Wybór bramy garażowej: jaką bramę kupić, by pasowała do architektury Twojego domu?
Obecnie garaż coraz częściej stanowi spójny element z bryłą domu jednorodzinnego. Często też brama garażowa rzuca się w oczy jako pierwsza. Warto więc zastanowić się jaką bramę zakupić, aby pasowała do architektury domu. Z jednej strony panel bramy może pełnić funkcję dekoracyjną, z drugiej – trzeba uważać, aby nie zdominował budynku i jego otoczenia.
Autor: Marcin Czechowicz
Podczas wyboru bramy garażowej warto zwrócić uwagę na to, aby wizualnie łączyła się ramami okiennymi i drzwiami wejściowymi
Brama garażowa połączona z elewacjami panelowymi
Silnym obecnie trendem jest wykańczanie domów poprzez stosowanie elewacji panelowych. Choć ich pojawienie się było związane z budownictwem komercyjnym i przemysłowym, to panele coraz częściej stają się elementem wykończenia współczenych oraz modernistycznych willi. Nowe materiały całkowiecie zmieniają sposób patrzenia na dobór paneli bramowych. Brama garażowa dopasowana do takiej elewacji powinna korespondować z wykończeniem ścian budynku.
Można powiedzieć, że jest to powrót do trendu, z którym mieliśmy już do czynienia w latach świetności sidingu, jednak współczesne rozwiązania pozwalają osiągnąć znacznie lepsze efekty estetyczne połączone z wygoda użytkowania.
Jaką bramę garażową dopasować do drewnianej elewacji?
Nieśmiertelny jest sposób wykorzystania drewna jako materiału elewacyjnego. W takim przypadku także kolor i sposób wykończenia bramy garażowej powinien pasować elewacji.
Duże, luksusowe wille z drewnianami elewacjami posiadają garaże wkomponowane w bryłę budynku. W tym przypadku, w przeciwieństwie do stylu dworkowego, zabieg połączenia starego budynku w dobudowanym garażem, nie spowowodował zaburzenia propopocji budynków, a wręcz przeciwnie, wyraźnie podtrzymuje styl, którego główną cechą jest otaczanie bryły werandami, pawilonami i przybudówkami, które z czasem mogą zmieniać swoje funkcje. Garaż staje się tu pełnoprawnym i pożądanym elementem budynku, dlatego tak ważne jest, by miał cechy wspólne z drewnianą elewacją.
Inną, rzadko jeszcze stosowaną w Polsce formą zabudowy otworów garażowych jest takie wykonanie bramy, aby wjazd do garażu w żaden sposób nie wyróżniał się z elewacji kolorem bramy. Dodatkowo istotne jest licowanie płaszczyzny bramy z płaszczyzną ściany budynku. Kubistyczna, gładka forma elewacji nie jest wtedy zaburzana glifami otworu garażowego.
Czy kolor bramy garażowej dobiera się do kolory ram okiennych?
Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w Polsce jest nawiązywanie kolorem drzwi garażowych do koloru ram okiennych. Obecnie jednak, dzięki popularności rolet, także w Polsce obserwować możemy większe zainteresowanie bramami odpowiadającymi swoim kolorem lub strukturą roletom bądź żaluzjom po ich opuszczeniu.
Dach a brama garażowa
O ile dość często można spotkać bramę w kolorze korespondującym z blachą dachową, o tyle nie dobiera się bram do kolorów ceramiki dachowej. Styl domów z tradycyjnymi dachówkami nie pozostawia klientom zbyt wielkiego pola manewru.
Bramy garażowe z biżuterią
Warto wspomnieć, że przez krótki czas popularny był dość pretensjonalny sposób ozdabiania bram różnymi geometrycznymi wycinkami ze stali szlachetnej, co w żaden sposób nie może się dobrze łączyć z elewacją budynku.
Takich i podobnych rozwiązań zdecydowanie należy unikać. Brama garażowa siłą rzeczy stanowi dużą ingerencję w płaszczyznę elewacji, dlatego dodawanie do niej dziwacznej biżuterii w postaci kwadracików, rombów, kółeczek czy pasków, nie tyle zindywidualizuje estetycznie bramę, co raczej spowoduje, że za kilka lat będziemy mieli uczucie wstydu z powodu uległości kiczowatym propozycjom.
Autor: Marcin Czechowicz
Podczas wyboru bramy garażowej warto zwrócić uwagę na to, aby wizualnie łączyła się ramami okiennymi i drzwiami wejściowymi