| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Szary styropian trzeciej generacji – materiał odporny na naprężenia wewnętrzne

Szary styropian trzeciej generacji – materiał odporny na naprężenia wewnętrzne

Szary styropian pozwala nie tylko oszczędzać energię, ale również rozwiązuje problem zbyt grubych ścian i tzw. „okien strzelniczych”. Jaki rodzaj szarego wybrać, aby uniknąć uciążliwych kłopotów i dodatkowych kosztów?

Tagi: Swisspor

Ze względu na doskonałe parametry, izolacja wykonana z szarego styropianu jest do 40% cieńsza od izolacji z popularnych białych płyt. To wielka zaleta, ponieważ wraz z rosnącymi wymaganiami co do energooszczędności rośnie grubość termoizolacji. A nikt nie chce mieszkać w niezgrabnym, energooszczędnym bunkrze o niedoświetlonym wnętrzu, z oknami przypominającymi otwory strzelnicze.

Szary styropian pozwala nie tylko oszczędzać energię ale również projektować atrakcyjniejszą bryłę budynku oraz bardziej funkcjonalne wnętrza. Nie wszyscy jednak wiedzą, że z popularnym w Polsce, zwykłym szarym styropianem jest związany pewien dokuczliwy kłopot.

Autor: SWISSPOR

Kłopotliwa przypadłość - naprężenia w szarym styropianie

Powodem kłopotów ze zwykłym szarym styropianem są silne naprężenia wewnętrzne. Naprężenia są skutkiem nierównomiernego rozszerzania się płyt pod wpływem zmian temperatury. Szczególnie ryzykowny jest okres, kiedy występują duże różnice temperatur między dniem a nocą.

W trakcie prac budowlanych, wystawiona na słońce szara powierzchnia płyt bardzo szybko nagrzewa się do stosunkowo wysokiej temperatury. Pod wpływem ciepła zewnętrzna część płyty zwiększa swoją objętość. Tymczasem druga powierzchnia tej samej płyty jest chłodzona przez zimny mur i zachowuje stałe wymiary.

Różnice temperatur między powierzchniami płyty mogą sięgać kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Nietrudno sobie wyobrazić jak mocne siły wyginające powstają w takich warunkach. Skutkiem naprężeń może być wygięcie płyt, zerwania ciągłości ocieplenia, a w skrajnych przypadkach odrywanie się płyt od elewacji.

Wykonywanie dociepleń przy użyciu zwykłego szarego styropianu jest bezpieczne, jednak prace należy prowadzić w optymalnych warunkach pogodowych i z aptekarską skrupulatnością przestrzegać instrukcji aplikacyjnych.

Praktyka pokazuje, że plac budowy daleki jest od warunków laboratoryjnych. Aby uniknąć problemu naprężeń, wynaleziono więc znacznie lepsze i bezpieczniejsze rozwiązanie.

Autor: SWISSPOR

Szary styropian bez ryzyka naprężeń

Na zachodzie stosuje się zabezpieczony przed naprężeniami styropian szary trzeciej generacji, który jest produkowany w technologii odprężonych płyt zespolonych. Zarówno pod względem wizualnym jak i pod względem właściwości, jest to zupełnie inny produkt niż popularne w Polsce zwykłe szare płyty. Pierwszym dostępnym na rynku polskim styropianem trzeciej generacji jest LAMBDA WHITE®.

Styropian zespolony LAMBDA WHITE® jest zabezpieczony przed naprężeniami na dwa sposoby. Szary rdzeń jest chroniony przed udarem słonecznym, przez zintegrowaną z nim grubą, białą warstwę odbijającą światło. Z kolei naprężenia wewnętrzne są kompensowane przez siatkę fabrycznie wykonanych nacięć przeciwprężnych. Technologia nacięć przeciwprężnych została opracowana przez dział badawczy szwajcarskiego oddziału firmy Swisspor, przy współpracy z Zentrum für Integrale Gebäudetechnik w Lucernie.

Autor: SWISSPOR

Testy wykazały, że po wystawieniu na słońce, powierzchnia płyt LAMBDA WHITE® była o 50°C chłodniejsza od powierzchni zwykłego szarego styropianu. Warto podkreślić, że wykonywane podczas aplikacji szlifowanie fasady nie niszczy białej warstwy ochronnej, ponieważ w przypadku LAMBDA WHITE® jej grubość wynosi około 6 mm.

Styropiany trzeciej generacji podbijają europejski rynek, ponieważ pozostawiają znacznie większy margines tolerancji na niesprzyjające warunki pogodowe oraz na błędy ludzkie. Oprócz doskonałej izolacji dają gwarancję świętego spokoju, ograniczając ryzyko, że fasada odpadnie lub po latach pokryje się siatką burych przebarwień.

Swisspor LAMBDA WHITE® jest szczególnie polecany przy grubszych termoizolacjach stosowanych w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Potwierdzają to certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego, główna nagroda w konkursie Laur Konsumenta - Odkrycie 2015 oraz nagroda TOP Builder 2016.

Przeczytaj dodatkowo:
Sprawdzone rozwiązanie – termoizolacja na...

Termoizolacja na krokwiach zapewnia optymalne docieplenie oraz daje się łatwo i szybko zamontować. Stanowi...

Chcesz kupić szary styropian do ocieplenia domu?...

Szary styropian występuje na rynku w kilku rodzajach. Różnią się one zarówno parametrami jak i...

Mostki cieplne, wilgotne ściany i grzyb - skutki...

Wilgotne ściany i grzyb to problemy, które pojawią się nie tylko w starych domach, ale także w nowych...

Mostki termiczne na poddaszu użytkowym. Jak...

Analizując straty ciepła w budynkach mieszkalnych, stwierdza się że dach stanowi potencjalnie największą...

Folie hydroizolacyjne. Z których rodzajów...

Folia hydroizolacyjna nie może przepuszczać wilgoci ani wody nawet pod dużym ciśnieniem, dlatego jest to...

Izolacje natryskowe z pianki PUR

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed ociepleniem domu. Dowiedz się, jak wybrać materiał do termomodernizacji....

sponsor artykułu