Fundament tradycyjny czy płyta fundamentowa? Co jest tańsze? Kiedy fundament a kiedy płyta?
Najczęściej decydujemy się na fundament tradycyjne czyli ławy i ściany. Niektórzy jednak posadawiają dom na betonowej płycie fundamentowej. Kiedy takie rozwiązanie jest korzystniejsze? Kiedy lepszy będzie tradycyjny fundament a kiedy płyta fundamentowa? Porównujemy.
Autor: Kalbar
Spis treści
- Fundament tradycyjny a płyta fundamentowa - porównujemy
- Przy budowie na skarpie prostsze i tańsze jest wykonanie fundamentów tradycyjnych
- Budujesz sam? Wybierz tradycyjny fundament
- Wybierz fundamenty tradycyjne, jeśli chcesz mieć dostęp do izolacji
- Płyta fundamentowa sprawdzi się przy wysokim poziomie wód gruntowych
- Płyta rozkłada ciężar budynku na całą powierzchnię zabudowy
- Zwykłe fundamenty robi się 4 tygodnie. Na płytę wystarczy tydzień
Fundament tradycyjny a płyta fundamentowa - porównujemy
Fundament tradycyjny | Płyta fundamentowa |
|
|
Przy budowie na skarpie prostsze i tańsze jest wykonanie fundamentów tradycyjnych
Płyta fundamentowa to rozwiązanie ekonomiczne, o ile jest łatwa do wykonania. Fundament domu na skarpie siłą rzeczy prosty nie będzie. Można by go było skonstruować z kilku płyt umieszczonych na różnych poziomach, ale koszt okazałby się bardzo wysoki. Płyty należałoby odpowiednio połączyć, aby zagwarantować budynkowi równomierne osiadanie. Zdecydowanie taniej i prościej jest w tej sytuacji zrobić fundamenty z ławami schodkowymi.
Budujesz sam? Wybierz tradycyjny fundament
Ławy fundamentowe i wzniesione na nich murowane ściany fundamentowe można wykonać samodzielnie i wielu inwestorów podejmuje takie wyzwanie. Potrzebny do tego beton da się „ukręcić” w betoniarce i nie trzeba sprowadzać go z wytwórni. Tradycyjne sposoby posadawiania są też doskonale znane wszystkim ekipom budowlanym. Ławami i ścianami zajmie się ta sama ekipa murarska, która wykona większość prac budowlanych w naszym domu. Do płyty fundamentowej potrzeba natomiast fachowców, którzy specjalizują się w takiej konstrukcji. Konieczny jest także beton lepszej jakości – klasy minimum C16/20.
Wybierz fundamenty tradycyjne, jeśli chcesz mieć dostęp do izolacji
Większa część izolacji przeciwwilgociowej i izolacji termicznej płyty fundamentowej znajduje się pod nią. Nic złego nie powinno się im stać, ale w razie jakiejkolwiek usterki dostęp pod płytę jest niemożliwy. Gdy mamy ściany fundamentowe zaizolowane pionowo od zewnątrz i zasypane ziemią, teoretycznie powinniśmy być spokojni. Wciąż jednak słyszymy o budynkach, których ściany podciągają wilgoć, bo hydroizolacja pionowa lub pozioma uległa uszkodzeniu. W ich przypadku istnieje jednak możliwość naprawy. Trzeba tylko odkopać ścianę fundamentową, by zyskać dostęp do uszkodzonych warstw.
Płyta fundamentowa sprawdzi się przy wysokim poziomie wód gruntowych
Płyta fundamentowa, w przeciwieństwie do ław fundamentowych, nie musi się znajdować poniżej poziomu przemarzania gruntu, czyli głębiej niż 0,8-1,4 m pod powierzchnią terenu. Buduje się ją po wybraniu żyznej warstwy gleby i wymianie części znajdującej się pod spodem ziemi na podsypkę stabilizującą ze żwiru i piasku. Woda gruntowa często podchodzi ku powierzchni gruntu, ale rzadko na tyle wysoko, aby móc zagrozić płycie. Płyta jest zatem najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem posadowienia budynku na terenie o trudnych warunkach wodnych.
Płyta rozkłada ciężar budynku na całą powierzchnię zabudowy
Wybierz płytę fundamentową, jeśli boisz się osiadania domu. Ekipy często popełniają błędy podczas przygotowywania podbudowy pod podłogi na gruncie i te z czasem zaczynają osiadać. Już niejeden inwestor zauważył, że listwy przyścienne zamocowane do murów po pewnym czasie znajdują się kilka centymetrów nad podłogą. Często też nierównomierne osiadanie budynku powoduje pękanie ścian. To bardzo jaskrawe przykłady tego, czym może skutkować osiadanie.
W przypadku płyt fundamentowych dom ma konstrukcję przypominającą pełną skrzynkę i tego typu sytuacje nie mają prawa wystąpić. Płyta rozkłada ciężar budynku na całą powierzchnię zabudowy, dzięki czemu na każdy centymetr obciążonego gruntu przypada znacznie mniejszy nacisk. Dlatego właśnie jest to korzystna metoda w przypadku gruntów o słabej nośności.
Zwykłe fundamenty robi się 4 tygodnie. Na płytę wystarczy tydzień
Tradycyjne fundamenty wykonuje się trzy-cztery tygodnie. Ławy fundamentowe wymagają bowiem budowy deskowania. Wygląda ono jak koryto bez dna – ma dwie ścianki z drewna. Budowa takiej konstrukcji zajmuje sporo czasu. Na płytę wystarczy tydzień. Wykonując ją, deskowanie zastępujemy szalunkiem z płyt termoizolacyjnych, które najpierw utworzą formę dla betonu, a później będą stanowić ocieplenie krawędzi płyty.
Jeśli budujemy fundamenty tradycyjne, mamy po drodze przerwę technologiczną trwającą dwa-trzy tygodnie. Tyle się czeka, aż beton zwiąże i na ławach będzie można murować ściany. W przypadku fundamentów tradycyjnych konieczna jest jeszcze budowa podłogi na gruncie – między ścianami fundamentowymi. Płyta stanowi zaś gotowe podłoże, na którym wystarczy zrobić cienką wylewkę samopoziomującą i można już układać posadzkę.