Ogród inteligentny: system inteligentnego sterowania ogrodem

ogród inteligentny
Autor: FIBARO W ogrodzie inteligentnym system sterowania zarządza działaniem wszystkich urządzeń i instalacji. W odpowiednim momencie włącza światło, muzykę, podgrzewanie wody w basenie czy podlewanie roślin

Ogród inteligentny to taki, który dopasowuje się do potrzeb użytkowników, bo zarządzany jest przez system inteligentnego sterowania ogrodem. Przeczytaj, czy trudno zmienić ogród zwykły w ogród inteligentny, i jakie jeszcze korzyści oferuje system sterowania ogrodem.

Sterowanie oświetleniem, nawadnianiem czy koszenie trawnika robotem to tylko namiastka tego, czego możemy się spodziewać, myśląc o ogrodzie inteligentnym. Wszystkie te urządzenia mogą być zarządzane zdalnie, a ich praca będzie modyfikowana wraz ze zmieniającymi się warunkami otoczenia – i to z uwzględnieniem harmonogramu dnia mieszkańców oraz ich preferencji!

Jest to możliwe dzięki systemowi inteligentnego sterowania ogrodem, który nieprzerwanie analizuje informacje docierające do niego z różnych podsystemów: z wnętrza domu, z ogrodu oraz ze źródeł zewnętrznych, na przykład serwera meteorologicznego. Tylko tak zarządzany ogród możemy nazwać ogrodem inteligentnym.

Przeczytaj też:

Posłuchaj o systemach inteligentnego sterowania ogrodem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Ogród inteligentny – dlaczego warto go mieć

Olbrzymią zaletą zarządzania inteligentnego jest możliwość zaprogramowania tak zwanych scen, czyli sekwencji określonych zdarzeń angażujących jednocześnie różne, pozornie niepowiązane elementy instalacji domu i ogrodu, którymi system zarządza.

Na przykład można zaprogramować scenę, którą nasz dom będzie nas witał, gdy do niego wracamy. Jak tylko pojawimy się w pobliżu domu, GPS powiadomi o tym system i ten zawczasu otworzy bramę wjazdową, włączy oświetlenie na podjeździe i przy wejściu do domu oraz wewnątrz niego.

Materiał partnerski: firma Zamel
Nowość na rynku: system Exta Life

W skład systemu Exta Life oprócz kontrolera wchodzą m.in. nadajniki puszkowe, nadajniki modułowe, sensory ruchu i zalania, podstawki zasilające, czujniki kontaktronowe (otwarcia / zamknięcia), multisensory monitorujące ciśnienie atmosferyczne, temperaturę, wilgotność, a także poziom natężenie oświetlenia oraz włączniki 2- i 4- kanałowe.

Użytkownik może zdalnie ustawiać określoną temperaturę dla konkretnych pomieszczeń oraz zaprogramować automatyczne zmienianie wartości w określonych godzinach lub dniach tygodnia. Exta Life pozwala sterować bramą wjazdową, bramą do garażu, oraz włączać i wyłączać punkty świetlne. System pozwala też tworzyć sceny świetlne oraz automatycznie kontrolować oświetlenie zgodnie z zaprogramowanymi funkcjami. Przykładowo, zapalając światło w sypialni można równocześnie zasunąć rolety okienne, a gdy zajdzie słońce automatycznie włączyć oświetlenie na zewnątrz budynku. Jedną z  dodatkowych funkcji jest płynna regulacja i sterownie paskami LED RGB oraz RGBW.

ogród inteligentny
Autor: Marcin Czechowicz, projekt domu: RAAS ARCHITEKCI, ogrodu: GREEN STUDIO Ogród inteligentny jest tak zarządzany, aby zabiegi pielęgnacyjne nie utrudniały z korzystania z niego. Na przykład kosiarka może zostać odwołana do bazy natychmiast, gdy ktoś się pojawi w ogrodzie

System sterowania ogrodem – od czego zacząć

Przygodę z takim ogrodem inteligentnym można zacząć od zainstalowania tylko jednego inteligentnego systemu tam, gdzie to jest najbardziej potrzebne, i później sukcesywnie rozbudowywać go o nowe urządzenia. Jest to możliwe, ponieważ większość urządzeń działa bezprzewodowo i ich montaż nie wymaga przebudowywania całej instalacji.

