| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Rodzaje drzwi wewnętrznych

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Dzielą mieszkanie na strefy i zapewniają domownikom intymność. A ich wygląd wpływa na charakter wnętrza.

Typy

Drzwi dzielą się na cztery główne typy ze względu na sposób otwierania:

  • rozwieralne – często spotykane i dostępne w największym wyborze, ale wymagające sporo miejsca na otwieranie: lewe – otwieramy je do siebie lewą ręką, zgodnie z ruchem wskazówek zegara; prawe – otwieramy je do siebie prawą ręką, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara,
  • wahadłowe (jedno- lub dwuskrzydłowe) – zamykają się samoczynnie ruchem wahadłowym,
  • przesuwne – składają się z jednego lub dwu skrzydeł przesuwanych na szynie. Wygodne zwłaszcza tam, gdzie nie ma miejsca na zamontowanie tradycyjnych drzwi. Kiedy się je otworzy, mogą zachodzić na ścianę lub chować się w niej (ściana musi mieć co najmniej 10 cm),
  • składane (łamane, harmonijkowe) – po otwarciu składają się jak parawan, dzięki czemu zajmują mało miejsca.

Materiał i wykończenie

Drzwi produkuje się z drewna (litego lub sklejanego z kilku warstw) albo z materiałów drewnopochodnych: płyt wiórowych, pilśniowych, MDF i HDF. Najdroższe i najbardziej trwałe są płyty HDF i klejone drewno. Skrzydło może też być pokryte okleiną – laminatem ze sztucznego tworzywa lub fornirem z naturalnego drewna. Laminaty mają kolory imitujące drewno np. buk, orzech, jesion, dąb i mahoń. Mogą być gładkie lub z rysunkiem słojów drewna. Skrzydła są często dekorowane tłoczeniami w kształcie prostokątnych kasetonów lub łuków. Niektóre firmy sprzedają drzwi z niewykończoną powierzchnią, którą można samemu pomalować, jednak najczęściej kupujemy pokryte już bezbarwnym lakierem lub farbami akrylowymi. Za nietypowe kolory, np. różowy trzeba zapłacić ok. 20% więcej.
Drzwi najlepiej zamawiać wtedy, gdy już mamy gotowe albo dokładnie obmyślone kolory podłogi i mebli. Nawet minimalne różnice między odcieniami będą „zgrzytały”. W drzwi często wkomponowane jest szkło – przezroczyste, matowe, barwione, ornamentowe albo witrażowe. Sprawdza się zwłaszcza w drzwiach prowadzących do pokoi dziennych i wychodzących na ciemny przedpokój. Sypialnie odgradzamy od reszty domu drzwiami pełnymi albo z niewielkimi przeszkleniami. Drzwi do łazienki powinny mieć otwór na dole, umożliwiający wentylację.

Wymiary

Zgodnie z przepisami min. szerokość drzwi do kuchni, łazienki i w.c. oraz do pokoi powinna wynosić 80 cm. Producenci oferują również drzwi szerokości 60, 70 i 90 cm. Zanim je kupimy, warto się upewnić, co dostaniemy za podaną cenę – czy tylko skrzydło, czy cały komplet z ościeżnicą (tzw. futryną), zawiasami, listwą maskującą, zamkiem i ewentualnie szybą.

Drzwi prześwitujące - doskonale wydzielają strefy.

Drzwi przesuwne - estetyczne i egronomiczne.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Kupno bramy garażowej. Na co zwrócić uwagę?

Wybór sposobu zamknięcia garażu nie jest łatwy. Dostępne są bramy uchylne, segmentowe i rolowane....

Jakimi parametrami charakteryzują się...

Budując dom, który ma spełniać surowe kryteria w zakresie izolacyjności termicznej, trzeba go...

Zestawienia bram garażowych i drzwi wejściowych -...

Piękny dom to duma i chluba właściciela, dlatego warto zadbać o kompleksowe i profesjonalne zaprojektowanie...

Jak ograniczyć straty energii w garażu? Bramy...

Każdy inwestor dąży do maksymalnego ograniczania strat ciepła w swoim domu. Dzięki temu, można znacząco...

Jakie bramy garażowe wybierają inwestorzy?...

Konsumenci coraz częściej stawiają na najwyższą jakość bram garażowych. Dzięki temu mają pewność trwałego...

Energooszczędne drzwi na wymiar ThermoPlus

Niedrogie drzwi wejściowe o ponadstandardowym wyposażeniu i doskonałych właściwościach izolacyjnych....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.