Trudny detal w dachu - uszczelnienie komina. Jak je wykonać?

2012-06-04 11:48

Obróbka komina, mimo że jest jedną z najważniejszych prac dekarskich, sprawia wykonawcom wiele kłopotów. Nieprawidłowe uszczelnienie komina skutkuje przeciekami, zawilgoceniem konstrukcji i ocieplenia. Aby tego uniknąć, warto przejście komina przez dach odpowiednio zabezpieczyć. Oto 7 kroków do skutecznego uszczelnienia komina.

Uszczelnienie komina
Autor: Andrzej Szandomirski Niewłaściwa obróbka komina, źle wykoanene uszczelnienie czy zastosowanie materiału wątpliwej jakości mogą być np. powodem zawilgocenia termoizolacji czy konstrukcji dachowej

Uszczelnienie komina taśmą dekarską

Specjalną taśmę dekarską układa się najpierw od dołu, potem po bokach, a na koniec z tyłu komina. Bardzo ważne jest dopasowanie długości taśmy wystającej poza komin. Zwykle wystarcza fragment dłuższy od szerokości komina o mniej więcej 20-30 cm (tak aby po obu jego stronach taśma wystawała po 10-15 cm). O tym jednak decyduje materiał pokryciowy dachu – to, jak się w danym miejscu układa, a nie sztywne zalecenia. Taśma musi się kończyć „za falą” (czyli zawsze „w dół”, a nigdy „pod górę”). To założenie wyznacza też w pewnym stopniu miejsce przegięcia taśmy na boku komina i to, ile jej leży na dachówce, a ile przylega do komina. Dobrze by też było, aby jej krawędzie na kominie ze wszystkich jego stron były na tej samej wysokości względem płaszczyzny dachu.

Nasi Partnerzy polecają