Jaka wentylacja do domu pasywnego? Porada

2011-01-12 11:42

Dom pasywny ma być idealnie szczelny, tak by nie uronić ani promila z wytworzonego ciepła. W tradycyjnym budownictwie z wentylacją grawitacyjną traci się ponad 40% ciepła z budynku. Zobacz, jaką instalację wentylacyjną powinieneś wdrożyć w swoim domu pasywnym, aby doprowadzić świeże powietrze i nie obniżyć temperatury w domu.

Świeże powietrze w domu pasywnym
Autor: Rekuperatory.pl

W domu pasywnym świeże powietrze dostarcza się wstępnie ogrzane przez system wentylacji mechanicznej. Aby nie był energochłonny, nie montuje się dodatkowych wentylatorów czy kanałów o dużych przekrojach. 

Do ogrzewania pomieszczeń służą standardowe techniczne elementy wentylacji mechanicznej, a odzysk ciepła jest możliwy dzięki przeciwprądowym wymiennikom połączonym ze specjalnymi wentylatorami. System ich działania jest prosty.

Jak działa wymiennik przeciwprądowy?

Podczas wywiewania z pomieszczeń zużyte powietrze, przepływając przez kanał, oddaje ciepło, które przez ścianki nawiewnika nagrzewa wpływające innymi kanałami świeże powietrze. Dzięki temu można osiągnąć od 75 do 95% odzysku ciepła.

W praktyce oznacza to, że jeśli na zewnątrz panuje temperatura 0°C, a wewnątrz domu ma być 20°C, to przez samą wymianę zużytego powietrza napływające ogrzewa się do temperatury 18°C i wystarczy ogrzać je o 2°. Co ciekawe, przy temperaturze zewnętrznej -10°C powietrze wewnątrz nie jest zimniejsze niż 16,5°C.

Latem proces zachodzi w odwrotną stronę – gorące powietrze napływające z zewnątrz jest schładzane w przewodach wentylacji i dzięki temu wpada do wnętrza chłodniejsze.

Świeże powietrze w domu pasywnym
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Przeciwprądowy wymiennik ciepła