką PUR to alternatywa dla wełny mineralnej i styropianu. Pianka dokładnie wypełnia...

Mostki cieplne, wilgotne ściany i grzyb - skutki...

Wilgotne ściany i grzyb to problemy, które pojawią się nie tylko w starych domach, ale także w nowych...

Wełna mineralna skalna i szklana. Porównanie i...

Wełna mineralna skalna i szklana są z pozoru identyczne. Obie stanowią dobrą izolację termiczną, akustyczną i...