Nawożenie trawy – jak sprawić, by trawnik był wizytówką ogrodu?

2020-06-03 14:36 Materiał partnerski Opracowanie: redakcja serwisu
Nawożenie trawnika
Autor: źródło: ShutterStock

Trawnik może być prawdziwą wizytówką ogrodu i chlubą właściciela, o ile jest starannie pielęgnowany. Wymaga on pewnych nakładów pracy, jednak właściwie przeprowadzane zabiegi i odpowiednie nawożenie zaowocują spektakularnym efektem gęstego zielonego dywanu. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych na trawniku jest jego regularne nawożenie.

Trawa, niezależnie od wybranej mieszanki nasion, ma spore wymagania pokarmowe i wodne. Jest to w dużej mierze związane z jej pielęgnacją i użytkowaniem. Jeśli trawnik jest mocno eksploatowany i często koszony, to potrzebuje substancji odżywczych, aby w krótkim czasie się regenerować. Dlatego zrównoważone i regularne nawożenie trawnika jest kluczowe, jeśli chcesz mieć intensywnie zielony i gęsty trawnik.

Pierwsze nawożenie trawnika – jeszcze przed jego założeniem

Jeszcze przed założeniem trawnika podłoże zaleca się użyźnić. Można to zrobić stosując obornik i/lub kompost (2-4 kg/m2), który miesza się z glebą (np. używając glebogryzarki). Dzięki temu poprawi się nie tylko żyzność, ale również struktura podłoża - na glebach lekkich zwiększy zwięzłość i zdolność do zatrzymywania wody oraz składników pokarmowych, a gleby ciężkie, gliniaste rozluźni poprawiając ich przepuszczalność.
Przed siewem trawy warto zmierzyć pH gleby. Prawidłowy odczyn oscyluje w granicach 5,5-6,5. Jeśli ziemia jest zbyt kwaśna zaleca się zastosować nawozy wapniowe. Zabieg najczęściej przeprowadza się jesienią. W tym wypadku przez kilka tygodni nie powinno się stosować innych nawozów. Natomiast trawnik po wysiewie nasion traw lub ułożeniu gotowych rolek przez kilka do kilkunastu tygodni wystarczy jedynie nawadniać.

Nawożenie trawnika
Autor: źródło: ShutterStock

Nawożenie trawnika w sezonie

Trzeba pamiętać, że rośliny przez cały swój okres rozwoju potrzebują różnorodnych składników pokarmowych, nie tylko makro-, ale także mikroelementów. Przykładowo fosfor wiosną jest potrzebny do rozwoju systemu korzeniowego, natomiast żelazo przyczynia się do zamierania mchu i nie dopuszcza do jego wzrostu na trawniku. Dlatego warto wybierać nawozy, które mają bogaty skład, stymulują wzrost trawy, poprawiają jej kolor, a jednocześnie zwiększają zdrowotność.

Produktem sprawdzonym przez konsumentów i polecanym wyborem jest Florovit nawóz do trawników „Mistrzowski trawnik” w mikrogranulach. Stosuje się go co trzy tygodnie od wiosny do sierpnia. Optymalna dawka wynosi 30g/m2.
• Dzięki postaci mikrogranul nawóz szybko rozpada się pod wpływem wody, co powoduje szybkie i skuteczne odżywienie trawy.
• Dostarcza trawie niezbędnych składników pokarmowych, ograniczając jednocześnie rozwój mchu.
• Zapewnia dobre wybarwienie źdźbeł i optymalne zagęszczenie.
• Szybko się wchłania.

Stosując ten nawóz możesz być pewien, że w Twoim ogrodzie zagości prawdziwie mistrzowski trawnik, który stanie się gęstym, zielonym dywanem - miejscem relaksu i radości dla Ciebie, Twoich bliskich i przyjaciół
Zaproś więc Florovit do ogrodu i dołącz do grona dumnych posiadaczy mistrzowskiego trawnika!

Dlaczego warto stosować nawozy marki Florovit?

Marka Florovit działa na polskim rynku od ponad 40 lat! To lider branży nawozów i jedna z najstarszych polskich marek. Jako ekspert w dziedzinie nawożenia oferuje ogrodnikom hobbystom i pasjonatom zieleni produkty wspierające pielęgnację uprawianych w ogrodzie, na działce, balkonie i tarasie roślin.

Nawóz Florovit Mistrzowski trawnik
Autor: INCO
Warto wiedzieć
Florovit

Autor: INCO

Produkty Florovit są bardzo dobrze znane i wysoko oceniane! Od wielu lat marka cieszy się pozycją lidera wśród hobbystycznych nawozów do roślin w naszym kraju.
Nawozy Florovit powstają jako efekt pracy sztabu specjalistów. Aby produkty zapewniały skuteczność i harmonijne działanie, firma realizuje własne projekty badawcze i współpracuje z najlepszymi polskimi ośrodkami akademickimi oraz naukowymi, jednocześnie pracuje nad rozwojem własnych możliwości technologicznych i produkcyjnych.
Produkty Florovit wykorzystują najnowsze technologie i dostarczają innowacyjnych rozwiązań. W efekcie ogrodnik wybierając nawóz Florovit ma gwarancję, że otrzymuje to, co najlepsze dla roślin i środowiska.
Jakość produktów i satysfakcję z ich stosowania potwierdzają wyniki plebiscytów konsumenckich - marka Florovit została uhonorowana Złotym Laurem Konsumenta 2020 w kategorii nawozy do roślin ozdobnych oraz złotym medalem Konsumencki Lider Jakości 2019 w kategorii nawozy do trawników.

Ważne zasady nawożenia

Nawożenie to zabieg, przy wykonywaniu którego należy zachować ostrożność i stosować się do zaleceń producenta. Pozwoli to uniknąć błędów, które mogą pogorszyć wygląd trawnika, np. miejscowe wypalenia trawy lub zmniejszenie odporności. Dlatego potrzebna jest przynajmniej podstawowa wiedza z zakresu dokarmiania.

  1. Nie bądź nadgorliwy! Powszechny błąd, zwłaszcza osób początkujących, to zbyt częste i zbyt intensywne wykonywanie nawożenia. Warto pamiętać, że nie tylko niedobór, ale i nadmiar składników pokarmowych może być szkodliwy dla roślin. Przenawożona trawa wymaga częstszego koszenia, jest mniej odporna na choroby, a po zimie często nadmiernie przerzedza się. Jednakże im intensywniej użytkowany trawnik, tym efektywniejsze powinno być nawożenie (i nawadnianie). Warto przy tym pamiętać, aby niezależnie od stosowania nawozów trawnika nie kosić zbyt nisko (ryzyko wyschnięcia).

  2. Nawozy należy aplikować w miarę możliwości równomiernie – można np. skorzystać z pomocy siewnika. Nie należy nawozić w czasie silnego nasłonecznienia (ryzyko poparzenia roślin) oraz wiatru (nierównomierna aplikacja, ryzyko zaprószenia oczu).

  3. Nawozami sypkimi nie wolno nawozić mokrego trawnika. Granulki mogą przyklejać się do wilgotnych źdźbeł

Prawidłowe nawożenie trawnika pozwoli na uzyskanie gęstego, soczyście zielonego dywanu. To jednocześnie sposób, aby ograniczyć różnorodne problemy, m.in. choroby, które objawią się pogorszeniem jego wyglądu. Nawożenie powinno być racjonalne. Wybór nawozów dostępnych na rynku jest ogromny. Warto wybierać te wysokiej jakości i sprawdzone przez innych użytkowników.

Artykuł powstał we współpracy z producentem marki Florovit.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE