5 zasad: jak rozpocząć budowę domu – skuteczna hydroizolacja fundamentów

2025-05-19 7:08 Materiał sponsorowany

Rozpoczynasz budowę domu i chcesz uniknąć kosztownych błędów? Jedną z najważniejszych kwestii jest właściwa hydroizolacja fundamentów. To jeden z tych etapów, przy których kompromisy mogą oznaczać długofalowe problemy. Poznaj pięć kluczowych zasad, które pomogą Ci dobrze zabezpieczyć fundamenty budynku przed wodą i wilgocią. Dowiesz się, jak dopasować odpowiednie rozwiązanie do warunków, jakich materiałów użyć i dlaczego szczelność izolacji jest konieczna.

Nexler

i

Autor: Nexler, Materiały prasowe

Dlaczego hydroizolacja fundamentów jest kluczowa?

Przedostająca się do fundamentów wilgoć, może prowadzić do powstawania pęknięć, zawilgoceń, rozwoju grzybów i pleśni, a nawet do uszkodzeń konstrukcji budynku. Skuteczna hydroizolacja fundamentów to inwestycja, która minimalizuje ryzyko tych problemów i gwarantuje trwałość przez lata.

1. Zacznij od badań gruntu

Każda działka ma indywidualne warunki wodno-gruntowe. Zanim wybierzesz materiały do izolacji, zleć badania geotechniczne. Dzięki nim dowiesz się:

  • jaki poziom wód gruntowych występuje na Twojej działce,
  • czy grunt jest przepuszczalny (np. piasek, żwir), czy raczej zatrzymuje wodę (gliny, iły),
  • czy teren narażony na okresowe podtopienia.

Te informacje pomogą dobrać skuteczny rodzaj izolacji:

  • hydroizolacja lekka (przeciwwilgociowa) stosowana tam, gdzie poziom wód gruntowych jest niski, a grunt dobrze przepuszcza wodę. Chroni przed kapilarnym podciąganiem wilgoci i sprawdza się jedynie w przypadku domów niepodpiwniczonych w miejscach, gdzie woda szybko wsiąka w podłoże i nie zalega przy fundamentach.
  • hydroizolacja średnia (przeciwwodna, woda niewywierająca ciśnienia) zalecana zwłaszcza na gruntach nieprzepuszczalnych oraz w przypadku okresowego pojawiania się wilgoci, np. po intensywnych opadach.
  • hydroizolacja ciężka (przeciwwodna, woda wywierająca ciśnienie), to wybór konieczny w miejscach, gdzie fundamenty są narażone na działanie wody pod ciśnieniem, gdy woda gruntowa pojawia się (stale albo okresowo) blisko lub powyżej fundamentu budynku.
Nexler
Autor: Nexler, Materiały prasowe

2. Papa czy folia PE?

Hydroizolacja pozioma fundamentów to podstawa – dosłownie. To zabezpieczenie murów przed podciąganiem kapilarnym wilgoci z gruntu. Na rynku dostępne są dwa najczęściej stosowane rozwiązania:

  • folia PE – wybierana głównie ze względu na niską cenę.
  • papa bitumiczna – zdecydowanie lepsza pod względem jakości i trwałości.

Dlaczego warto postawić na papę bitumiczną?

  • Umożliwia szczelne połączenie z izolacją pionową – warunek konieczny i nieosiągalny przy użyciu folii PE,
  • Jest trwalsza i odporna na uszkodzenia mechaniczne,
  • Nie przesuwa się i nie podwija przy podmuchach wiatru.

Szczególnie polecana jest tak zwana papa fundamentowa, NEXLER Fundament, która dostępna jest w trzech szerokościach – 25, 33 i 50 cm, co umożliwia jej dopasowanie do każdego typu fundamentu, bez konieczności dodatkowego przycinania. To znacznie upraszcza i przyspiesza prace.

Nexler
Autor: Nexler, Materiały prasowe

3. Dopasuj hydroizolację do realnych zagrożeń, a nie tylko do ceny

W izolacji pionowej kluczowe jest dopasowanie rozwiązania do realnych zagrożeń. Masy bitumiczne typu dysperbit są relatywnie tanie, ale sprawdzą się wyłącznie przy idealnych warunkach: suchym gruncie, niskim poziomie wód gruntowych, niepodpiwniczonym budynku.

W każdym innym przypadku warto zastosować masy grubowarstwowe typu KMB, takie jak NEXLER BITFLEX. Dlaczego?

  • tworzą elastyczną, grubą warstwę odporną na wodę, nawet tą pod ciśnieniem,
  • mostkują rysy i mają świetną przyczepność do betonu,
  • można je nakładać pacą lub natryskowo – szybko i wygodnie,
  • nie zawierają rozpuszczalników, więc można je łączyć ze styropianem,
  • chronią przed promieniotwórczym radonem.

Pamiętaj, że warunki wodno-gruntowe mogą się zmieniać np. pod wpływem gwałtownych zjawisk atmosferycznych czy też działań urbanistycznych takich jak wycinki lasów, budowy dróg, domów czy parkingów. Dlatego warto stawiać na rozwiązania, które zapewnią skuteczną ochronę, nawet jeśli zajdą zmiany hydrogeologiczne.

4. Zadbaj o ciągłość hydroizolacji fundamentów

Hydroizolacja działa tylko wtedy, gdy jest w pełni szczelna – tworzy swoistą „wannę”, która całkowicie odcina fundamenty od wody i wilgoci. Warto pamiętać o kilku zasadach:

  • połączenie izolacji poziomej i pionowej musi być trwałe i szczelne, a to zapewnia łączenie materiałów kompatybilnych ze sobą, jak papa i masa KMB. W żadnym wypadku takiej szczelności nie uzyska się łącząc ze sobą różne materiały, jak np. masy KMB z folią PE,
  • należy stosować odpowiednie zakłady i grubości materiałów zgodnie z zaleceniami producenta.
  • narożniki oraz przejścia instalacyjne wymagają szczególnej uwagi i starannego uszczelnienia.
  • izolacja pionowa wymaga zabezpieczenia przed uszkodzeniem mechanicznym, np. poprzez zastosowanie płyty termoizolacyjnej lub folii kubełkowej.
Nexler
Autor: Nexler, Materiały prasowe

5. Nie oszczędzaj na bezpieczeństwie

Hydroizolacja to zaledwie ok. 3% kosztów budowy stanu surowego, ale jej błędne wykonanie może doprowadzić do problemów, których naprawa pochłonie nawet 20% wartości inwestycji. Z pozoru tańsze materiały nie zapewniają odpowiedniej trwałości oraz mogą wymagać większej liczby warstw, czy też specjalnych warunków aplikacji. Brak odpowiedniej hydroizolacji to prosta droga do odspojeń tynku, odklejających się płytek czy zawilgocenia pomieszczeń - a w efekcie konieczności kosztownego remontu.

Wybór odpowiedniej hydroizolacji i prawidłowe jej wykonanie to inwestycja w komfort, trwałość i bezpieczeństwo domu. Fundamenty bez odpowiedniego zabezpieczenia mogą ulec zniszczeniu, prowadząc do kosztownych napraw. Warto zainwestować w systemowe rozwiązania, które zapewnią niezawodną ochronę na lata.