Klasyka lub nowoczesność na dachu – stwórz piękny dach z dachówkami Braas!

2024-09-20 9:40 Materiał sponsorowany

Styl domu to jedna z najważniejszych kwestii, na którą zwracamy uwagę podczas jego projektowania. Dopasowując go idealnie do naszych potrzeb i estetycznego gustu możemy stworzyć dom naszych marzeń. Finalnie składać się na niego będzie jego bryła, elementy dekoracyjne, a także dach, który jest zwieńczeniem całego budynku. To właśnie on wpływa na wygląd, kształt i charakter domu. Jego styl w dużej mierze zależeć będzie od rodzaju, koloru, kształtu i powierzchni dachówek, na jakie się zdecydujemy. To one mogą decydować zarówno o klasycznym, eleganckim wyglądzie budynku, jak i o nadaniu mu nowoczesnego, oryginalnego klimatu.

Dachówki BMI Braas
Autor: Braas Dachówka ceramiczna Braas Topas 11V, kolor antracytowy

Dachówki ceramiczne i betonowe Braas ze względu na swoją różnorodność kolorystyczną i formatową są idealnym wyborem, jeśli zależy nam na stworzeniu pięknych i funkcjonalnych dachów, utrzymanych w ulubionym stylu architektonicznym. Które modele pasują do budynków klasycznych, a które do nowoczesnych? Jakie dachówki wybrać do osiągnięcia efektu i stylu, na którym nam zależy? Poznaj je i wybierz te, które najlepiej podkreślą estetykę danego domu.

Ponadczasowe, ale z charakterem

Budynki powstają na dziesiątki, a nawet setki lat. Ich wygląd zewnętrzny, choć często zgodny z aktualnymi trendami, zachowuje pewien ponadczasowy charakter. By domy i ich dachy dobrze wyglądały mimo upływającego czasu, warto postawić na produkty, które charakteryzują się wysoką jakością. Takie właśnie są dachówki ceramiczne i betonowe renomowanych producentów, takich jak Braas.

Dachówki BMI Braas
Autor: Braas Dachówka ceramiczna Braas Turmalin, kolor szary

Odporne i trwałe

Dachówki ceramiczne produkuje się z najwyższej jakości gliny w sprawdzonej technologii. Charakteryzują się dużą wytrzymałością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, dzięki czemu na długie lata zachowują swój wygląd – bez odkształceń, wyblaknięć i zarysowań. Bardzo dobrze wyciszają wnętrze i zapewniają perfekcyjną szczelność. Są one świetnym wyborem do pokrycia dachów w różnych stylach – tych standardowych, dwuspadowych, ale również konstrukcji o bardziej skomplikowanym, ozdobnym kształcie. Dachówki ceramiczne to sprawdzone rozwiązanie, które gwarantuje najwyższą jakość na lata.

Dachówki betonowe są wyjątkowo trwałe i odporne. Z biegiem lat ulegają utwardzeniu, co jeszcze zwiększa ich wytrzymałość. Mają piękne, eleganckie kształty, które na długi czas zapewniają domu nieskazitelny i efektowny wygląd. Mniejsze zużycie energii w procesie produkcji to również niższe koszta, dlatego dachówki betonowe to pewny i ekonomiczny wybór.

Oba rodzaje dachówek dostępne są w bardzo wielu wariantach kolorystycznych i kształtach. Dzięki temu, bez względu na to, czy marzy nam się budynek o tradycyjnym dachu z lukarnami, czy o modnej estetyce nowoczesnej stodoły, odcienie i formy dachówek dają możliwość wykreowania pięknego, ponadczasowego i funkcjonalnego dachu.

Dachówki BMI Braas
Autor: Braas Dachówka ceramiczna Braas Rubin 9V, kolor łupkowy

Zachwycające nowoczesne pokrycia dachowe

Powstające wciąż współczesne i modne bryły budynków wymagają zwieńczenia równie nowoczesnymi formami dachów, które podkreślą ich oryginalny charakter. Jeśli marzysz właśnie o takim domu – minimalistycznym i stonowanym w swym wyglądzie, to dopasowany do niego dach powinien spójnie komponować się z budynkiem. Do takich projektów najczęściej wybierane są dachy dwuspadowe, pozbawione ozdobnych detali i elementów.

Dzięki tej nieskomplikowanej konstrukcji możesz zastosować dachówki o większym formacie. Bardzo dużą popularnością cieszą się domy inspirowane nowoczesnymi stodołami – o prostokątnej bryle, z prostym, dwuspadowym dachem. Sprawdzą się tu dachówki płaskie, podkreślające minimalistyczny i nowatorski styl budynku. Jeżeli szukasz dachówki betonowej, która dzięki prostej formie i czystej linii uwypukli nowoczesny styl i idealnie skomponuje to wybierz model Teviva Cisar. Spośród dachówek ceramicznych wybrać możemy model Turmalin, czyli prostą dachówkę o eleganckiej i gładkiej powierzchni.