Ale rozwiązaniem dającym największe możliwości jest zaprojektowanie od razu całej instalacji inteligentnego zarządzania, zarówno tej w domu, jak i wokół niego, bo wtedy w pełni będzie można kontrolować i połączyć wszystkie urządzenia systemu. Dzięki temu aktywności zarejestrowane wewnątrz domu będą miały wpływ na to, co stanie się w ogrodzie.

Nie przegap:

ogród inteligentny
Autor: FIBARO Nowoczesne czujniki inteligentnego sterowania nie wymagają podłączenia do prądu. Są wielozadaniowe – mogą reagować na temperaturę, natężenie światła, ruch

Ogród inteligentny – z czego się składa system sterowania ogrodem

System inteligentnego zarządzania tworzą współdziałające:

  • Centralka sterująca (zwana też hubem, kontrolerem, koncentratorem). To serce całego systemu. Odbiera informacje z czujników i przesyła je na serwer, z którego trafiają do nas na telefon czy komputer. Centralka sterująca łączy się z urządzeniami przez kabel lub bezprzewodowo.
  • Czujniki (sensory). Zbierają informacje o panujących warunkach, rejestrują je i przekazują do centralki. W ogrodzie znajdą zastosowanie czujniki różnego rodzaju: wilgotności gleby, deszczu, zalania, ruchu, temperatury, wiatru czy nasłonecznienia.
  • Wyzwalacze (aktory). Odbierają polecenie z centralki sterującej i wykonują swoje zadanie: zamykają lub otwierają zawór wody, sterują roletą, markizą, bramą, włączają lub wyłączają światło czy zmieniają jego barwę i natężenie. 

Inteligentnym systemem sterowania ogrodu najwygodniej jest zarządzać poprzez aplikację – w telefonie, tablecie, smartwatchu czy na komputerze. Zaprogramowane uprzednio sceny można włączać i wyłączać także za pomocą pilota, specjalnych przycisków czy nawet gestów, które są odczytywane przez czujniki.

ogród inteligentny
Autor: HUSQVARNA AB Większość systemów inteligentnego sterowania ogrodem współpracuje z popularnymi asystentami głosowymi takimi jak Amazon Alexa, Google czy Apple HomeKit, co pozwala na wygodne sterowanie głosowe
ogród inteligentny
Autor: GARDENA Czujnik wchodzący w skład systemu inteligentnego sterowania nawadnianiem ogrodu mierzy wilgotność gleby przy korzeniach roślin. A oprócz tego także temperaturę i natężenie światła, więc system nawadnia rośliny tylko wtedy, gdy jest to konieczne

Ogród inteligentny – kiedy i jak założyć instalację systemu sterowania

Instalację inteligentnego systemu sterowania ogrodem można założyć zarówno na etapie budowy domu (i to jest najbardziej polecany moment), jak i w domach już istniejących, bo dzięki temu, że urządzenia komunikują się bezprzewodowo, nie wiąże się to z kosztownymi i uciążliwymi pruciem ścian czy rozkopywaniem ogrodu. Co więcej, jeśli w ogrodzie jest już instalacja nawadniania automatycznego, to często wystarczy tylko zmienić istniejący system sterowania nim na inteligentny.

Projekt i montaż instalacji

Projektowanie i montaż instalacji inteligentnego systemu sterowania ogrodem najlepiej jest powierzyć autoryzowanym instalatorom – tak zwanym integratorom, którzy nie tylko zainstalują cały system sterowania ogrodem, ale później będą się nim opiekować i pomagać w jego ewentualnej modyfikacji.

Mniej skomplikowane, pojedyncze rozwiązania można instalować samodzielnie, ponieważ producenci urządzeń inteligentnych starają się wciąż upraszczać ich obsługę, montaż, rozbudowę i późniejszą modyfikację ustawień instalacji systemu sterowania ogrodem.

ogród inteligentny
Autor: GARDENA Zwykłe oświetlenie ogrodowe lub inne urządzenia elektryczne też mogą być sterowane zdalnie, gdy zostaną podłączone do sieci, poprzez inteligentną wtyczkę kontrolowaną przez system sterowania ogrodem
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE