Brama wjazdowa i furtka - wygodny wjazd na działkę

2013-05-27 12:00

By moment wjazdu na działkę nie przysparzał problemów, bramę wjazdową i furtkę warto tak zaplanować, żeby zapewniały domownikom wygodę i bezpieczeństwo. Czy lepiej spełni tę funkcję brama przesuwna, czy rozwieralna? Ile miejsca potrzeba na bramę wjazdową i furtkę? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Brama i furtka
Autor: Wiśniowski Warto między ulicą a bramą wjazdową zostawić wolne miejsce na samochód – najlepiej długości około 5 m. Będzie tam można bezpiecznie czekać na otwarcie wrót (fot. WIŚNIOWSKI).

Kluczowymi miejscami w ogrodzeniu są brama wjazdowa i furtka. Są łącznikiem i zarazem barierą między terenem naszego domu a ulicą. Korzystamy z nich wielokrotnie każdego dnia – zarówno w dzień, jak i w nocy. Miejsce i sposób ich montażu nie mogą być przypadkowe. Lokalizacja zjazdu z drogi publicznej jest określona w projekcie zagospodarowania działki. Każdą zmianę jego położenia trzeba uzgodnić z zarządcą drogi.

Wygodne umiejscowienie bramy wjazdowej i furtki

Furtkę i bramę wjazdową zazwyczaj umieszcza się blisko siebie. Dzięki temu łatwiej monitorować z domu sytuację przy wejściu na posesję. Poza tym kable instalacyjne do zasilania urządzeń bramy i furtki prowadzi się wtedy tylko w jednym kierunku. Nie zawsze jednak usytuowanie domu pozwala na takie rozwiązanie. Na szczęście skomplikowane sytuacje lokalizacyjne stają się często źródłem interesujących pomysłów.

Zjazd z drogi powinien być przede wszystkim wygodny. Musimy go wykonywać szybko, podczas jednego manewru, by samochód nie blokował przejazdu innym kierowcom. Chociaż bramę wjazdową i furtkę najczęściej umieszcza się w linii ogrodzenia, dla własnego komfortu warto nieco skomplikować ten układ.

WIDEO: Wybieramy bramy wjazdowe - brama przesuwna, czy uchylna?

Wybieramy bramy wjazdowe - brama przesuwna, czy uchylna?

Wymiary bramy wjazdowej

Brama wjazdowa powinna mieć co najmniej 2,4 m szerokości. To niewiele, więc jeśli mamy odpowiednią przestrzeń, warto zamontować szerszą bramę wjazdową – przynajmniej 3-metrową. Najpierw jednak musimy zdecydować, w jaki sposób ma się otwierać. Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od wielkości przestrzeni wokół niej.

Bramy wjazdowe rozwieralne

Ich skrzydła osadzone na zawiasach otwierają się do wewnątrz posesji. Nadają się przede wszystkim na działki z długim podjazdem, ponieważ na otwarcie skrzydeł potrzeba dużo miejsca. Wrota bram rozwieralnych osadza się na zawiasach zamurowanych w słupkach bramy lub przyspawanych do nich. Kąt rozwarcia wrót zależy od rodzaju zawiasów i może w ynosić nawet 180°. Rygle blokujące zamontowane na dole skrzydeł zabezpieczają przed przypadkowym otworzeniem się zamkniętej bramy oraz przed niespodziewanym zamknięciem wrót i uszkodzeniem samochodu. Z kolei ogranicznik umieszczony w podłożu od strony ulicy uniemożliwia otwarcie się bramy na zewnątrz.

Bramy rozwieralne mają zazwyczaj dwa skrzydła, rzadziej jedno. Maksymalna szerokość pojedynczego skrzydła to 3 m. Jednak tak duże wrota muszą mieć wyjątkowo sztywną konstrukcję, aby się nie wyginały i nie opuszczały w trakcie eksploatacji. W szczególnych warunkach, gdy przy wjeździe zostaje niewiele przestrzeni na furtkę, możemy zrobić bramę o nierównym podziale skrzydeł, na przykład 1/4 i 3/4, z których jedno zastąpi nam furtkę. W ten sposób zaoszczędzimy sporo miejsca.

Furtka

Powinna mieć przynajmniej 0,9 m szerokości. Kupuje się ją zazwyczaj w komplecie z bramą, bo obie umieszczane są dość blisko siebie i muszą dobrze wyglądać razem. Montowana jest na zawiasach zakotwionych w murze lub przyspawanych do słupków stalowych. Metalowa listwa przytwierdzona do drugiego słupka zapobiega otwarciu furtki na zewnątrz.

Automatyka bramy wjazdowej

Zarówno bramy wjazdowe przesuwne, jak i rozwieralne mogą otwierać się samoczynnie. Ich pracą steruje się za pomocą pilota oraz włączników montowanych w domu oraz ewentualnie przy bramie. Jeden pilot może uruchamiać nie tylko bramę wjazdową, ale także bramę garażową, a nawet oświetlenie. Automatyczne napędy do bram składają się z silnika poruszającego skrzydłem i urządzenia sterującego. Napęd trzeba dobrać do konkretnej bramy. Ważny jest sposób jej otwierania, wielkość, ciężar, a w bramach rozwieralnych również rodzaj wypełnienia skrzydła. Można je kupić jako osobne urządzenie, choć lepiej zamówić je od razu z bramą. Mamy wtedy pewność, że napęd został właściwie dobrany i nie będzie niespodzianek przy jego montażu.

W bramach wjazdowych przesuwnych jest potrzebny jeden silnik do poruszania listwą zębatą przymocowaną do dolnej krawędzi skrzydła. Natomiast w bramach rozwieralnych konieczne są dwa siłowniki mocowane po jednym do każdego ze skrzydeł. Siłownik jest wyposażony w mechanizm pozwalający otworzyć bramę w razie awarii dopływu prądu. Nowoczesne napędy mogą być zasilane akumulatorem ładowanym z sieci lub z baterii słonecznej. Bramy otwierane automatycznie wymagają zamontowania urządzeń zapewniających bezpieczeństwo ich użytkowania. Niezbędne są fotokomórki, dzięki którym skrzydła bramy cofną się, gdy na ich drodze pojawi się jakaś przeszkoda. Lampa ostrzegawcza zamontowana w widocznym miejscu poinformuje o tym, że brama się otwiera lub zamyka.

Brama i furtka osobno
Autor: Andrzej T. Papliński Bardzo często garaż i wejście do domu są oddalone od siebie. Wtedy furtkę i wjazd umieszcza się oddzielnie, tak aby do pokonania był jak najmniejszy dystans.

Brama z furtką: domofon

Jeśli furtka jest dobrze widoczna z domu zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, wystarczy zwykły dzwonek i sterowanie jej otwieraniem z domu. Jeżeli jest inaczej – warto zainstalować domofon lub wideodomofon, dzięki którym porozumiemy się z osobą stojącą przy furtce i otworzymy jej drzwi. Nowoczesne wideodomofony pozwalają nie tylko zobaczyć osobę stojącą przy furtce, ale także obserwować otoczenie i nagrywać obrazy. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy podczas naszej nieobecności nikt nie próbował się dostać na posesję. Domofon składa się z dwóch modułów. Unifonu, czyli słuchawki umieszczonej w domu, i bramofonu zamontowanego na słupku lub wmurowanego w ogrodzenie. Można zainstalować kilka unifonów w różnych pomieszczeniach domu. Najlepiej umieszczać je w pobliżu okien, by bez trudu sprawdzić, kto stoi przy furtce.

Bramofony są najczęściej wykonane z blachy i z czasem korodują. Dlatego warto zdecydować się na kupno nierdzewnego lub umieścić go pod daszkiem. Panele bramofonu mogą być zintegrowane ze skrzynką na listy, oświetleniem itp. Bramofon i unifon są połączone kablem. Można je dostać również w wersji bezprzewodowej umożliwiającej komunikację drogą radiową. To rozwiązanie droższe, ale niezastąpione w sytuacjach, gdy montujemy domofon w już wybudowanym domu.

Otwieranie furtki: zamek elektromagnetyczny (elektrozaczep)

Pozwala na sterowanie otwieraniem furtki z domu bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Jest niezbędnym elementem wyposażenia domofonów, jednak można go również zamontować jako urządzenie samodzielne.

Pozostałe podkategorie