Zarośnięta kostka brukowa - co zrobić żeby kostka nie zarastała? Jak usunąć porosty z kostki brukowej?

2024-09-24 8:41

Zarośnięta kostka brukowa wygląda mało estetycznie. Porosty pojawiają się najczęściej w szparach, ale z czasem zarastają także kostkę. Jeśli odpowiednio szybko nie usuniemy porostów, to potem walka z nimi może być trudna. Podpowiadamy, jak utrzymać kostkę brukową bez zarastania, a także jak się pozbyć porostu z bruku.

Zarośnięta kostka brukowa
Autor: Andrzej T. Papliński

Spis treści

  1. Dlaczego usuwać porosty z bruku?
  2. Co zrobić, by kostka nie zarastała?
  3. Jak usunąć porosty z kostki brukowej?
#Muratorogroduje: Ogrodzenie, czyli piękna granica Twojego ogrodu!
Materiał sponsorowany

Dlaczego usuwać porosty z bruku?

Kostka brukowa to często wybierany rodzaj nawierzchni na podwórzach czy podjazdach do garaży. Jest trwała, dodatkowo oferowana w wielu formach czy kolorach, co też pozwala na ciekawe, atrakcyjne wizualnie wykończenie powierzchni wokół domu. Niestety, wraz z upływem czasu fugi między kamieniami wypełniają się ziemią, piaskiem i zaczynają się w nich pojawiać mech i porosty. Ale i sama powierzchnia bruku może zacząć zarastać, a właściwie zaczyna na niej pojawiać się zielonkawy, śliski nalot. Dzieje się to szczególnie wtedy, jeśli wokół kostki brukowej panują sprzyjające warunki, a wiec miejsce jest wilgotne i zacienione. Porosty to rodzaj grzybów, które nie tylko mogą uszkodzić kostkę brukową, ale będą się przenosić na dalsze powierzchnie, w tym na fasadę budynku. Mogą wówczas być szkodliwe także dla zdrowia człowieka.

Co zrobić, by kostka nie zarastała?

Sposoby na to, by kostka nie zarastała polegają przede wszystkim na zakryciu fug, w których pojawiają się porosty i mchy. Ale też możemy odpowiednio przygotować samą powierzchnię kostki brukowej. Te metody to:

  • zasypanie fug mączką granitową lub piaskiem kwarcowym. Wówczas szpary nie będą zarastać, jednak jest to rozwiązanie dobre zwykle na jeden sezon. W ciągu roku znów brud i piasek zaczną się zbierać w szczelinach i ponownie powstanie korzystny grunt do rozwoju mchu i porostów. Ta metoda ma też tę wadę, że przy zasypywaniu fug wpływamy na ogólny widok kostki, który nie wszystkim może odpowiadać.
  • fugowanie – ten zabieg wykonujemy fugą specjalnie przeznaczoną do kostki brukowej. Co ważne, fugowanie możemy zrobić na położonej już nawierzchni. W ten sposób zakryte szpary między kostkami będą na długo zabezpieczone przed zarastaniem. Wadą jednak tego rozwiązania jest wysoki koszt fugowania.
  • betonowanie – to kolejny sposób na zakrycie fug między kostkami. Ta metoda jest szczególnie zalecana do kostek wykonanych z kamieni. Dzięki zabetonowaniu szpar między kostkami, mchy nie powinny się pojawiać przez wiele lat, jest to więc dość trwałe rozwiązanie.
  • impregnowanie – to sposób na zabezpieczenie powierzchni kostki brukowej. Metoda polega na tym, że zewnętrzną część bruku pokrywa się specjalnym impregnatem, zwykle aplikowane są dwie warstwy, dzięki któremu kostka nie będzie pochłaniała wody. Impregnowanie jest szczególnie zalecane do tych powierzchni, które zarastają porostami. Zabieg ten sprawi, że kostka będzie zabezpieczona na kilka lat, wadą jednak tego zabiegu są wysokie koszty.

Jak usunąć porosty z kostki brukowej?

Zarośnięty porostami bruk należy usunąć choćby dlatego, by nie zniszczył powierzchni kostki i się nie rozprzestrzeniał na inne powierzchnie. Porosty to rodzaj organizmów składających się z grzybów, na kostce brukowej objawiają się jako zielonkawy nalot. Dlatego stosowanie tu takich metod, jak przy usuwaniu roślin między kostkami nie da oczekiwanych efektów. Walka z porostami jest bardzo podobna do tej, jaką się toczy z grzybem na ścianie w domu. Nie wystarczy usunąć brud, trzeba też pozbyć się grzybni. Jakie są zatem metody na usunięcie porostów?

  • mycie pod ciśnieniem – w ten sposób usuniemy nalot powstały na kostce brukowej. Wodą pod ciśnieniem dobrze oczyścimy bruk, jednak wadą tej metody jest fakt, że jest to działanie doraźne, możemy nie pozbyć się grzybni na stałe i porosty dość szybko pojawią się ponownie. Z drugiej strony, dzięki myciu ograniczamy rozwój porostów.
  • chemiczne usuwanie porostów – to właściwie jedyny skuteczny sposób na pozbycie się grzybów. Na rynku są oferowane specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia kostki brukowej z porostów. Po użyciu takich specyfików powierzchnia będzie zabezpieczona co najmniej na cały sezon. To środki chemiczne, które są odpowiednio przygotowane do niszczenia grzybni. Dlatego po zastosowaniu takich preparatów, porosty nie powinny się dość szybko pojawić. Jeśli zaś znów bruk zacznie zarastać porostami, będzie to prawdopodobnie spowodowane przez nowe zarodniki przyniesione przez wiatr.
Listen to "Tynk - gipsowy czy cementowy? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Pozostałe podkategorie