Spis treści
- Przyczyny pojawiania się dzików na posesjach
- Jak odstraszyć dziki wchodzące na posesję?
- Dziki w mieście. Jak odstraszyć dziki wchodzące na posesję? Zdjęcia
Dziki, choć dzikie i z nazwy, i z natury, bardzo łatwo adaptują się do wszelkich zmian, co czyni je trudnymi do odstraszenia.
Ich obecność niesie za sobą realne zagrożenia: niszczenie trawników i upraw, a nawet ataki na ludzi i zwierzęta domowe, szczególnie jeśli dziki czują się zagrożone. Dlatego znalezienie skutecznych i zarazem humanitarnych metod odstraszania jest dziś koniecznością.
Przyczyny pojawiania się dzików na posesjach
Dlaczego dziki w ogóle wchodzą na posesje? Najczęstsze powody to:
- poszukiwanie pożywienia – dzik wie, że tam, gdzie jest człowiek, jest i jedzenie. W naszych ogródkach szukają owoców, warzyw, ale nawet i kompostu, w którym mogły znaleźć się chociażby obierki
- brak naturalnych przeszkód – ogrodzenia są zbyt niskie lub łatwe do sforsowania
- utrata siedlisk naturalnych – wycinanie lasów i urbanizacja sprawiają, że dziki szukają nowych miejsc do żerowania
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kuna domowa na strychu i w ogrodzie. Jak odstraszyć kunę? Sprawdzone sposoby
Jak odstraszyć dziki wchodzące na posesję?
Co zrobić, żeby dziki nie wchodziły na działkę? Efektywne odstraszanie dzików wymaga stosowania kilku metod jednocześnie.
1. Zamontuj odpowiednie ogrodzenie. To pierwsza linia obrony!
Najskuteczniejszym sposobem jest fizyczna bariera, której dziki nie sforsują. Odpowiednio zaprojektowane ogrodzenie może skutecznie powstrzymać je przed wejściem na posesję.
Istotne są:
- wysokość ogrodzenia: zaleca się minimum 120 cm, ponieważ dziki potrafią przeskakiwać niskie bariery. Trudno w to uwierzyć, a jednak!
- wzmocnienie dolnej części ogrodzenia: dziki potrafią kopać, dlatego ogrodzenie powinno być osadzone na sięgającym przynajmniej 30 cm w głąb ziemi fundamencie
- materiał: ogrodzenie powinno być wykonane z solidnego materiału, którego nie da się sforsować
- brama: powinna być zamontowana nisko nad ziemią, tak aby dzik nie był w stanie przejść pod spodem. Ważne jest także to, z czego zrobiony jest podjazd – jeśli jeszcze nie wyłożono go kostką brukową, dziki mogą zrobić podkop
2. Usuń z posesji źródła pożywienia i śmieci
Jak odstraszyć dziki wchodzące na posesję? Dziki są bardzo wyczulone na zapachy. Niezamknięte śmietniki, resztki jedzenia, owoce spadające z drzew przyciągają je do twojego ogródka. Co możesz zrobić?
- kup zamykane pojemniki na odpady z ciężkimi pokrywami, których dziki nie będą w stanie otworzyć
- regularne sprzątaj – zbieraj spadające owoce
- nie dokarmiaj dzików poza swoim ogrodem, bo przyzwyczają się, że w twojej okolicy jest jedzenie i będą go tak długo szukać, aż znajdą!
3. Sięgnij po naturalne środki odstraszające
Jak odstraszyć dziki z posesji? Na rynku dostępne są różne preparaty zapachowe. Do najczęściej stosowanych należą:
- preparaty na bazie amoniaku, 3–metylowego kwasu masłowego, kamfory, olejków terpentynowych lub moczu drapieżników. Stosuje się je w postaci oprysków.
- rośliny odstraszające: czosnek, hyzop, koper włoski, bukszpan, wrotycz, szałwia, oregano, lawenda, tymianek, perovskia, mięta
- świeże odchody psa: ich woń działa odstraszająco na dziki, choć ta metoda wymaga ostrożności i świadomego zastosowania
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak przegonić kreta z ogrodu? Co odstraszy kreta? Sprawdzone sposoby na kreta
4. Postaw na odstraszacze mechaniczne i dźwiękowe
Czego najbardziej boją się dziki? Te żyjące w miastach nie są szczególnie płochliwe, skutecznie zniechęcić mogą je jednak hałas, światło i ruch, np.
- ultradźwiękowe odstraszacze: emitują dźwięki niesłyszalne dla ludzi, ale nieprzyjemne dla dzików
- ruchome światła i reflektory: migające lub ruchome światło może przestraszyć i zdezorientować dziki
- alarmy dźwiękowe: czujniki ruchu aktywujące głośne sygnały

i
5. Polegaj na psie, ale z rozwagą!
Psy potrafią skutecznie odstraszać dziki poprzez samą swoją obecność i szczekanie. Warto jednak pamiętać, że nie każdy pies nadaje się do takiej roli, a konfrontacje między dzikiem a psem mogą skończyć się tragicznie.
Najlepszym połączeniem będzie ogrodzenie i pies – fizyczna bariera zapewni twojemu pupilowi bezpieczeństwo, a jego szczekanie skutecznie odstraszy dziki, które miałby zakusy poszukiwania jedzenia w twoim ogródku.
6. Poszukaj profesjonalnego wsparcia
W sytuacjach uporczywych lub niebezpiecznych należy sprawdzić, jak w twoim mieście rozwiązywany jest problem dzików. W przypadku Krakowa należy kontaktować się ze Strażą Miejską (tel. 986), Centrum Zarządzania Kryzysowego czy Wydziałem Kształtowania Środowiska UMK. W Warszawie natomiast jest z pracownikiem ds. łowiectwa Lasów Miejskich oraz również Strażą Miejską (tel. 986).
Dziki w mieście. Jak odstraszyć dziki wchodzące na posesję? Zdjęcia
