Spis treści
- Fundamenty tradycyjne – sprawdzona metoda
- Płyta fundamentowa - nowoczesne i szybkie rozwiązanie
- Kiedy tradycyjny fundament, a kiedy płyta?
Dominują dwa rozwiązania: tradycyjne fundamenty oraz płyta fundamentowa. Oba mają swoje zalety i wady, a ich przydatność zależy od specyfiki działki, warunków gruntowych, projektu domu oraz budżetu inwestora. Jeśli nie jest się pewnym co wybrać warto porozmawiać ze specjalistami – architektem, geotechnikiem czy kierownikiem budowy. Można wykonać badania hydrologiczne i geodezyjne terenu.

i
Fundamenty tradycyjne – sprawdzona metoda
To sprawdzona metoda powszechnie stosowana od lat z podziałem na ławy i ściany fundamentowe. Składają się z ław fundamentowych – betonowych lub żelbetowych belek, rozmieszczonych pod ścianami nośnymi budynku oraz ścian fundamentowych, które wynoszą konstrukcję ponad poziom gruntu.
Zalety fundamentów tradycyjnych:
- dobra adaptacja do zróżnicowanych warunków gruntowych: Ławy można dostosować do obciążenia poszczególnych ścian,
- niższy koszt początkowy - w prostych projektach i dobrych warunkach gruntowych budowa fundamentów tradycyjnych jest tańsza niż płyty,
- dobry wybór na działki ze spadkiem: Przy działkach na stoku ławy fundamentowe pozwalają na lepszą zabudowę nieruchomości. Często w takiej sytuacji konieczne jest wykonanie wyższych ścian fundamentowych, co wyrównuje ewentualne różnice poziomów na działce i zapewnia stabilne podłoże dla przyszłego budynku.
Wady fundamentów tradycyjnych:
- czasochłonność wykonania - prace ziemne, deskowanie, zbrojenie, betonowanie i izolacja generują sporą ilość robocizny,
- podatność na pęknięcia i nierównomierne osiadanie w przypadku słabych gruntów,
- konieczność wykonania oddzielnej podłogi na gruncie - po wykonaniu fundamentów tradycyjnych trzeba dodatkowo wykonać podkład pod podłogę, a tym samym warstwy izolacyjne (hydroizolacja, termoizolacja).

i
Płyta fundamentowa - nowoczesne i szybkie rozwiązanie
Płyta fundamentowa stanowi jednolitą, żelbetową konstrukcję, która równomiernie przenosi obciążenia budynku bezpośrednio na grunt. Może być stosowana praktycznie pod każdą konstrukcją budynku.
Płyta fundamentowa, w przeciwieństwie do ław fundamentowych, nie musi się znajdować poniżej poziomu przemarzania gruntu, czyli głębiej niż 0,8-1,4 m pod powierzchnią terenu. Buduje się ją po wybraniu żyznej warstwy gleby i wymianie części znajdującej się pod spodem ziemi na podsypkę stabilizującą ze żwiru i piasku.
Zalety płyty fundamentowej:
- wyjątkowa stabilność i ochrona przed nierównomiernym osiadaniem: Rozkłada równomiernie ciężar budynku na całą powierzchnię podłoża. Dodatkowo płyta fundamentowa skutecznie przeciwdziała skutkom przemarzania gruntu, chroniąc dom przed potencjalnymi uszkodzeniami konstrukcyjnymi,
- szybkość wykonania - mniejsza ilość robót, krótszy czas oczekiwania na oddanie obiektu do użytku,
- oszczędność kosztów - brak konieczności wykonywania wylewki, gdyż budujemy na płycie, która pełni rolę także podłogi na gruncie z zamontowanymi już pod spodem warstwami izolacji termicznej i przeciwillgociowej,
- energooszczędność – to rozwiązanie powszechnie stosowanie w przypadku budowy domów o niskim współczynniku zapotrzebowania na ciepło, możliwość szybkiego montażu ogrzewania podłogowego.
Wady płyty fundamentowej:
- wyższy koszt początkowy wynikający z przygotowania podłoża, ale inwestycja potrafi zwrócić się na dalszych etapach budowy i wyborach technologii, np. ogrzewania,
- konieczność dokładnych obliczeń i precyzji wykonania, gdyż błędy na etapie budowy są później trudne do naprawy,
- wymaga dobrej jakości, droższych materiałów izolacyjnych, np. styropianu EPS 100 lub XPS. Stosowanie gorszej jakości materiału izolacyjnego w płycie fundamentowej jest bardzo częstym błędem.
Kiedy tradycyjny fundament, a kiedy płyta?
Tradycyjny fundament sprawdzi się w przypadku domów bez podpiwniczenia na stabilnym gruncie z niskim poziomem wód gruntowych. Jeśli budżet jest ograniczony, a w okolicy działki znajduje się stabilny grunt i dostępny jest doświadczony wykonawca.
Płyta fundamentowa to rozwiązanie w przypadku słabych gruntów, wysokiego poziomu wód gruntowych lub skomplikowanych projektów. Jest dobrym wyborem, kiedy chcemy jak najszybciej wybudować dom i kiedy zależy nam na wysokiej energooszczędność i pełnej izolacji budynku od gruntu, niezależnie od warunków. Przy zastosowaniu płyty fundamentowej warto rozważyć zastosowanie pompy ciepła i ogrzewania podłogowego, które optymalnie z nią współpracują.
Wybór rozwiązania zależy więc od potrzeb, warunków zastanych na działce i finansów. Stabilny grunt to szansa na wybór fundamentu tradycyjnego cechującego się mniejszą pracochłonnością. Płyta fundamentowa oszczędza czas i w dłuższej perspektywie amortyzuje nakłady związane z wyższymi kosztami wejściowymi.
Przy budowie na skarpie o wiele prościej i taniej jest wykonać fundament tradycyjny. Wówczas wykonuje się tzw. fundamenty z ław schodkowych. Można oczywiście skonstruować go z kilku płyt umieszczonych na różnych poziomach, ale to wysokie koszty - płyty trzeba odpowiednio połączyć, aby zagwarantować budynkowi równomierne osiadanie.