Inne rozwiązania, które pasować będą również do domów utrzymanych w stylu nowoczesnym to np. modele Rubin, czy Topas o lekko falistej powierzchni- bardzo dobrze będą współgrać ze współczesnymi projektami domów, zapewniając im jednocześnie ponadczasową elegancję, modną przez wiele kolejnych lat.

Dachówki BMI Braas
Autor: Braas Dachówka betonowa Braas Teviva, kolor czarny

Klasyczny urok dachówek

Jeśli dom, o jakim marzysz ma tradycyjny styl warto podkreślić go odpowiednio dobranymi dachówkami. Wielospadowy dach, ozdobne wykusze, lukarny, dekoracyjne gzymsy i ciekawe okna ze szprosami dodadzą całemu budynkowi klasycznego, dworkowego charakteru. Jakie dachówki najlepiej wtedy zastosować?

Te ceramiczne mają długą historię, dlatego bardzo dobrze nawiązują do tradycyjnej estetyki i takiego właśnie stylu budynków. W ofercie Braas znaleźć można kilka modeli, które idealnie wpisują się w takie stylizacje. Pierwszy z nich to Opal. Jest to rodzaj tzw. karpiówki, czyli niewielkiej dachówki, która po ułożeniu na dachu swoim wyglądem przypomina rybie łuski. To jeden z najbardziej tradycyjnych formatów wśród ceramicznych pokryć dachowych, dlatego tak często jest wybierany do budynków, nawiązujących stylem do klasyki i tradycji. Niewielkie wymiary pozwalają na łatwe pokrycie ozdobnych części dachu, takich jak lukarny, czy wykusze.

Wśród modeli betonowych świetnie sprawdzą się dachówki Celtycka oraz Bałtycka. Kształt regularnej fali pierwszego modelu w połączeniu z klasycznymi kolorami (np. ceglanym, brązowym lub grafitowym) wspaniale podkreśli elegancki i wytworny styl budynku. Asymetryczna fala dachówki Bałtyckiej, poza podobnym efektem wizualnym, stanowi ciekawą grę światła i cienia. Innym przykładem tradycyjnego modelu dachówek ceramicznych jest Granat 13V. Klasyczna marsylka, czyli powierzchnia z dwoma falami i wgłębieniami, nadaje dachom tradycyjnego klimatu, przypominającego efektowne style domów sprzed dziesiątek lat.

Kolory na każdy dach

Poza kształtem dachówek, które mogą podkreślić dany styl budynku, równie ważny jest ich kolor. Paleta barw oferowana przez Braas pozwala na zastosowanie klasycznych, ceglanych czerwieni i łupkowych odcieni. Takie kolory wspaniale będą prezentować się na ozdobnych, tradycyjnych dachach i budynkach. Nieco ciemniejsze, ale równie mocno osadzone w standardowych klimatach będą odcienie brązów: miedziany, tekowy, kasztanowy, czy bukowy.

Jednym z najchętniej wybieranych odcieni do budynków nowoczesnych są szarości. Antracytowe, grafitowe i łupkowe barwy będą stanowić efektowną kompozycję z minimalistycznymi, ale też awangardowymi projektami domów. Wszyscy, którzy szukają niestandardowych i oryginalnych kolorów pokryć dachowych mogą sięgnąć po czarne lub ciemnozielone dachówki.

Niezawodne powłoki dachówek betonowych i ceramicznych

Dodatkowym aspektem, który może pomóc w podkreślaniu danego stylu budynku jest powierzchnia dachówek. Proponowane rodzaje wykończeń dachówek ceramicznych np. naturalne, angoby, glazury i glazury topline umożliwią między innymi wybór matowych lub błyszczących pokryć, które wyeksponują estetykę budynku.

Wśród powłok dachówek betonowych jedną z najpopularniejszych jest opatentowana przez Braas technologia Cisar. Zapewnia ona trójwarstwową budowę dachówki, czyniąc ją odporną na niszczące działanie zróżnicowanych i trudnych warunków atmosferycznych, a także wytrzymałą i odporną na zabrudzenia, uszkodzenia oraz porastanie mchem.

Dach to niewątpliwie punkt centralny każdego budynku. Dachówki z kolei stanowią ważny element w kreowaniu jego charakteru. Różnorodność wzorów, modeli, kolorów i rodzajów powierzchni dachówek Braas, pozwala na ich wykorzystanie w różnych stylizacjach – tych nawiązujących do tradycyjnej elegancji, jak i otwierających się na nowoczesny i innowacyjny charakter domów. Niezależnie od tego, który z nich jest nam bliższy, każdy budynek może mieć swoją własną, indywidualną i niepowtarzalną estetykę, zachwycającą wizualnym pięknem.

Partnerzy
Pozostałe podkategorie